Salmán ibn Abdal Azíz Saúd (král)

Saúdská Arábie

Dcera bývalého saúdskoarabského krále Basma je ve vězení, žádá o milost

Saúdskoarabská princezna Basma bint Saúdová požádala svého strýce krále Salmána, aby jí pomohl dostat se na svobodu. Prosba se podle stanice BBC objevila na Basmině twitterovém účtu. Šestapadesátiletá princezna, která je dcerou někdejšího krále Saúda a v minulosti se zasazovala o lidská práva, tvrdí, že je "svévolně" vězněná a že se její zdravotní stav zhoršuje.
Ilustrační foto

Saúdský král vyzval svět ke spolupráci. Jde o Írán

Saúdský král Salmán vyzval mezinárodní společenství, aby zastavilo jaderné a raketové programy Íránu i vměšování Teheránu do dění v regionu. Král ve svém každoročním projevu uvedl, že je načase zarazit "chaos a destrukci", kterou Írán vytváří, informovala agentura Reuters. Šíitský Írán je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie.
Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Vyhrocená situace v Jemenu: Vůdci Saudské Arábie a SAE usedli k jednacímu stolu

Saúdskoarabský král Salmán dnes jednal s korunním princem emirátu Abú Zabí šajchem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Tématem byla vyhrocená situace v Jemenu, žádné podrobnosti o schůzce ale zveřejněny nebyly, uvedla agentura Reuters. Spojené arabské emiráty (SAE) a Saúdská Arábie byly dosud spojenci v rámci koalice, která podporuje jemenskou vládu a která bojuje proti šíitským povstalcům v Jemenu. O víkendu ale separatisté na jihu Jemenu, které podporují SAE, ovládli prezidentský palác a celý Aden, který byl dosud sídlem mezinárodně uznávané jemenské vlády.
Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Jak vyřešit krizi v Perském zálivu? Pompeo jednal se saúdským králem a princem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který je nyní na návštěvě Saúdské Arábie, s králem Salmánem hovořil o zvýšeném napětí v regionu a o nutnosti zajistit námořní bezpečnost v Hormuzském průlivu po nedávných útocích na dva tankery. Šéf americké diplomacie, který se také setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem, upozornil, že zachování svobody plaveb v oblasti je zásadní. S odvoláním na Pompeovo sdělení na twitteru to napsala agentura Reuters. USA z útoků na tankery viní Írán, ten to však odmítá.
Ilustrační foto

Saúdský král obměnil vládu, monarchie má nového šéfa diplomacie

Saúdský král Salmán provedl změny na některých klíčových místech ve vládě. Mimo jiné jmenoval nového ministra zahraničí, kterým se stal někdejší ministr financí Ibráhím Asaf. Změny se týkají také vysokých bezpečnostních pozic. Agentura Reuters připomíná, že panovník přistoupil k reorganizaci kabinetu v době, kdy země čelí kritice kvůli vraždě opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.
Džamál Chášakdží (novinář)

Saúdský král v projevu chválil svou zemi, o vraždě Chášukdžího pomlčel

Saúdský král Salmán dnes chválil soudní systém své země, ani slovem se ale nezmínil o kauze zavražděného novináře Džamála Chášukdžího. Uvedla to katarská stanice Al-Džazíra. Král také vyzval svět, aby přinutil Írán ukončit jaderný a balistický program. V projevu přenášeném televizí ze zasedání saúdskoarabské obdoby parlamentu rovněž ocenil OSN za snahu ukončit válku v Jemenu.
Džamál Chášakdží (novinář)

Komando škrtilo saúdského novináře osm minut. Co bylo pak? Na veřejnost pronikají hororové informace

Saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřili soustrast synovi zavražděného novináře Džamála Chášukdžího. Oznámila to dnes saúdskoarabská agentura SPA, podle níž Chášukdžího syn Saláh poděkoval. Širší rodině kondoloval také saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr, který v sobotu přiznal, že Chášukdží byl zabit, a označil to za tragédii a velký omyl.
Džamál Chášakdží (novinář)

Saúdský král telefonoval Trumpovi. O osudu novináře Chášakdžího prý nic neví

Americký prezident Donald Trump dnes telefonicky hovořil se saúdskoarabským králem Salmánem o osudu opozičního novináře Džamála Chášakdžího, který je pohřešován od 2. října, kdy v Istanbulu navštívil saúdskoarabský konzulát. Salmán řekl, že o osudu Chášakdžího nic neví, napsal na twitteru Trump s tím, že do Rijádu posílá ministra zahraničí Mika Pompea, aby se s panovníkem osobně setkal.

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy