Bohatství v Evropě není rozdělené rovnoměrně. Průzkumy dopadly špatně i pro Švýcary

Bohatství je na evropském kontinentu mezi lidmi rozděleno nerovnoměrně. Nedostatkem rovnosti v dělení jmění trpí i obecně velmi bohaté a vyspělé Švýcarsko a Lucembursko. Turecko je na opačném konci a jde o nejchudší evropskou zemi. Doprovází ho Bosna a Hercegovina a Srbsko. Česká republika si naopak nevede vůbec špatně. 

Zpráva Credit Suisse a UBS Global Wealth Report 2023 ukázala, že nerovnost v bohatství je patrná nejen v rámci jednotlivých zemí, ale také mezi jednotlivými národy v Evropě. Píše o tom server Euronews. Rozdíl v bohatství na dospělou osobu je mezi zeměmi s nejvyšší a nejnižší úrovní více než desetinásobný. 

Čisté jmění či bohatství je definováno jako hodnota tržních aktiv plus reálných aktiv, které domácnost vlastní. Snižuje se navíc o dluhy této domácnosti. 

Silný bankovní sektor, vysoké příjmy a příznivá hospodářská politika stojí za tím, že žebříček vede Švýcarsko s Lucemburskem. Průměrné bohatství na jednu dospělou osobu činí v přepočtu přes 16 milionů korun ve Švýcarsku a bezmála 14 milionů v Lucembursku. 

Oproti tomu v České republice jedna osoba vlastní průměrné mění 2,1 milionu korun. Slováci si vedou ještě o něco hůř s průměrem 1,4 milionu. Nejnižší průměrné bohatství v rámci Evropské unie má dospělý Rumun, a to 1,042 milionu. Na evropském kontinentu si nejhůře vedou Turci s průměrem 413,5 tisíc korun. 

Pokud se podíváme na medián, tedy střední hodnotu ze všech naměřených hodnot, nejlépe si vedou Islanďané. Střední hodnota bohatství zde činí bezmála 10 milionů korun. Za nimi jsou v první pětce Lucembursko, Belgie, Dánsko a Švýcarsko. 

V této statistice jsou na tom Češi už značně hůře, medián dosahuje 552 871 korun, Slováci jsou jen asi o čtyři tisíce korun v závěsu. Nejhorší na kontinentu je opět turecký medián v hodnotě 129 tisíc korun. 

Medián je dle zprávy Credit Suisse a UBS „pravděpodobně významnějším ukazatelem toho, jak se daří typickému člověku“, jak uvádí Euronews. „Vysoko se umístila Belgie s mediánem bohatství 237 357 eur, což svědčí o její stabilní ekonomice a dobře rozděleném bohatství mezi obyvatele.“

Problémy v distribuci bohatství zaznamenává například Švýcarsko, které se sice při pohledu na průměrné rozdělení drží na prvním místě, s mediánem je to ale už horší. Průměrné bohatství na dospělou osobu je 650 737 eur, ale medián činí pouze 158 930 eur. „Tento obrovský rozdíl svědčí o značném vychýlení v rozdělení bohatství, kdy malá část obyvatelstva vlastní podstatnou část celkového bohatství země,“ píše server Euronews. 

K roku 2022 bylo bohatství nejvíce rovnoměrně rozdělené ve Švédsku a Lotyšsku. Česká republika se umístila v žebříčku podle Ginniho koeficientu na šestém místě s hodnotou 78,5 s tím, že 100 je nejideálnější stav. Turecko mělo poměrně dobrý Giniho koeficient 80,2 a umístilo se třetí, ale vzhledem k obecně chudší společnosti nelze hovořit o rozdělení bohatství. 

V České republice mělo jmění nad milion dolarů 0,9 % populace, 55,7 % se pohybovalo v rozmezí 10-100 tisíc dolarů a 26,6 % pod úrovni 10 tisíc dolarů, v přepočtu tedy 228 tisíc korun. 

Největší nerovnost existovala v roce 2022 v Turecku, kde 70,6 % obyvatelstva mělo jmění pod 10 tisíc dolarů a jen mizivé procento lidí se pohybovalo nad milionem dolarů. V Turecku tak panovala suverénně nejhorší situace, nejchudší balkánské země Bosna a Hercegovina a Srbsko vykazovaly zhruba poloviční počet lidí s majetkem pod 10 tisíc dolarů. 

Související

Více souvisejících

peníze majetek evropa credit suisse UBS banka

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 34 minutami

před 57 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy