Pomsta za smrt Bagdádího. Islámský stát poslal světu děsivý vzkaz

Skupina afrických džihádistů, kteří se hlásí k takzvanému Islámskému státu (IS), ve čtvrtek zveřejnila video hromadné popravy. Označila ji za "vzkaz pro křesťany po celém světě".

Teroristé na záznamu prezentují 11 obětí jakožto křesťany ze severovýchodu Nigérie, jejichž vražda je pomstou za nedávnou smrt vůdce IS abú Bakra Bagdádího. Dnes o tom informovala agentura AFP.

Asi minutové video natočené na blíže neurčeném místě je dílem teroristické buňky, která si říká Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP). Jedenáct mužů se zavázanýma očima je před kamerou nejdříve zastřeleno, následně i probodnuto.

Záznam publikovala agentura Amak, což je propagandistický orgán samozvaného Islámského státu, kterému členové ISWAP přísahali věrnost. Tato skupina, která působí v oblasti Čadského jezera, se v roce 2016 odštěpila od islamistické organizace Boko Haram. Ta už deset let vede ozbrojené povstání v severovýchodní Nigérii.

Podle AFP tento region v posledních dnech zasáhla vlna islamistických násilností. Při štědrovečerním útoku na křesťanskou vesnici nedaleko Chiboku ozbrojenci zabili sedm lidí a jednoho člověka unesli.

Incident je připisován Boko Haram, členové ISWAP zase v nigerijském státě Borno v pondělí zaútočili na vojenskou základnu. O den dříve jejich útok na armádní konvoj nepřežilo šest vojáků, zatímco 30 džihádistů na jiném místě zablokovalo významnou silnici, zabilo šest lidí a několik dalších uneslo.

ISWAP se specializuje na útoky proti nigerijské armádě, během svého působení se ale přihlásil k několika únosům členů humanitárních organizací. Má na svědomí červencový únos šesti lidí, z nichž část tvořili pracovníci mezinárodní neziskové organizace Akce proti hladu (ACF). Ta před dvěma týdny oznámila, že čtyři z rukojmích jejich únosci zabili.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) afrika

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy