V Izraeli se demonstrovalo proti Netanjahuovi, přišlo 2000 lidí

Až 2000 Izraelců dnes přišlo protestovat k jeruzalémské rezidenci izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Části z nich se nelíbí, jak vláda řeší ekonomické problémy vyvolané koronavirem, dalším Netanjahuovy korupční skandály.

Akci organizovalo několik skupin - majitelé restaurací, jejichž podnikání ničí opakované uzávěry, samostatně podnikající Izraelci, kteří napadají vládu za nedostatečnou pomoc, a občané, kteří kritizují premiéra za jeho korupční skandály. Premiér kvůli tomu čelí soudnímu procesu.

Na místo přišlo také několik desítek Netanjahuových zastánců. Část demonstrujících se vydala od rezidence k budově parlamentu. Majitelé restaurací účastníkům rozdávali jídlo.

V Izraeli se nákaza koronavirem prokázala u více než 53.500 lidí a na komplikace vyvolané covidem-19 zemřelo 424 z nich. Aktivních je přes 30.000 případů a ministerstvo zdravotnictví dnes odhadlo, že do tří týdnů může být ve vážném stavu až 1000 lidí, dnes jich bylo 256. Za minulý den přibylo 1883 nakažených a dva mrtví. V Izraeli je vlivem epidemie 21 procent nezaměstnaných a jejich počet stále roste.

Vláda po původním uvolnění znovu zpřísňuje opatření a vydává nařízení, která se lidem nelíbí, protože dále zhoršují jejich ekonomickou situaci. Dnes parlament přehlasoval vládní nařízení, podle nějž měly restaurace jídlo jenom rozvážet nebo vydávat k odnosu, ale nikoli servírovat na místě. Kneset ale toto rozhodnutí zrušil.

Protest proti novým uzávěrám se konal s menší účastí také v Haifě. Část majitelů restaurací blokovala silnice a požadovala, aby buď vláda ztráty nahradila, nebo rezignovala. Podobné protesty se konaly i v minulých dnech, o víkendu také v Tel Avivu.

Související

Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 
Izrael, Jeruzalém

Izraelci se zdráhají pomoci Ukrajině. Zlomem může být výstražný systém proti ruským raketám

Izrael se od začátku války na Ukrajině vyhýbá přímé vojenské pomoci napadené zemi, za což si několikrát vysloužil kritiku. Podle serveru Foreign Policy je důvod jednoduchý – bezpečnost. Syrským vzdušným prostorem se prohánějí ruská letadla a Izraelci zde potřebují bojovat proti Islámských revolučním gardám. Což jim Kreml z vlastního zájmu s přimhouřeným okem povoluje.

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu Demonstrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy