Prudký nárůst případů nákazy novým koronavirem i obětí nemoci COVID-19, kterou způsobuje, ohlásilo dnes íránské ministerstvo zdravotnictví. Za uplynulých 24 hodin podlehlo této chorobě dalších 21 osob, bilance obětí tak vystoupala na 145. Registrováno bylo také přes 1000 nových pacientů s prokázanou nákazou, celkem je jich nyní v zemi 5823, řekl na tiskové konferenci přenášené televizí mluvčí ministerstva Kijánúš Džahánpúr. Novému koronaviru podlehl podle jeho potvrzení už druhý poslanec íránského parlamentu.
Podle agentury Irna zemřelo od začátku epidemie na COVID-19 sedm dalších politiků nebo vysokých představitelů, včetně poradce ministra zahraničí. Nákazu novým koronavirem ohlásili podle agentury Reuters také náměstek íránského ministra zdravotnictví a další poslanec.
Írán má spolu s Itálii nejvyšší počet úmrtí na koronavirus mimo Čínu. Íránské úřady přijímají opatření s cílem zabránit šíření epidemie. Ve velkých městech byly zrušeny páteční modlitby, omezován je volný pohyb vozidel.
Nárůst potvrzených případů nákazy koronavirem hlásí také další blízkovýchodní země. Ve Spojených arabských emirátech se počet nakažených osob zvýšil ze 30 na 45, oznámilo dnes jeho ministerstvo zdravotnictví. Kuvajt ohlásil tři nové případy nákazy, celkem jich má 61. Katar zaregistroval dvanáctý případ nákazy. Ve většině pozitivních testů na nový koronavirus v arabských státech Perského zálivu jde o osoby, které cestovaly do Íránu, nebo jejich kontakty.
Spojené arabské emiráty, které jsou velkým tranzitním leteckým, obchodním a turistickým centrem, doporučily svým občanům, aby necestovali do zahraničí. Od neděle budou také v emirátech na měsíc zavřeny všechny školy.
Saúdská Arábie uzavřela své pozemní hranice se SAE, Kuvajtem a Bahrajnem s výjimkou pro kamiony. Přílety z těchto zemí povoluje jen na tři ze svých letišť.
Také Kuvajt zrušil na týden letecké spojení s Egyptem, Sýrií, Bangladéšem, Libanonem, Indií, Srí Lankou a Filipínami. Zakázal vstup do země cizincům, kteří v minulých dvou týdnech v těchto zemích pobývali.
Irácká vláda vyzvala své občany pobývající v sousedním Íránu k návratu do vlasti. Od poloviny měsíce budou podle jejího sdělení uzavřeny hraniční přechody s Íránem na téměř 1500 dlouhé společné hranici.
Související
Írán chce obnovit jednání o jaderném programu s USA. Má ale podmínky
Jaderná zařízení obnovíme, zní z Íránu. Trump nevyloučil další útok
Írán , Saúdská Arábie , Kuvajt , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
před 2 hodinami
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 3 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 5 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 6 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 7 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 8 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 9 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 10 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 12 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 13 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 14 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 15 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková