Turecko zajala deset příbuzných zabitého vůdce IS Bagdádího

Členové tureckých speciálních sil zajali zhruba deset příbuzných mrtvého vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

První veřejné vystoupení Abu Bakr al-Baghdádího, vůdce Islámského státu
doporučujeme

Prohlásil rovněž, že lidé z Bagdádího nejbližšího okruhu se snaží dostat do Turecka. Bagdádí zahynul 27. října při operaci amerického speciálního komanda v severní Sýrii, když na útěku sám odpálil nálož a vyhodil se do vzduchu.

Erdogan podle ruské tiskové agentury RIA Novosti řekl, že už bylo zadrženo bezmála deset Bagdádího příbuzných. Agentura AP citovala prezidentova slova, že počet Bagdádího zadržených příbuzných "se blíží dvoucifernému číslu".

AP připomenula, že Erdogan už ve středu informoval o zadržení Bagdádího manželky, sestry a švagra a že se snaží upozornit na to, že Turecko teroristy pronásleduje. Ankara čelí kritice za to, že svou ofenzívou proti syrským Kurdům, kteří střeží tábory se zajatými členy IS a jejich příbuznými, umožnilo útěk mnohých radikálů a tím obnovu aktivit IS.

Erdogan dnes obvinil syrské Kurdy, že nedodržují dohodnuté příměří a že v boji zabili 11 členů syrských oddílů podporovaných Ankarou. Podle prezidenta Kurdové na turecké spojence stále útočí a tyto oddíly "se pochopitelně brání". "Když na nás nebo na ně (syrské spojenecké oddíly) útočí, máme zůstat v klidu, nebo odpovědět? Samozřejmě odpovědět a více než to," řekl prezident.

Neupřesnil, kde se boje odehrály, ale Syrská organizace lidských práv (SOHR) oznámila, že od středečního večera se bojuje u Ajn Ísa, což je místo vzdálené asi 30 kilometrů od turecké hranice.

Turecko zahájilo v Sýrii boj proti syrským Kurdům 9. října, aby je vytlačilo z pozic u syrsko-turecké hranice. Ankara tam chce zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků z Turecka. Později Turci vyjednali dvě dohody, jednu s USA a další s Ruskem. Předpokládají stažení kurdských oddílů do vzdálenosti aspoň 30 kilometrů od hranice. Erdogan stále opakuje, že Kurdové tuto podmínku zatím nesplnili, zatímco Rusko a USA tvrdí opak.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt na Blízkém východě graduje: Izrael v odvetě zaútočil na Sýrii

20.11.2019 09:31 Aktualizováno Izraelská armáda dnes při odvetném úderu v Sýrii zasáhla desítky íránských a syrských cílů. S…

Jemenští povstalci propustili "podezřelá" plavidla, na palubě bylo 16…

20.11.2019 08:01 Jemenští šíitští povstalci propustili tři lodě, které i s šestnáctičlennou posádkou dříve zadrželi.…

Děsivá čísla: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu zemřelo přes…

19.11.2019 20:30 Při protestech vyvolaných zdražením benzinu bylo v Íránu podle "důvěryhodných zpráv", na které se…

Židovské osady už nejsou ilegální? Rozhodnutí USA pobouřilo Rusko i Turecko

19.11.2019 16:35 USA svým rozhodnutím postavit se v otázce židovských osad na Západním břehu Jordánu za Izrael…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama