Bojujeme s ukrajinskými záškodníky, tvrdí Rusové. Nesmysly a provokace, reaguje Ukrajina

Vojáci ruské národní gardy bojují s příslušníky dvou ukrajinských diverzních a průzkumných skupin, kteří pronikli do dvou vsí v pohraničí Brjanské oblasti Ruska, uvedla dnes ruská státní agentura TASS. Ukrajinský server RBK-Ukrajina varoval, že jde nejspíše o ruskou provokaci, Kyjev útok na ruské území popřel.

Protichůdná tvrzení válčících stran není možné bezprostředně nezávisle ověřit. Podle zpráv ruských médií se má pod vedením Vladimira Putina sejít bezpečnostní rada, která sdružuje prezidentovy nejbližší spolupracovníky. Na sociálních sítích se k odpovědnosti za akci přihlásili ruští dobrovolníci bojující po boku Ukrajinců proti Putinovu režimu.

Sám Putin prohlásil, že ukrajinští diverzanti, kteří pronikli na ruské území, úmyslně stříleli po civilistech, což označil za "teroristický čin" a "zločin". Ocenil ruské vojáky a důstojníky za to, že ve "speciální vojenské operaci" na Ukrajině brání vlast "před neonacisty a teroristy". Ve vystoupení odvysílaném ruskými televizemi také prohlásil, že "ukrajinští neonacisté a jejich páni neuspějí", jakkoli Západ si nejspíše "dnešního zločinu" ani nevšimne.

Zatímco ruská média spekulovala, zda se bezpečnostní rada již sešla, anebo kdy se sejde, Putinův mluvčí Dmitrij Peskov mezitím potvrdil, že prezident zrušil dnešní cestu na Kavkaz a v Kremlu přijímá hlášení z místa o "teroristickém útoku". Tvrdil, že schůzka bezpečnostní rady je naplánovaná na pátek 3. března.

Mluvčí neodpověděl na dotaz, zda by se kvůli incidentu mohl změnit status "speciální vojenské operace", jak Kreml označuje válku proti Ukrajině, kterou vede už déle než rok. "Nevím, zatím nemohu říci," řekl Peskov.

Kyjev akci na ruském území popřel. "Neútočíme na ruské území, Ukrajina vede obrannou válku za osvobození svého území," napsal na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Poukázal na "paniku a rozklad" v Rusku, které se odrážejí v rostoucím počtu útoků "neidentifikovaných létajících objektů" na infrastrukturní objekty v hloubi Ruska.

"Skupiny ukrajinských diverzantů pronikly do dvou vesnic, v jedné se zmocnili rukojmích z řad místních obyvatel. Gardisté svádějí s útočníky boj," citoval TASS nejmenovaný zdroj ze silových složek. Podle něj si boj vyžádal oběti a zraněné mezi vesničany, Ukrajinci se údajně mohli zmocnit až šesti rukojmích. Tajná služba FSB oznámila, že spolu s vojáky podniká opatření k likvidaci "ozbrojených ukrajinských nacionalistů".

"Úřady v Brjanské oblasti nepotvrzují informaci, že se diverzanti zmocnili rukojmích ve vsi Sušany," napsal deník Kommersant v on-line reportáži na svém webu.

Gubernátor oblasti Alexandr Bogomaz dříve uvedl, že ukrajinští záškodníci stříleli po jedoucím autě, jeden člověk byl zabit, dítě utrpělo zranění. Ve stejné oblasti útočil podle gubernátora ukrajinský dron a ves Lomakovka byla ostřelována z minometů.

"Rusové pravděpodobně opět uskutečňují provokační záměr. V Brjanské oblasti si vymysleli údajnou přestřelku s ukrajinskou průzkumnou a diverzní skupinou, která pronikla do oblasti, a také fantazírují o 'rozsáhlých bojích' a 'rukojmích'," napsal web RBK-Ukrajina. Výběr místa podle portálu nebyl náhodný, obě vsi Ljubečany a Sušany, kam údajně pronikla padesátka ukrajinských záškodníků, jsou u hranic s Ukrajinou.

K odpovědnosti se mezitím podle listu Ukrajinska pravda přihlásil Ruský dobrovolnický sbor, což je jednotka bojující od loňského léta jako součást ukrajinských ozbrojených sil. Podle sboru na ruské území nepronikli žádní ukrajinští záškodníci, což je lež kremelské propagandy, ale jeho bojovníci, "aby ukázali krajanům, že mají naději a že svobodní ruští lidé se zbraní v ruce mohou bojovat proti režimu".

Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov označil události v Brjanské oblasti za "konflikt mezi ruskými občany" v rámci "naprosto nestabilní" Ruské federace, zmítané obrovským množstvím vnitřních problémů. Prohlášení dobrovolnického sboru podle něj "svědčí o tom, že se nejspíše ruský lid začíná probouzet proti krvavé Putinově diktatuře". Jusov připomněl prohlášení sboru, že nebojuje proti civilistům, ale výlučně proti Putinovu režimu a jeho slouhům.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 21 minutami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 38 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Biden poprvé vetoval zákon. Šlo o republikánský návrh k penzijním fondům

Joe Biden dnes poprvé ve funkci amerického prezidenta vetoval zákon. Republikánský návrh měl správcům penzijních fondů zamezit v rozhodování o investicích na základě faktorů, jako je klimatická změna, vysvětluje agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Další zprávy