Vyšetřování nehody vrtulníku na Sinaji pokračuje, tělo české rotmistryně bude přepraveno do Prahy

Na egyptském Sinajském poloostrově pokračuje vyšetřování čtvrteční nehody vrtulníku mnohonárodnostních sil. Při jeho pádu zemřelo podle upřesněné bilance sedm příslušníků sil včetně české rotmistryně Michaely Tiché. Její tělo dnes do Prahy přepraví české vojenské letadlo.

Původní zprávy informovaly o osmi mrtvých; dnes mnohonárodnostní síly, které dohlížejí na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody upřesnily, že obětí je sedm - kromě české vojákyně také pět amerických příslušníků sil a jeden Francouz. Další americký voják utrpěl těžká zranění a byl letecky přepraven do nemocnice v izraelském Ejlatu.

Michala Tichá zemřela po Dni veteránů. Češi na zahraničních misích mají konkrétní tváře, konkrétní příběhy i konkrétní truchlící rodiny. Na misi MFO jsem natáčel třikrát. Operace, která dohlíží na mír mezi Izraelem a Egyptem, by se bez Čechů a CASy neobešla. Čest Michale! https://t.co/x0tW1BA923

— Jakub Szántó (@JakubSzanto) November 12, 2020

Vrtulník UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu, se zřítil nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Stroj patřil k misi MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé). Podle MFO zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu.

Mise má více než 1100 příslušníků a je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody. Češi v ní působí od roku 2009, loni jich v ní sloužilo 13. Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.

Podle MFO se vrtulník zřítil nedaleko egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Izraelský deník Haarec citoval egyptské zdroje, podle nichž se zřítil lehký vrtulník UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Spadl kvůli technickým problémům údajně v blízkosti ostrova Tírán, který se nachází východně od jižního cípu Sinajského poloostrova a v jehož blízkosti probíhá námořní hranice mezi Egyptem a Saúdskou Arábií.

Agentura AP citovala egyptského úředníka, podle kterého se vrtulník zřítil do Rudého moře mimo egyptské teritorium.

Mezinárodní síly střeží oblast, v níž nyní působí i ozbrojené radikální skupiny a mezi nimi i místní sekce teroristického Islámského státu.

USA mají v MFO kolem 450 lidí a bývalý americký ministr obrany Mark Esper zvažoval jejich stažení. Podle listu The Wall Street Journal s tím ale nesouhlasilo americké ministerstvo zahraničí ani Izrael. V misi slouží také Kolumbijci, Kanaďané a kromě Čechů další Evropané.

Související

Více souvisejících

Blackhawk UH-60 Egypt Armáda České Republiky Americká armáda (U.S. AIR FORCE) vrtulníky

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

před 1 hodinou

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Roboti kradou lidem práci? Podle ředitele Amazonu naprostý nesmysl

Mýtus o tom, že roboti a jiné technologie berou lidem práci, podle ředitele globální robotiky, mechatroniky a udržitelného balení společnosti Amazon Stefana La Rovera, neodpovídá realitě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy