Tanker Stena Impero je v pohybu. Zadržovali ho Íránci, pluje do Dubaje

Tanker Stena Impero, který Írán zadržoval od července, pluje z íránských vod do Perského zálivu. Oznámily to dnes úřady v íránském přístavu Bandar Abbás, kde plavidlo kotvilo. Jeho zadržení souviselo s napětím v Perském zálivu, které trvá několik týdnů. Íránci tvrdí, že posádka porušila pravidla námořní plavby, což ale švédský majitel lodi odmítá. Stena Impero pluje pod britskou vlajkou.

Írán zatím ponechal otevřené soudní řízení za porušení pravidel námořní dopravy. Íránci loď zadrželi čtrnáct dní poté, kdy byl íránský tanker Grace 1 zastaven v Gibraltaru kvůli tomu, že vezl v rozporu s evropskými protisyrskými sankcemi ropu do Sýrie. Londýn považoval konflikt kolem plavidla Stena Impero za odvetu za dění na Gibraltaru, který je britským zámořským územím.

Loď Stena Impero z přístavu vyplula v devět hodin místního času (7:30 SELČ) a později vplula do mezinárodních vod. Erik Hanell, ředitel švédské firmy Stena Bulk, jíž loď patří, řekl, že celá posádka je v pořádku a vládne v ní dobrá nálada. Námořníci mají mít v Dubaji zdravotní prohlídku. V dobrém stavu je podle Hanella zřejmě také loď.

"Provoz těchto plavidel stojí denně 20.000 dolarů (473.000 korun). Peníze jsou samozřejmě důležité, ale prvořadá je posádka," sdělil. Stena Bulk už o situaci vyrozuměla rodiny námořníků a připravuje repatriaci posádky, kterou tvořili lidé z Indie, Ruska, Litvy a Filipín.

British oil tanker #Stenaimpero left towards the international waters, Iran's ports and maritime organization in Hormuzgan just said...@TankerTrackers https://t.co/3YdvuLWwpk

— Ali Hashem علي هاشم (@alihashem_tv) September 27, 2019

Írán oznámil tento týden, že loď je volná, avšak vyplula až dnes. Na palubě byla původně 23členná posádka. Írán sedm námořníků na začátku září propustil.

Íránci tvrdí, že tanker narazil do rybářské lodě, nereagoval na tísňové volání a vypnul komunikační zařízení.

Na propuštění Stena Imepro se čekalo od 18. srpna, kdy z Gibraltaru mohla odplut íránská Grace 1, přejmenovaná na Adrian Darya 1. Plavidlo navzdory íránskému slibu, že náklad nebude dodán Sýrii, nakonec k Sýrii zamířilo a 8. září Teherán oznámil, že náklad byl prodán. Plavidlo zakotvilo u syrského Tartúsu.

Stena Impero, dlouhá 183 metrů, podle údajů poskytovatele přehledu o námořním provozu MarineTraffic udala jako svou příští destinaci přístav v Dubaji. Má před sebou trasu 250 kilometrů a podle agentury Reuters by tanker mohl být v cíli za půl dne, pokud popluje běžnou rychlostí.

Související

Více souvisejících

tanker Stena Impero Írán tankery Perský záliv Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy