Dcera bývalého saúdskoarabského krále Basma je ve vězení, žádá o milost

Saúdskoarabská princezna Basma bint Saúdová požádala svého strýce krále Salmána, aby jí pomohl dostat se na svobodu. Prosba se podle stanice BBC objevila na Basmině twitterovém účtu. Šestapadesátiletá princezna, která je dcerou někdejšího krále Saúda a v minulosti se zasazovala o lidská práva, tvrdí, že je "svévolně" vězněná a že se její zdravotní stav zhoršuje.

V jiném tweetu princezna také požádala korunního prince a svého bratrance Muhammada, aby "přehodnotil její případ a propustil ji", protože neudělala nic špatného, informuje BBC.

Královský dvůr na zprávy o Basmě nereagoval. V minulých letech bylo uvězněno několik členů početného klanu Saúdú.

Basma je dceru krále Saúda, který zemi vládl v letech 1953 až 1964. Angažovala se v kauzách ochrany lidských práv a ústavní reformy. Loni se objevila nepotvrzená zpráva, podle níž byla Basma umístěna do domácího vězení spolu s jednou ze svých dcer. Důvodem bylo podezření, že se chystá ze země odjet.

"Jak možná víte, jsem nyní svévolně zadržovaná ve věznici Al-Háir, aniž jsem z něčeho obviněná. Můj zdravotní stav se natolik zhoršuje, že je to vážné a může mne to zabít. Nedostává se mi lékařské péče a nedostala jsem odpovědi na dopisy, které jsou poslala královskému dvoru. Byla jsem bez vysvětlení spolu s dcerou unesena a uvržena do vězení," stojí v tweetech.

#SaudiArabia:Princess Basma al Saoud @PrincessBasmah call upon her uncle the King to release her & her daughter from the al-Haer prison Crown Prince Mohamad Bin Salman imposed upon her. MBS who ordered the assassination of #Khashoggi feels immune 4 his rlshp with #Trump & family. pic.twitter.com/tLR0XD60PD

— Elijah J. Magnier (@ejmalrai) April 17, 2020

Podle minulých zpráv byla Basma zadržena loni v březnu, když se chystala odjet do Švýcarska, aby se léčila. Od té doby se na veřejnosti neobjevila. Hovoří se o ní jako o 115. a nejmladším potomkovi krále Saúda. Její matkou je Syřanka Džamíla Márijová, kterou si král vybral při jejím pobytu na pouti do Mekky.

Basma se narodila v posledních měsících Saúdova panování. Matka ji pak odvezla do Bejrútu, a když v roce 1975 začala libanonská občanská válka, rodina odjela do Británie. Basma studovala několik oborů včetně medicíny a anglické literatury. Je rozvedená a má pět dětí. V Saúdské Arábii založila síť restaurací a chce ji rozšířit do Británie.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Basma bint Saúdová Salmán ibn Abdal Azíz Saúd (král)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy