Spojené království čeká změna vlády. Podle exit pollů BBC a Ipsosu ve čtvrtečních volbách s výrazným náskokem zvítězili labouristé. Vládnoucí konzervativci naopak utrpěli historickou porážku, jaká nebyla zaznamenána od 19. století.
Ani krajně pravicová strana Reform UK vedená významnou postavou brexitu Nigelem Faragem ve volbách neuspěla.
Podle odhadů získají labouristé v britské Dolní sněmovně pohodlnou většinu s více než 400 křesly, čímž se Keir Starmer stane novým premiérem. Konzervativci skončili daleko za nimi, s pouhými 131 mandáty, což znamená jejich nejhorší výsledek za posledních sto let.
Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová hlasovali dopoledne ve městě Richmond v anglickém hrabství North Yorkshire. Keir Starmer, oblečený v černém obleku s červenou kravatou, a jeho manželka Victoria, v červených šatech, hlasovali v londýnském obvodu Camden.
V hlavním městě Británie hlasoval také lídr Liberálních demokratů Ed Davey se svou manželkou Emily Gassonovou v Surbitonu v jihovýchodním Londýně. Spoluzakladatel strany Reform UK Nigel Farage odevzdal svůj hlas poštou.
Lídr Skotské národní strany (SNP) John Swinney odvolil i se svým nejmladším 14letým synem Matthewem ve správné oblasti Perth and Kinross v centrálním Skotsku. Mnozí voliči v Británii s sebou k urnám rádi přinášejí své děti, aby je vzdělávali v oblasti procesu demokracie, píše Sky News. Hlasovat však mohou jen občané ve věku od 18 let.
Tato stanice také připomíná, že mnohé voliče k volebním místnostem provázejí jejich psi. Sky News na své webové stránce dokonce zveřejnila záběry těchto domácích zvířat v hlasovacích místnostech.
Voličům a kolegům poděkoval před půlnocí také premiér Sunak. Ministr práce Mel Stride už pro BBC připustil, že konzervativci jsou nyní ve velmi obtížné situaci a vyjádřil zklamání z odhadu výsledku.
Podle zdroje se Liberální demokraté umístili na třetím místě se 61 poslanci. Počet poslaneckých křesel Skotské národní strany klesne na 10, zatímco nacionalistická strana Reform UK, zakládaná jedním ze šéfů brexitu Nigelem Farageem, získá 13 mandátů. Což je jejich historicky nejlepší výsledek. Přesto však budou v celostátní politice hrát zanedbatelnou roli. Farage by tak po osmém pokusu o zvolení mohl usednout do parlamentu. Velšská strana Plaid Cymru má čtyři mandáty a Zelení dva.
K vládnutí se Starmer připravoval na tajných setkáních
Je čas na změnu, pravidelně opakoval Keir Starmer během předvolební kampaně ve svých projevech. Jednoduchou frází tak narážel na čtrnáct „chaotických" let vlády britské Konzervativní strany.
Lídr labouristů Keir Starmer s jednoduchým volebním heslem přesvědčil voliče a získal 410 křesel, což mu zajistilo cestu na Downing Street, kde nahradí Rishiho Sunaka.
Starmer, který se považuje za progresivního socialistu, se k moci dostal i díky čistkám v Labouristické straně, které zahájil po svém zvolení v roce 2020. Tyto kroky vyvolaly debaty o budoucím směřování strany. Starmer se také distancoval od antisemitismu svého předchůdce.
Premiérem tedy bude „politický robot“?
Keir Starmer je jedenašedesátiletý vůdce Labouristické strany od roku 2020, se stal nyní novým obyvatelem Downing Street. Předtím působil ve stínové vládě Jeremyho Corbyna, ale pod jeho vedením strana změnila kurz směrem k více centristické politice.
Starmer, bývalý prokurátor s původem z rodiny zdravotní sestry a řemeslníka, se prezentoval jako seriózní politik, který slibuje ukončení „chaosu“ konzervativní vlády. Mnozí pozorovatelé jej ale vidí jako nudného a nevýrazného, v jedné z předvolebních debat jej člen publika přirovnal k „politickému robotovi“. Podle agentury YouGov má vyšší podíl Britů negativní názor na něj než s pozitivní.
Související
Další rozměr kauzy bývalého prince Andrewa. Poslanci mohou zahájit vyšetřování
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
Velká Británie , Labouristická strana (VB) , Keir Starmer (labouristi)
Aktuálně se děje
včera
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
včera
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
včera
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
včera
Extrémní počasí dostalo zelenou. Trump udělal nejhorší krok za celou dobu svého prezidentství
včera
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
včera
Zalužnyj: Válka se změnila na robotickou zónu zabíjení. Bojiště představují robotické systémy, sítě senzorů a AI
včera
Pavel potvrdil, že zákon o státním rozpočtu vetovat nebude
včera
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
včera
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
včera
Napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosahuje kritického bodu. Obavy z války strmě rostou
včera
Igor Červený byl jmenován novým ministrem životního prostředí
včera
Ministr kultury Klempíř ráno v Praze havaroval
včera
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
včera
Rusko poslalo na Ukrajinu dva dny před výročím stovky raket a dronů
včera
Putin fakticky rozpoutal třetí světovou válku, nejde mu jen o Ukrajinu, prohlásil Zelenskyj
včera
Předpověď počasí do víkendu. Obrat k lepšímu přijde ve středu
22. února 2026 21:44
Neobyčejný případ pro kriminalisty. Policie objasnila únos na Náchodsku
22. února 2026 20:33
Anderssonová nedala na padesátce nikomu šanci, Švédky ovládly i curling. U-rampu zase Číňanky
22. února 2026 19:15
Podvodníci mají novou metodu, upozornila ČSSZ
22. února 2026 18:26
Američané gólem v prodloužení potvrdili nadvládu nad světovým hokejem i na olympiádě
Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem.
Zdroj: David Holub