Bohatství je na evropském kontinentu mezi lidmi rozděleno nerovnoměrně. Nedostatkem rovnosti v dělení jmění trpí i obecně velmi bohaté a vyspělé Švýcarsko a Lucembursko. Turecko je na opačném konci a jde o nejchudší evropskou zemi. Doprovází ho Bosna a Hercegovina a Srbsko. Česká republika si naopak nevede vůbec špatně.
Zpráva Credit Suisse a UBS Global Wealth Report 2023 ukázala, že nerovnost v bohatství je patrná nejen v rámci jednotlivých zemí, ale také mezi jednotlivými národy v Evropě. Píše o tom server Euronews. Rozdíl v bohatství na dospělou osobu je mezi zeměmi s nejvyšší a nejnižší úrovní více než desetinásobný.
Čisté jmění či bohatství je definováno jako hodnota tržních aktiv plus reálných aktiv, které domácnost vlastní. Snižuje se navíc o dluhy této domácnosti.
Silný bankovní sektor, vysoké příjmy a příznivá hospodářská politika stojí za tím, že žebříček vede Švýcarsko s Lucemburskem. Průměrné bohatství na jednu dospělou osobu činí v přepočtu přes 16 milionů korun ve Švýcarsku a bezmála 14 milionů v Lucembursku.
Oproti tomu v České republice jedna osoba vlastní průměrné mění 2,1 milionu korun. Slováci si vedou ještě o něco hůř s průměrem 1,4 milionu. Nejnižší průměrné bohatství v rámci Evropské unie má dospělý Rumun, a to 1,042 milionu. Na evropském kontinentu si nejhůře vedou Turci s průměrem 413,5 tisíc korun.
Pokud se podíváme na medián, tedy střední hodnotu ze všech naměřených hodnot, nejlépe si vedou Islanďané. Střední hodnota bohatství zde činí bezmála 10 milionů korun. Za nimi jsou v první pětce Lucembursko, Belgie, Dánsko a Švýcarsko.
V této statistice jsou na tom Češi už značně hůře, medián dosahuje 552 871 korun, Slováci jsou jen asi o čtyři tisíce korun v závěsu. Nejhorší na kontinentu je opět turecký medián v hodnotě 129 tisíc korun.
Medián je dle zprávy Credit Suisse a UBS „pravděpodobně významnějším ukazatelem toho, jak se daří typickému člověku“, jak uvádí Euronews. „Vysoko se umístila Belgie s mediánem bohatství 237 357 eur, což svědčí o její stabilní ekonomice a dobře rozděleném bohatství mezi obyvatele.“
Problémy v distribuci bohatství zaznamenává například Švýcarsko, které se sice při pohledu na průměrné rozdělení drží na prvním místě, s mediánem je to ale už horší. Průměrné bohatství na dospělou osobu je 650 737 eur, ale medián činí pouze 158 930 eur. „Tento obrovský rozdíl svědčí o značném vychýlení v rozdělení bohatství, kdy malá část obyvatelstva vlastní podstatnou část celkového bohatství země,“ píše server Euronews.
K roku 2022 bylo bohatství nejvíce rovnoměrně rozdělené ve Švédsku a Lotyšsku. Česká republika se umístila v žebříčku podle Ginniho koeficientu na šestém místě s hodnotou 78,5 s tím, že 100 je nejideálnější stav. Turecko mělo poměrně dobrý Giniho koeficient 80,2 a umístilo se třetí, ale vzhledem k obecně chudší společnosti nelze hovořit o rozdělení bohatství.
V České republice mělo jmění nad milion dolarů 0,9 % populace, 55,7 % se pohybovalo v rozmezí 10-100 tisíc dolarů a 26,6 % pod úrovni 10 tisíc dolarů, v přepočtu tedy 228 tisíc korun.
Největší nerovnost existovala v roce 2022 v Turecku, kde 70,6 % obyvatelstva mělo jmění pod 10 tisíc dolarů a jen mizivé procento lidí se pohybovalo nad milionem dolarů. V Turecku tak panovala suverénně nejhorší situace, nejchudší balkánské země Bosna a Hercegovina a Srbsko vykazovaly zhruba poloviční počet lidí s majetkem pod 10 tisíc dolarů.
Související
Neplatné bankovky ještě stále vyměníte ve všech bankách. Zbývají poslední dny
Karel III. se objeví na bankovkách jako teprve druhý britský panovník
peníze , majetek , evropa , credit suisse , UBS banka
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák