Nejdražší měnou světa je kuvajtský dinár, nejslabší íránský ríjál

Nejdražší měnou světa je nyní kuvajtský dinár, který má hodnotu 75 Kč. Britská libra je pátou nejsilnější a americký dolar desátý. České koruně v žebříčku patří 45. místo. Nejméně hodnotnou měnou světa je pak íránský ríjál. Aktuální kurz je 1860 ríjálů za korunu, respektive jeden riál za 0,000537 koruny. ČTK to společnost Interchange, která se zabývá převody peněz.

Zatímco česká měna i euro byly v loňském roce velmi stabilní, jiné měny zaznamenaly výrazný kurzový pohyb nahoru či dolů. Nejvíce loni oslabil rubl a čínský jüan, a to z důvodu obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Naopak se dařilo právě české koruně, která posílila k euru o 1,13 procenta.

Jak Interchange upozornila, téměř 90 procent amerických a kanadských bankovek, 99,9 procenta britských bankovek a 94 procent eur obíhajících ve Španělsku vykazuje stopové množství kokainu. Čínské a japonské bankovky jsou kontaminovány kokainem výrazně méně.

Dodnes jsou na mapě světa státy, jejichž ekonomika je téměř stoprocentně postavená na hotovostních platbách a kde turista může zaplatit kartou jen v několika mezinárodních hotelech, jinak nikde. Dlouhodobě tomuto žebříčku vévodí Čad, na druhém místě je Angola a třetí v pořadí Etiopie. Ve všech těchto státech je rovněž velmi nízké procento obyvatel s bankovním účtem. V Etiopii je to například zhruba třetina obyvatelstva.

"Bylo by však mylné se domnívat, že hustá akceptační síť automaticky znamená, že všichni platí kartami. I v mnoha ekonomicky vyspělých zemích stále kraluje hotovost," uvedl generální ředitel Interchange Marek Nácovský.

"Například ve Španělsku se hotovostní platby na celkovém objemu plateb podílí 87 procenty, v Itálii je to 86 procent, v Japonsku 82 procent a v sousedním Německu 80 procent. A v USA průzkumy veřejného mínění ukázaly, že 67 procent obyvatel si nepřeje bezhotovostní společnost," dodal.

Související

Více souvisejících

peníze kurzy měn Kuvajt USD CZK GBP

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy