Írán vydá Ukrajině skříňky o záznamu letu sestřeleného ukrajinského letadla. Řekl to dnes ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. Íránská protivzdušná obrana civilní letadlo sestřelila ve středu ráno. Neštěstí nepřežil nikdo ze 176 lidí, kteří byli na palubě. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov už dříve řekl v rozhovoru s kanadskou stanicí CBC, že posádka letadla zemřela okamžitě.
Íránská raketa, která boeing zasáhla, explodovala v blízkosti kokpitu a do kabiny pilotů vlétly střepiny. Prystajko dnes označil za "nesmysl" argument Íránců, že se letadlo nacházelo v blízkosti citlivého vojenského objektu.
Země, které při nehodě přišly o své občany, budou podle šéfa ukrajinské diplomacie jednat o možném požadavku na odškodnění ze strany Íránu.
Úřad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zveřejnil fotografie, na nichž je vidět části kokpitu proražené střepinami na několika místech. Vyšetřovatelé se domnívají, že byly způsobeny při explozi střely.
Ukrajinští vyšetřovatelé si prý byli od počátku jisti, že boeing byl sestřelen. Kanada, USA a Británie po středeční tragédii naznačovaly možnost takové verze, kterou Írán přiznal až v sobotu.
Do vyšetřování se zapojilo 45 odborníků z Ukrajiny a už po několika hodinách práce na místě jim bylo jasné, že letadlo bylo sestřeleno, tvrdil Danilov. Museli si ale informaci nechat pro sebe, dokud se Írán nepřizná. "Nemohli jsme to ohlásit hned, protože našim expertům se tam špatně pracovalo, je to (Írán) problematická země," citovala Danilova CBC.
Detailní fotografie vraku poslali Ukrajinci svým kolegům do Kyjeva. "Měli jsme ty snímky v reálném čase a sledovali jsme, co se dělo na místě," řekl Danilov.
Podle jeho slov části vraku byly rychle převezeny do blízkého hangáru, což se mnohým vyšetřovatelům nelíbilo. Danilov není spokojen s íránským prohlášením, že letadlo se terčem střelby stalo omylem. Není mu jasné, jak mohl někdo považovat civilní stroj za ohrožení. "Toto je klíčový bod vyšetřování," řekl Danilov. Chce také, aby Íránci objasnili, zda šlo o technický nebo lidský omyl.
Íránské revoluční gardy případ vysvětlují jako rozhodnutí jednoho člena protivzdušné obrany, který měl na vyhodnocení hrozby a reakci na ni zlomky vteřiny.
Související
V Íránu poslali za mříže vojáky kvůli sestřelení ukrajinského letadla. Zemřelo 176 lidí
Za loňské sestřelení ukrajinského letadla Írán obvinil deset lidí
zřícení ukrajinského letadla v Teheránu (8. 1. 2020) , Ukrajina , Írán , Letecké nehody
Aktuálně se děje
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
22. května 2026 19:32
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Zdroj: Jan Hrabě