Za útokem na Saúdskou Arábii stojí Írán, shodli se Macron, Merkelová a Johnson. Teherán zlostně reaguje

Francie, Británie a Německo se shodly, že za nedávný útok na ropná zařízení v Saúdské Arábii je zodpovědný Írán. Francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson a německá kancléřka Angela Merkelová zároveň Teherán vyzvali, aby se "vyhnul provokacím a zvolil si dialog," informovaly světové agentury.

Představitele tří zemí spolu dnes jednali v New Yorku na okraj zasedání Valného shromáždění OSN.

Britský premiér Boris Johnson již dříve během dne uvedl, že je jeho země přesvědčena o tom, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení v polovině září stojí Írán. Íránské ministerstvo zahraničí reagovalo, že by Británie měla spíše přestat prodávat Saúdské Arábii zbraně, které jsou využívány ve válce v Jemenu, než obviňovat Írán.

"Spojené království považuje za velmi vysoce pravděpodobné, že za útoky na (ropná zařízení saúdskoarabské společnosti) Aramco může Írán," prohlásil Johnson v letadle, kterým se vydal na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Británie podle něj nyní bude se Spojenými státy a evropskými spojenci pracovat na "reakci", která by snížila napětí v Perském zálivu.

K útoku na saúdskoarabská ropná zařízení Abkajk a Churajs ze soboty 14. září se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale zodpovědnost připsal Íránu a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky z předminulého týdne zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu.

Francouzský prezident ještě před dnešním společným prohlášením nabádal k velké opatrnosti při připisování zodpovědnosti. Na palubě svého letadla, jímž rovněž zamířil do New Yorku, v rozhovoru s listem Le Monde uvedl, že útoky nepomohly úsilí přivést Spojené státy a Írán k jednacímu stolu. Macron usiluje o to, aby se americký prezident Donald Trump a íránský prezident Hasan Rúhání setkali na okraj Valného shromáždění OSN. V rozhovoru s listem Le Monde ale šéf Elysejského paláce uznal, že útoky na ropná zařízení "jistě šance na setkání nezvýšily".

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví dnes řekl, že Spojené království by místo obviňování Íránu mělo přestat prodávat zbraně Saúdské Arábii. "Místo planých snah namířených proti Íránu by vláda Británie měla učinit kroky k zastavení prodeje smrtelných zbraní Saúdské Arábii, jak si přeje mnoho lidí na světě," řekl Musáví a doplnil, že zastavením prodeje zbraní Rijádu by se Británie mohla zbavit obvinění z podílu na páchání válečných zločinů v Jemenu.

Západem podporovaná mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií bojuje v Jemenu na straně vlády proti šíitským povstalcům, které podporuje Írán. Zpráva OSN ze začátku měsíce uvedla, že Spojené státy, Británie, Francie a Írán mohou nést díl odpovědnosti za možné válečné zločiny spáchané aktéry, které v jemenském konfliktu podporují. Britská vláda tehdy v reakci zdůraznila, že na prodej zbraní uplatňuje přísná pravidla a usiluje o diplomatické řešení konfliktu.

Vztahy mezi Íránem a Británií se zhoršily před dvěma měsíci poté, co Íránci v oblasti Hormuzského průlivu zadrželi tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Na začátku září Teherán propustil část posádky této lodi a již od víkendu se objevovaly spekulace, že se chystá propustit i samotný tanker. Íránský velvyslanec v Británii dnes na twitteru dokonce napsal, že je "tanker volný". Britská diplomacie to ale nepotvrdila a uvedla, že loď a část posádky jsou stále drženy v Íránu.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Írán Boris Johnson Emmanuel Macron Angela Merkelová Saúdská Arábie USA (Spojené státy americké) tanker Stena Impero

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy