Jak vyřešit krizi v Perském zálivu? Pompeo jednal se saúdským králem a princem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který je nyní na návštěvě Saúdské Arábie, s králem Salmánem hovořil o zvýšeném napětí v regionu a o nutnosti zajistit námořní bezpečnost v Hormuzském průlivu po nedávných útocích na dva tankery. Šéf americké diplomacie, který se také setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem, upozornil, že zachování svobody plaveb v oblasti je zásadní. S odvoláním na Pompeovo sdělení na twitteru to napsala agentura Reuters. USA z útoků na tankery viní Írán, ten to však odmítá.

Král Salmán šéfa americké diplomacie označil za "drahého přítele". Podobně se vyjádřil před příletem také Pompeo, když hovořil o Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech jako o "výborných spojencích proti výzvě, kterou přináší Írán".

Productive meeting with King Salman bin Abdulaziz Al Saud today to discuss heightened tensions in the region and the need to promote maritime security in the Strait of Hormuz. Freedom of navigation is paramount. pic.twitter.com/efuZq5EOpK

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) 24. června 2019

Zda se Pompeo při setkání s králem Salmánem zmínil o loňské vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, není jasné, přestože minulý týden zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová doporučila zahájit vyšetřování saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království v souvislosti vraždou.

Chášukdží byl kritikem Rijádu a zabit byl brutálním způsobem loni, když navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Jeho tělo se nenašlo. Okolnosti naznačovaly, že šlo o naplánovanou akci, která se nemohla odehrát bez vědomí nejvyšších představitelů v Rijádu, což ale Saúdská Arábie vždy popírala.

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem se stupňuje od loňského rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od jaderné smlouvy s Íránem a zavést proti němu sankce. Novou vlnu protiíránských sankcí se Washington chystá oznámit dnes ve snaze přimět Teherán k novým jednáním o jeho jaderném a balistickém programu.

Napětí mezi USA a Íránem se minulý týden vystupňovalo po sestřelení amerického dronu. Teherán tvrdí, že stroj byl v jeho vzdušném prostoru, Washington ale trvá na tom, že byl v prostoru mezinárodním. Trump uvedl, že na poslední chvíli zrušil odvetný úder na íránské cíle poté, co se dozvěděl, že by o život přišlo 150 lidí, což by podle něj nebylo úměrné útoku na bezpilotní letoun.

Ještě dnes Pompeo ze Saúdské Arábie odletí do Spojených arabských emirátů.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo Salmán ibn Abdal Azíz Saúd (král) Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Saúdská Arábie Džamál Chášakdží (novinář)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 9 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 11 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy