Borrell: Rozsáhlá válka v EU už není fantazie, může se stát realitou

Šéf diplomacie EU Josep Borrell v úterý navrhl vytvoření evropského obranného fondu podle vzoru Evropského mechanismu stability (EMS). Zdůraznil, že rozsáhlá válka v EU už není fantazie, může se stát realitou a EU musí být na to připravena. 

Borrell se takto vyjádřil na bruselském Fóru nové ekonomiky (NEF), kde uvedl, že Unie musí zvýšit výdaje na obranu, zejména s ohledem na možnost návratu exprezidenta USA Donalda Trumpa do Bílého domu.

Borrell varoval před možností konvenční války vysoké intenzity v Evropě a poukázal na rostoucí konkurenci mezi velmocemi. Navrhl vytvoření nového mezivládního finančního nástroje nazvaného Evropský obranný mechanismus, podobně jako byl zaveden mechanismus během finanční krize v roce 2008.

Přestože Evropská unie již vytvořila Evropskou obrannou agenturu (EDA), Borrell zdůraznil nedostatek finančních zdrojů poskytnutých členskými státy. Jeho komentáře přicházejí v reakci na varování náčelníků vojenských štábů z několika zemí EU před Ruskem, který se podle nich může pokusit podkopat význam NATO v nadcházejícím desetiletí.

V reakci na tuto situaci se Evropané snaží zvýšit výrobní kapacity obranného průmyslu, ale snahy o zvýšení dodávek zbraní na Ukrajinu a přezbrojení vlastních sil probíhají pomalu. Financování dalších obranných investic je nejcitlivější otázkou.

Některé země EU, včetně Estonska, navrhují zvýšení financování pomocí vydávání společných obranných dluhopisů. Další návrhy zahrnují přesun příjmů z výnosů zmrazených ruských aktiv do Evropského mírového nástroje nebo uvolnění pravidel, která by umožnila financovat zbrojení přes společný rozpočet EU. Lídři EU v březnu vyzvali Evropskou investiční banku k přizpůsobení své politiky poskytování úvěrů pro obranný průmysl.

Borrell zdůraznil potřebu, aby si Evropa vybudovala vlastní kapacitu a odpovědnost, ačkoli NATO zůstává "nenahraditelným". Navrhl vytvoření "evropského pilíře" v rámci NATO. V březnu navrhla Evropská komise první strategii evropského obranného průmyslu, která má posílit připravenost a bezpečnost Evropy.
 

Související

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 
EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Josep Borrell

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy