Rishi Sunak

Související články:

Rishi Sunak se setkal s Volodymyrem Zelenským

Sunak neohlášeně přicestoval do Kyjeva, setkal se se Zelenským

Britský premiér Rishi Sunak dnes neohlášeně přicestoval do Kyjeva, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Hovořili spolu hovořili o globální bezpečnostní situaci i o vzájemných vztazích, napsal na Zelenskyj na telegramu, kde zveřejnil i video britské návštěvy. Sunak oznámil, že Británie Ukrajině poskytne balík protivzdušné obrany za 50 milionů liber.
Rishi Sunak

Je premiér Sunak symbol tolerance, nebo fíkový list pro rasismus?

Je pro zpřísnění pravidel přistěhovalecké a azylové politiky, přitom je sám potomkem migrantů. Po jmenování Rishiho Sunaka novým britským premiérem mnozí z jeho indického původu vyvozovali, že bude mít zvláštní citlivost pro menšiny. To se ale spletli, domnívají se pozorovatelé. Sunak a jeho vláda zastávají spíše pravicově konzervativní politiku. Nejlepším příkladem je ministryně vnitra Suella Bravermanová, která má rovněž indické kořeny. Zástupkyně pravého stranického křídla před pár týdny s úsměvem vyprávěla, že "sní" o tom, jak Londýn před Vánoci deportuje žadatele o azyl letadlem do Rwandy, píše agentura DPA.
Rishi Sunak

Sunak na summitu G20: Putin se nám měl přijet postavit

Britský premiér Rishi Sunak dnes řekl představitelům skupiny G20, že ruský prezident Vladimir Putin měl být připraven se na summitu postavit světovým lídrům. Odchod ruských jednotek z Ukrajiny by podle něj znamenal "největší změnu" ve světových záležitostech. Informoval o tom list The Guardian. Sunak jako barbarskou odsoudil válku na Ukrajině na úvodním zasedání summitu, kterého se místo Putina účastní za Rusko ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Rishi Sunak

Sunakova vláda hodlá šetřit, přezkoumá například projekt jaderné elektrárny

Britská vláda se snaží snížit výdaje a přezkoumává mimo jiné i výstavbu jaderné elektrárny Sizewell C v hrabství Suffolk na východě Anglie. Informovala o tom dnes BBC. Plánovaná elektrárna měla zajišťovat až sedm procent celkové potřeby elektřiny v Británii, kritici však tvrdí, že bude drahá a její výstavba potrvá roky. Otazník visí i nad vysokorychlostní železnicí na severu Anglie.
Rishi Sunak

Sunak po kritice potvrdil účast na summitu OSN o změnách klimatu

Britský premiér Rishi Sunak dnes potvrdil účast na summitu OSN o změnách klimatu COP27, který se v Egyptě koná od 6. do 18. listopadu, uvedla agentura Reuters. Premiér to dnes oznámil navzdory předchozím zprávám Downing Street, že má naléhavější závazky týkající se podzimního státního rozpočtu.
Rishi Sunak

Sunak čelí kritice poté, co oznámil, že se v listopadu nezúčastní klimatického summitu

Britský premiér Rishi Sunak čelí kritice, jelikož oznámil, že se v listopadu nezúčastní klimatického summitu COP27 v Egyptě kvůli jiným naléhavým závazkům. Podle opozice, klimatických aktivistů a některých konzervativců tím vláda ukazuje, že nebere klimatickou krizi vážně. Spojenci ministerského předsedy však deníku Financial Times řekli, že Sunak na vrcholné jednání možná nakonec odletí.
Rishi Sunak

Sunak odkládá ekonomický plán, při interpelacích bránil ministryni vnitra

Vláda nového britského premiéra Rishiho Sunaka dnes odložila oznámení napjatě očekávaného programu ozdravení veřejných financí země na 17. listopadu, tedy o dva a půl týdne později, než bylo původně plánováno. Oznámila to po první schůzce Sunaka s nově jmenovaným kabinetem, v němž se mísí jeho spojenci se zkušenými ministry z vlád jeho dvou předchůdců, Liz Trussové a Borise Johnsona.
Miloš Zeman

Evropa a celý svět potřebují stabilní a silnou Velkou Británii, napsal Zeman Sunakovi

Evropa a celý svět potřebují stabilní a silnou Velkou Británii, napsal dnes český prezident Miloš Zeman v gratulaci Rishimu Sunakovi ke jmenování britským premiérem. Sunakovy dosavadní zkušenosti i politická dráha znamenají podle prezidenta vynikající předpoklady pro zvládnutí složitých geopolitických výzev. Zeman v dopisu zveřejněném Pražským hradem uvedl, že věří v další rozvoj bilaterálních vztahů Británie s Českem.
Rishi Sunak

Král Karel III. jmenoval novým britským premiérem Rishiho Sunaka

Král Karel III. dnes jmenoval novým britským premiérem Rishiho Sunaka a pověřil ho sestavením kabinetu. Sunak zvítězil ve vnitrostranického klání o post nového lídra Konzervativní strany a jako šéf vlády nahradí Liz Trussovou, která dnes panovníkovi v Buckinghamském paláci předala svou rezignaci. Pro Karla III. bylo jmenování ministerského předsedy premiérou, Trussovou do funkce krátce před svou smrtí uvedla ještě královna Alžběta II.
Rishi Sunak

Sunak udělá pro Spojené království maximum, až se ujme funkce, říká tchán a indický miliardář Múrti

Nový lídr britské Konzervativní strany Rishi Sunak udělá pro Spojené království maximum, až se dnes ujme funkce premiéra. Podle agentury Reuters to prohlásil jeho tchán, indický miliardář Nárájan Múrti, který založil a téměř stoprocentně vlastní nadnárodní technologický gigant Infosys. Sunak, jehož kořeny také sahají do Indie, se stane prvním britským ministerským předsedou, který není bělošského původu, a nejmladším lídrem země za posledních více než 200 let.
Joe Biden

Biden označil jmenování Sunaka premiérem za zlomový okamžik

Jmenování Rishiho Sunaka do čela britské vlády je "dosti ohromující" krok a "zlomový okamžik". Dnes to řekl americký prezident Joe Biden při oslavách indického svátku světel díválí. Podle agentur tak americký prezident zřejmě narážel na to, že Sunak se stane prvním šéfem britské vlády, jehož rodina pochází z Indie.
Rishi Sunak

Rishi Sunak se stane novým britským premiérem

Nejvíce britských konzervativních poslanců dnes ve volbě nového vůdce strany vyjádřilo podporu bývalému ministrovi financí Rishimu Sunakovi, který se tak stane novým britským premiérem. Do funkce jej uvede v úterý král Karel III. poté, co přijme rezignaci Liz Trussové. Sunak už slíbil, že bude Británii sloužit s pokorou a zásadově.
Boris Johnson

Favority na příštího britského premiéra jsou Sunak a Johnson

Bývalý britský premiér Boris Johnson a exministr financí Rishi Sunak, kteří jsou označováni za možné rivaly v souboji o post předsedy Konzervativní strany a tím i budoucího premiéra, spolu v sobotu večer podle televize BBC a nedělníku Sunday Times jednali.
Rishi Sunak

V Británii začal výběr nového premiéra, daří se Sunakovi

V Británii se dnes naplno rozhořel souboj o post nového lídra Konzervativní strany a tím i budoucího premiéra poté, co ve čtvrtek rezignovala ministerská předsedkyně Liz Trussová. Uchazeči musejí do pondělka získat podpisy nejméně stovky konzervativních poslanců, pokud chtějí kandidovat. Nejvíce se zatím daří bývalému ministrovi financí Rishimu Sunakovi, kterému podle stanice Sky News veřejně vyjádřilo podporu 53 zákonodárců.
Boris Johnson

Johnson i poražený Sunak vyzvali konzervativce k jednotě

Končící premiér Boris Johnson dnes na svém twitterovém účtu napsal, že by se za budoucí premiérku Liz Trussovou nyní měli postavit všichni konzervativci. "Vím, že má dobrý plán k řešení krize životních nákladů...i pro růst naší země," uvedl.
Rishi Sunak

Sunak a Trussová se střetli kvůli daním

Dva poslední kandidáti na křeslo britského premiéra a lídra Konzervativní strany Liz Trussová a Rishi Sunak se v pondělí utkali v televizní debatě, kde se střetli kvůli postoji k daním a veřejným výdajům. Současná ministryně zahraničí Trussová bývalému ministrovi financi Sunakovi například řekla, že jeho důraz na vyrovnání dluhu přivede britskou ekonomiku k recesi.
Rishi Sunak

V čele britské vlády stane od září buď Rishi Sunak, nebo Liz Trussová

Příštím lídrem Konzervativní strany a britským premiérem bude buď bývalý ministr financí Rishi Sunak, nebo současná ministryně zahraničí Liz Trussová. Po dnešním hlasování konzervativních poslanců vypadla náměstkyně ministryně obchodu a někdejší ministryně obrany Penny Mordauntová.
Rishi Sunak

Favoritem konzervativců na premiéra zůstává Sunak, Tugendhat je vyřazený

V boji o post lídra britské Konzervativní strany a tedy i britského premiéra zůstávají po dnešním hlasování konzervativních poslanců čtyři kandidáti: Rishi Sunak (115 hlasů), Penny Mordauntová (82 hlasů), Liz Trussová (71 hlasů) a Kemi Badenochová (58 hlasů). Pátým a vyřazeným je Tom Tugendhat s 31 hlasy.

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Ilustrační foto

Lékaři v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle veřejného ochránce práv zvyklí mluvit

Lékaři a další zdravotníci v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle zjištění veřejného ochránce práv zvyklí mluvit o jejich hospitalizaci nebo průběhu léčby. Dětští pacienti se tak stávají pouhým objektem péče, což může ovlivnit jak průběh, tak i úspěšnost jejich léčby, míní ombudsman. Pracovníci kanceláře ombudsmana absolvovali návštěvy v pěti psychiatrických nemocnicích, dnes na tiskové konferenci informovali o výsledcích. Souhrnnou zprávu z návštěv ombudsman zveřejnil i na svém webu.

před 11 minutami

Česká spořitelna

Česká spořitelna může odkoupit úvěrové portfolium Sberbank CZ

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil České spořitelně odkup úvěrového portfolia Sberbank CZ, která přišla o bankovní licenci. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Odkup podléhá i povolení České národní banky (ČNB). Insolvenční správkyně Sberbank o podpisu kupní smlouvy informovala na začátku listopadu s tím, že nominální hodnota portfolia je 47,1 miliardy korun, kupní cena je 41,053 miliardy korun. Vyjádření ČNB a České spořitelny ČTK zjišťuje.

před 30 minutami

Německá policie, ilustrační fotografie

Krajní pravice chystala v Německu převrat a teroristické útoky

Při rozsáhlé razii v 11 německých spolkových zemích zatkla dnes ráno policie 25 lidí patřících k extremistické pravicové skupině, která podle vyšetřovatelů plánovala převrat a ozbrojené útoky proti státu. Podle agentury DPA jde o členy radikálního hnutí Říšští občané (Reichsbürger), které popírá legitimitu spolkové republiky a vyzývá ke svržení spolkových institucí. Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann označil zátah za protiteroristickou operaci na obranu demokracie.

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Rusko se stává rájem HIV. Nemoc se zde šíří rychleji než v afrických zemích

Rusko je podle dat z loňského roku mezi pěticí zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, způsobující nemoc AIDS, napsal dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Z 1,5 milionu nových případů ve světě na Rusko připadlo 3,9 procenta. HIV se zde šíří rychleji než v Tanzanii či v Ugandě.

před 1 hodinou

Průmysl, ilustrační foto

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta, proti září objednávek ubylo. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset miliard větší. Hlavní příčinou schodku zůstávají vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V deficitu je obchodní bilance devátý měsíc v řadě.

před 1 hodinou

Stavebnictví, ilustrační foto

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték stoupla nepatrně na 6,34 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem prosince činila 6,34 procenta a za poslední měsíc stoupla nepatrně o 0,03 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

před 9 hodinami

Maďarsko ukončuje zastropování cen pohonných hmot. Orbánovu vládu k tomu dohnal kritický nedostatek paliv v zemi

Maďarsko ukončuje zastropování cen pohonných hmot, s okamžitou platností dnes od 23:00 hodin. Na mimořádné, narychlo svolané tiskové konferenci, konané dnes v půl jedenácté večer, to oznámili vládní ministr Gergely Gulyás a generální ředitel ropného a plynárenského podniku MOL Zsolt Hernádi. 

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy