Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

Nejvyšší ukrajinské vojenské velení ve své denní zprávě v neděli uvedlo, že ruské ozbrojené síly provedly dvě neúspěšné operace v okolí Bachmutu a zahájily řadu leteckých úderů a dělostřeleckého ostřelování okolních vesnic. 

Ukrajina přitom ještě v květnu uváděla, že se boje v oblasti zmírnily, velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj ale v sobotu řekl, že ukrajinské síly tam pokračují v boji. "Nepřítel má značné ztráty," řekl Syrskyj. "Obranné síly pokračují v boji. Vyhrajeme," dodal.

Bitva o město Bachmut na východě Ukrajiny trvající téměř rok si podle nejmenovaného západního představitele vyžádala vysoké počty mrtvých i zraněných na straně Ruska. Tamní armáda má údajně ztráty dosahující až 60 000 vojáků, uvedl server SkyNews.

"Soudíme, že dobytí Bachmutu pravděpodobně stálo Rusko jen v tomto sektoru nejméně 60 000 obětí," řekl nejmenovaný činitel. Dodal, že podle konzervativního odhadu celkový počet ruských obětí přesahuje 200 000. 

Spojené státy a některé další země v případě obětí války hovoří nikoliv o mrtvých vojácích, ale i o těch vyřazených z boje, například kvůli zranění, případně o pohřešovaných osobách. Odhadované číslo tak nereprezentuje počet mrtvých. K odhadovanému rozdělení na zabité a zraněné činitel uvedl, že "nejméně třetina z nich byla zabita."

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin v sobotu řekl, že téměř všichni jeho bojovníci se už stáhli z východoukrajinského města Bachmut. "Všechny pozice byly předány (ruskému) ministerstvu obrany v řádném pořadí," řekl podle DPA s tím, že 99 procent bojovníků Wagnerovy skupiny Bachmut už opustilo.

Prigožin už před několika dny avizoval, že jeho bojovníci se stáhnou z východoukrajinského města Bachmut do 1. června a předají kontrolu nad ním ruské armádě. "Wagnerovci opustí Arťomovsk (ruské jméno pro Bachmut ze sovětské éry, pozn. red.) mezi 25. květnem a 1. červnem," řekl podle Reuters Prigožin v nahrávce zveřejněné na platformě Telegram. Dodal, že žoldnéři zřídili "obranné linie" na západním okraji Bachmutu.

"Pokud ministerstvo obrany nemá dostatek personálu, máme tisíce generálů," uvedl dále Prigožin, který je dlouhodobě ve sporu s ruským vojenským vedením. V minulosti opakovaně ostře kritizoval ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova a obvinil je z nekompetentnosti a odpovědnosti za velké ruské ztráty na Ukrajině.

Začátkem měsíce navíc prohlašoval, že svoje jednotky stahuje z Bachmutu a město předá ruskému ministerstvu obrany, protože "při takovém nedostatku munice jsou odsouzeny k nesmyslné smrti." Pozice svých ozbrojenců měl později předat speciálním jednotkám vůdce Čečenska Ramzana Kadyrova.

Nakonec ale šéf wagnerovců uvedl, že jeho lidé na pozicích setrvají. "Přišel bojový rozkaz, který jasně stanoví, že pokud opustíme naše pozice (v Bachmutu), bude to považováno za vlastizradu. To nám vzkázali," řekl.

Mluvčí Východní skupiny ozbrojených sil Ukrajiny Serhij Červatij popsal proces stahování Wagnerovy skupiny od Bachmutu. "V posledních dnech jsme zaznamenali výrazný pokles bojů, došlo ke 2-3 přestřelkám. Nepřítel pokračuje v rotaci, stahuje Wagnerovu skupinu a nahrazuje ji jednotkami výsadkových vojsk a motorizované pěchoty," popsal podle agentury Ukrinform

"Toto stahování působí depresivně na ty, kteří nastupují na jejich místo. Oni sami se zúčastnili mnoha bojů, je to druhá nebo třetí skupina, která přichází, navíc vidí stav zločinců," doplnil.

Rusové během střídání postů schytali ukrajinské ostřelování. "Výsledkem je 80 mrtvých okupantů, 119 zraněných, zničení jednoho obrněného transportéru, bezpilotního letounu, protiletadlového děla, dvou vozidel a pěti muničních skladů," vyčíslil Červatij. 

Prigožin před dvěma týdny uvedl, že jeho vojáci dobyli město Bachmut, o které se svádí boje dlouhé měsíce. Kyjev to popřel, zároveň ale přiznal, že situace na místě je kritická. Ukrajinská armáda se tehdy držela v posledním městském okrsku.

Prigožin přitom o den dříve tvrdil, že je nepravděpodobné, že by jeho bojovníci v příštích dnech dobyli město Bachmut na východě Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters. "Je tu čtvrť známá jako 'letadlo', je jako nedobytná pevnost vícepodlažních budov na jihozápadě Bachmutu, kde probíhají neuvěřitelně těžké boje," řekl.

Poté ale podle Reuters uvedl, že se jeho jednotkám podařilo město obsadit. Rusové se snaží dobýt Bachmut v Doněcké oblasti od loňského srpna. Je to nejdelší a nejkrvavější bitva ve více než rok trvající ruské invazi. Před vypuknutím války žilo v tomto městě asi 70 000 lidí.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová ale v reakci na ruské prohlášení popřela, že by Rusové město dobyli. "Rusku se nepodařilo obklíčit Bachmut a ztratilo některé z dominantních výšin kolem města. To znamená, že postup našich vojsk na předměstí na křídlech, který stále probíhá, velmi ztěžuje nepříteli možnost zůstat v Bachmutu. Naše jednotky napůl obklíčily město, což nám umožnilo zničit ruské síly. Proto musí nepřítel přejít na obranu v části města, kterou kontroluje," uvedla podle serveru Ukrajinska pravda.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také popřel, že se Rusku podařilo dobýt Bachmut. Potvrdil však, že město je srovnané se zemí. "Není tam nic. Všechno zničili. Neexistují žádné budovy," uvedl Zelenskyj. Ukrajina už dříve uváděla, že ruská armáda město bombarduje, ačkoliv v něm prakticky nic a nikdo nezůstal.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy