Britové vyčíslili ruské ztráty na Ukrajině. Únor byl pro Moskvu nebývale tragický

Únor, během kterého si svět připomněl druhé výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu, byl pro vojsko agresora nejkrvavějším měsícem během dosavadního průběhu války. Vyplývá to z odhadů britských tajných služeb.

V únoru denně padlo či utrpělo zranění více ruských vojáků než kdykoliv předtím během invaze do sousední země. Britské ministerstvo obrany došlo k průměrnému počtu 983 obětí za den. Celkem již zemřelo či utrpělo zranění více než 355 tisíc příslušníků ruské armády. 

Podle Londýna je z těchto čísel zřejmé, že se Moskva rozhodla vést válku hromadného ničení a opotřebení. Tato strategie sice stojí spoustu životů, ale zároveň zvyšuje tlak na ukrajinské pozice podél frontové linie. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj u příležitosti únorového výročí začátku invaze poprvé odhalil ukrajinské ztráty. Obětí v řadách ukrajinské armády je podle něj 31 tisíc. 

"Každá z těch ztrát představuje velkou ztrátu," uvedl Zelenskyj na nedávné tiskové konferenci. Zdůraznil, že o život rozhodně nepřišlo 150 či 300 tisíc ukrajinských vojáků, jak tvrdí jeho protějšek Vladimir Putin nebo další ruští činitelé. 

Ukrajinský prezident ovšem odmítl zodpovědět otázku, kolik vojáků utrpělo v konfliktu zranění. Moskva by podle něj v takovém případě zjistila, kolik lidí opustilo bojiště. On sám ruské ztráty vyčíslil na 180 tisíc mrtvých příslušníků armády. 

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy