Historické drama ztvárňující útrapy židovské porodní asistentky, které mělo premiéru na arabském kanálu MBC, sklidilo kritiku za údajnou snahu normalizovat vztahy arabských zemí s Izraelem.
Dílu, které vyšlo v období muslimského postního měsíce ramadánu, kdy televizím stoupá sledovanost, se ale také dostalo pochvaly za neobvyklý pohled do dějin společností zemí Perského zálivu, napsala dnes agentura Reuters.
Seriál s názvem Umm Hárún je smyšleným příběhem o nábožensky smíšené komunitě v blíže neupřesněném arabském státě v letech 1930-1950. První díl měl premiéru minulý pátek, kdy začal ramadán.
Seriál, jak připomíná agentura Reuters, se na obrazovky dostal ve chvíli, kdy státy Perského zálivu částečně změnily svůj postoj k Izraeli kvůli společnému nepříteli Íránu. Některé státy, včetně Saúdské Arábie, se navíc postavily relativně otevřeně k americkému plánu pro mír mezi Izraelem a Palestinci. Egypt a Jordánsko jsou nicméně nadále jedinými arabskými státy, které s Izraelem podepsaly mírové dohody.
Básim Naím, představitel palestinské islamistické skupiny Hamás, která vládne v Pásmu Gazy, seriál ještě před premiérou odsoudil s tím, že ukazovat Židy v dobrém světle je "kulturní agresí a vymýváním mozků". Hamás se stejně jako další palestinské skupiny ostře vymezuje proti mírovému plánu, který letos zveřejnila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Skupina regionálních organizací, které jsou proti normalizaci vztahů s Izraelem, zveřejnila na sociálních sítích vzkaz vyzývající diváky, aby "hanebné drama" producentů z Kuvajtu a Spojených arabských emirátů bojkotovali.
Bahrajnští bratři Muhammad a Alí Abdal Halím Šamsovi, kteří napsali scénář, uvedli, že seriál nemá politický vzkaz.
"Lidé o něm mluví a hodnotí jej, než se na něj podívali," uvedl Muhammad. "Poselství se točí kolem toho, jak muslimové vyjadřují lásku, dobré úmysly a mír vůči nemuslimům," doplnil.
Jedna z největších arabských soukromých televizí MBC uvedla, že premiéra měla velmi vysokou sledovanost. Podle mluvčího televize je seriál o lidskosti a o tom, jak zdravotní sestra léčí bez ohledu na okolnosti.
"Soustředí se také na toleranci, mírnost a otevřenost. Ukazuje, že Blízký východ byl kdysi regionem, kde se lidé navzájem běžně akceptovali ve srovnání s interpretací a předsudky o regionu ze strany zastánců tvrdé linie a extremistů v uplynulých dekádách," dodal.
Saúdskoarabské úřady mají hlavní podíl v MBC Group od roku 2018, kdy zkonfiskovaly aktiva osobám zadrženým při protikorupčním tažení korunního prince Muhammada bin Salmána. MBC, která se s kritikou nesetkává poprvé, plánuje přesídlit z Dubaje do Rijádu. V minulosti se její seriály zabývaly například islámským extremismem či domácím násilím.
Podle scenáristů je hlavní postava Umm Hárún částečně inspirovaná opravdovou židovskou porodní asistentkou Umm Džán, která ve 30. letech přijela do Bahrajnu z Iráku. V prvním dílu se uvádí, že příběh je smyšlený.
Někteří lidé v Bahrajnu, který stále má malou židovskou komunitu, na sociálních sítích sdíleli fotografie a rozhovor se skutečnou porodní asistentkou z roku 1977. Kuvajtský uživatel Abdalazíz Sajf na twitteru uvedl, že seriál by neměl být považovaný za proizraelský. "Měli bychom rozlišovat mezi židovskou vírou a sionismem. Tento seriál nemá nic společného s normalizací vztahů s Izraelem," uvedl.
Kuvajtská herečka Haját Fahadová, která porodní asistentku hraje, v rozhovoru uvedla, že mladé generace "by se měly dozvědět o lidech, kteří byli a stále jsou v našem světě". Fahadová se v uplynulých týdnech stala terčem kritiky, když volala po vyhoštění migrujících pracovníků kvůli koronaviru.
Palestinka Nadia Alíová v rozhovoru s Reuters uvedla, že už není fanynkou herečky, protože "do každého arabského domu vnesla zvrácený židovský příběh".
Související
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu
seriály , Muslimové , židé , kultura , ramadán , Pásmo Gazy , Izrael , Kuvajt , Saúdská Arábie
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák