Bohatství je na evropském kontinentu mezi lidmi rozděleno nerovnoměrně. Nedostatkem rovnosti v dělení jmění trpí i obecně velmi bohaté a vyspělé Švýcarsko a Lucembursko. Turecko je na opačném konci a jde o nejchudší evropskou zemi. Doprovází ho Bosna a Hercegovina a Srbsko. Česká republika si naopak nevede vůbec špatně.
Zpráva Credit Suisse a UBS Global Wealth Report 2023 ukázala, že nerovnost v bohatství je patrná nejen v rámci jednotlivých zemí, ale také mezi jednotlivými národy v Evropě. Píše o tom server Euronews. Rozdíl v bohatství na dospělou osobu je mezi zeměmi s nejvyšší a nejnižší úrovní více než desetinásobný.
Čisté jmění či bohatství je definováno jako hodnota tržních aktiv plus reálných aktiv, které domácnost vlastní. Snižuje se navíc o dluhy této domácnosti.
Silný bankovní sektor, vysoké příjmy a příznivá hospodářská politika stojí za tím, že žebříček vede Švýcarsko s Lucemburskem. Průměrné bohatství na jednu dospělou osobu činí v přepočtu přes 16 milionů korun ve Švýcarsku a bezmála 14 milionů v Lucembursku.
Oproti tomu v České republice jedna osoba vlastní průměrné mění 2,1 milionu korun. Slováci si vedou ještě o něco hůř s průměrem 1,4 milionu. Nejnižší průměrné bohatství v rámci Evropské unie má dospělý Rumun, a to 1,042 milionu. Na evropském kontinentu si nejhůře vedou Turci s průměrem 413,5 tisíc korun.
Pokud se podíváme na medián, tedy střední hodnotu ze všech naměřených hodnot, nejlépe si vedou Islanďané. Střední hodnota bohatství zde činí bezmála 10 milionů korun. Za nimi jsou v první pětce Lucembursko, Belgie, Dánsko a Švýcarsko.
V této statistice jsou na tom Češi už značně hůře, medián dosahuje 552 871 korun, Slováci jsou jen asi o čtyři tisíce korun v závěsu. Nejhorší na kontinentu je opět turecký medián v hodnotě 129 tisíc korun.
Medián je dle zprávy Credit Suisse a UBS „pravděpodobně významnějším ukazatelem toho, jak se daří typickému člověku“, jak uvádí Euronews. „Vysoko se umístila Belgie s mediánem bohatství 237 357 eur, což svědčí o její stabilní ekonomice a dobře rozděleném bohatství mezi obyvatele.“
Problémy v distribuci bohatství zaznamenává například Švýcarsko, které se sice při pohledu na průměrné rozdělení drží na prvním místě, s mediánem je to ale už horší. Průměrné bohatství na dospělou osobu je 650 737 eur, ale medián činí pouze 158 930 eur. „Tento obrovský rozdíl svědčí o značném vychýlení v rozdělení bohatství, kdy malá část obyvatelstva vlastní podstatnou část celkového bohatství země,“ píše server Euronews.
K roku 2022 bylo bohatství nejvíce rovnoměrně rozdělené ve Švédsku a Lotyšsku. Česká republika se umístila v žebříčku podle Ginniho koeficientu na šestém místě s hodnotou 78,5 s tím, že 100 je nejideálnější stav. Turecko mělo poměrně dobrý Giniho koeficient 80,2 a umístilo se třetí, ale vzhledem k obecně chudší společnosti nelze hovořit o rozdělení bohatství.
V České republice mělo jmění nad milion dolarů 0,9 % populace, 55,7 % se pohybovalo v rozmezí 10-100 tisíc dolarů a 26,6 % pod úrovni 10 tisíc dolarů, v přepočtu tedy 228 tisíc korun.
Největší nerovnost existovala v roce 2022 v Turecku, kde 70,6 % obyvatelstva mělo jmění pod 10 tisíc dolarů a jen mizivé procento lidí se pohybovalo nad milionem dolarů. V Turecku tak panovala suverénně nejhorší situace, nejchudší balkánské země Bosna a Hercegovina a Srbsko vykazovaly zhruba poloviční počet lidí s majetkem pod 10 tisíc dolarů.
Související
Neplatné bankovky ještě stále vyměníte ve všech bankách. Zbývají poslední dny
Karel III. se objeví na bankovkách jako teprve druhý britský panovník
peníze , majetek , evropa , credit suisse , UBS banka
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 34 minutami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 57 minutami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 1 hodinou
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 3 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 4 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 5 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 7 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 7 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 7 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 8 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák