Kuvajt

Těžba ropy

Jedné z nejbohatších ropných zemí dochází hotovost, varuje Bloomberg

Když v roce 2016 tehdejší kuvajtský ministr financí Anas Sálih varoval, že nastal čas snížit výdaje a připravit se na život po ropě, setkal se s posměchem od obyvatel, kteří vyrůstali na zdánlivě nekonečném toku petrodolarů. O čtyři roky později ale jedna z nejbohatších zemí světa nemá dost peněz na pokrytí výdajů a prudký pokles cen energií vyvolává otázky ohledně dalšího fungování států v Perském zálivu, píše agentura Bloomberg.
Kuvajt

Kuvajt prolomil tabu. Mezi členy nejvyššího soudu je osm žen

Kuvajt ve čtvrtek jmenoval do nejvyššího soudu osm žen. Oznámila to místní tisková agentura KUNA. Podle agentury AFP je to poprvé, co tato muslimská země pouští ženy mezi členy nejvyššího soudu, který má 54 jmenovaných soudců. Předseda ústavního soudu Júsuf Mutava sdělil, že práce soudkyň bude posouzena po určité době, jejíž délku neupřesnil.
Emmanuel Macron

Svět vyslyšel žádost Libanonu o pomoc. Státy posílají záchranáře či zdravotnický materiál

Pomoc do Bejrútu posílá řada zemí poté, co úterní exploze v libanonské metropoli usmrtila nejméně 100 lidí a na 4000 dalších zranila. Česko ještě dnes vyšle speciální hasičský tým připravený na vyprošťování lidí zavalených v troskách; zhruba čtyřicetičlenná skupina včetně psovodů se chystá na odlet. ČR zároveň poskytne Libanonu humanitární pomoc deset milionů korun.
Kuvajt

V Kuvajtu se vzbouřili egyptští dělníci, kteří přišli o práci. Policie nasadila slzný plyn

Kuvajtští policisté dnes slzným plynem rozehnali egyptské dělníky, kteří se bouřili proti podmínkám, v nichž zůstávají v Kuvajtu. V době uzávěry spojené s epidemií koronaviru v zemi uvízli a podle agentury AP přišli o práci. Policisté použili slzný plyn proti lidem, kteří se dovolávali pomoci egyptského velvyslanectví. Podle kuvajtské agentury KUNA bylo několik Egypťanů zadrženo.
Ilustrační foto

Na koronavirus zemřelo v Íránu už 429 lidí, strmý nárůst nakažených má Saúdská Arábie

Írán dnes oznámil, že za posledních 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem v zemi o 1075 případů. Mrtvých je 429, což je o 75 více než ve středu. V blízkovýchodních zemích je přes 10.000 nakažených a v Íránu je situace nejhorší. Velitel amerických vojsk na Blízkém východě Kenneth McKenzie prohlásil, že údaje z Íránu o situaci kolem koronaviru neodpovídají skutečnosti a čísla jsou značně podhodnocená. Za nezvládání situace dnes Írán čelil kritice také od Bahrajnu.
Írán

V Íránu přibývá nakažených i obětí nového koronaviru, zemřel už druhý poslanec

Prudký nárůst případů nákazy novým koronavirem i obětí nemoci COVID-19, kterou způsobuje, ohlásilo dnes íránské ministerstvo zdravotnictví. Za uplynulých 24 hodin podlehlo této chorobě dalších 21 osob, bilance obětí tak vystoupala na 145. Registrováno bylo také přes 1000 nových pacientů s prokázanou nákazou, celkem je jich nyní v zemi 5823, řekl na tiskové konferenci přenášené televizí mluvčí ministerstva Kijánúš Džahánpúr. Novému koronaviru podlehl podle jeho potvrzení už druhý poslanec íránského parlamentu.
Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán má podle televize 139 nakažených koronavirem, zemřelo 19 lidí

Írán dnes ohlásil 44 dalších případů nákazy novým koronavirem. V zemi na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo podle státní televize 19 lidí, celkový počet nakažených stoupl na 139. Írán tak zůstává zemí s nejvyšším počtem mrtvých mimo Čínu. Nemocných přibylo také v Bahrajnu, kde je 26 nakažených pacientů. Všechny tři nové případy jsou bahrajnské ženy, které přicestovaly nepřímými lety z Íránu.
Americký dolar

Nejdražší měnou světa je kuvajtský dinár, nejslabší íránský ríjál

Nejdražší měnou světa je nyní kuvajtský dinár, který má hodnotu 75 Kč. Britská libra je pátou nejsilnější a americký dolar desátý. České koruně v žebříčku patří 45. místo. Nejméně hodnotnou měnou světa je pak íránský ríjál. Aktuální kurz je 1860 ríjálů za korunu, respektive jeden riál za 0,000537 koruny. ČTK to společnost Interchange, která se zabývá převody peněz.
Tomáš Petříček

Petříček nepojede na plánovanou návštěvu Kuvajtu. Co se stalo?

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nepojede na konci týdne do Kuvajtu, jak bylo původně plánováno. Návštěvu zrušila kuvajtská strana kvůli bezpečnostní situaci v regionu, uvedl tiskový odbor ministerstva zahraničí. Diplomacie bude hledat pro cestu náhradní termín.
Kuvajt

Kuvajťany Česko láká. Nelíbí se jim ale, jak se tu píše u lázeňských hostech z arabských států

Pro Kuvajťany je Česká republika atraktivní destinací a do českých lázní jezdí velmi rádi. Uvítali by ale odstranění některých překážek při pobytech kuvajtských pacientů v ČR, například zvýšení kvality služeb. V rozhovoru s ČTK to uvedl nový kuvajtský velvyslanec v České republice Rašíd Fálih Hadžrí. O situaci v českých lázních již Kuvajťané jednali i s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.
Jeruzalém

Kuvajtský velvyslanec varuje: Přesun ambasády ČR v Izraeli vyvolá agresi

Případný přesun české ambasády do Jeruzaléma vyvolá další agresi. V rozhovoru s ČTK to uvedl nový kuvajtský velvyslanec v České republice Rašíd Fálih Hadžrí. Kuvajt podle něj nechce ovlivňovat vnitřní politiku ČR, nicméně přestěhování české ambasády v Izraeli nepovažuje za dobré řešení. Poškodí to vztahy s arabskými zeměmi, řekl. Česko-kuvajtské vztahy označil za velmi dobré, nicméně poznamenal, že by Kuvajt uvítal navýšení obchodní spolupráce.
Mike Pompeo

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize mezi zeměmi Perského zálivu, která trvá už dva roky a v níž se Kuvajt snaží zprostředkovat smír. Pompeo dnes zahájil cestu po třech zemích Blízkého východu, jejímž cílem je podle agentury AFP upevnění protiíránské aliance Washingtonu. Z Kuvajtu Pompeo odletí ještě dnes Izraele.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy