Sunak u voleb doplatí na tragických pět let britské politiky. Průzkumy labouristům přisuzují přes 40 %

Už ve čtvrtek si Britové zvolí nové složení dolní komory parlamentu – Dolní sněmovny neboli House of Commons. Průzkumy předpokládají výrazný úpadek vládnoucí Konzervativní strany a jejího premiéra Rishiho Sunaka. Je to důsledek řady špatných rozhodnutí a nenaplněných slibů za 14 let konzervativní vlády. Na jeho místo zřejmě nastoupí labourista Keir Starmer. 

Británii v posledních čtrnácti letech vládnou konzervativci a zejména poslední dva roky byly opravdu turbulentní; jen v roce 2022 se vystřídali hned tři premiéři. Stalo se tak poté, co nejprve odstoupil Boris Johnson a po něm právě Trussová. Nahradil je Sunak, který se stal nejmladším premiérem za posledních dvě stě let.

Jak zhodnotil například americký list New York Times, britští voliči „vynesou svůj verdikt nad pěti bouřlivými roky vlády, které zahrnovaly pandemii koronaviru, problematickou realizaci brexitu, skandál partygate kolem porušování pravidel během pandemických omezení ze strany pana Johnsona a některých jeho kolehů a katastrofální šestitýdenní působení premiérky Liz Trussové“. Potenciální návrat Labouristické strany tak předznamenává zásadní „přerod“ britské politiky poté, co strávila deset let v opozici.

Za poměrně krátkou dobu svého působení si Sunak vysloužil ostrou kritiku. „Má zdání slušnosti – krásné obleky! - ale zanedbatelné politické nadání. Neodsoudil Johnsona a Trussovou a vrátil Davida Camerona do čela ministerstva zahraničí, čímž zbrzdil jedinou strategii, která mohla v těchto volbách fungovat: změnu,“ píše uznávaný server Politico.

A právě tento server si vůbec nebere servítky. „Tím, že odmítl bojovat s radikální pravicí, jí dodal odvahu. Nerozumí tomu, jak fungují veřejné služby, neumí delegovat odpovědnost, zdá se být mimo, protože je. Jeho manželka si nárokovala daňový status nedomicila, což jí umožnilo vyhnout se placení britských daní, i když on zvyšoval daně ostatním,“ shrnuje.

„Konec projektu vysokorychlostní železnice HS2, vlajkové lodi politiky obnovy severní Anglie,oznámil, když byl v severoanglickém Manchesteru. Jeho politika deportace nelegálních migrantů do Rwandy je krutá a neúčinná, a to je spravedlivé měřítko vedení, které si všechny odcizilo,“ pokračuje.

Rwanda: Symbol Sunakova selhání

EuroZprávy.cz o jeho politice odklonu migrantů do Rwandy psaly minulý týden. Velká Británie se před dvěma lety rozhodla k neobvykle radikálnímu kroku. Aby odradila migranty žádající o azyl od nelegálního vstupu do země, chtěla posílat tyto lidi do Rwandy, kde zůstanou. Následně britská vláda předala Rwandě 120 milionů liber, aby se připravila na přijetí tisíců potenciálních uprchlíků.

Britští daňoví poplatníci tak dali rwandské vládě peníze, aby pronajala hotel s názvem Hope Hostel. „Manažer hotelu Ismael Bakina a jeho čtyřicetičlenný tým mají od té doby plné ruce práce: každý týden mění povlečení na 100 dvoulůžkových postelích, stříhají ozdobné květináče na keřích, které zdobí vchod do hotelu, a sekají trávník na minifotbalovém hřišti,“ vylíčil americký list Wall Street Journal.

Má to ale jeden háček. Od zavedení tohoto britského plánu do Rwandy dobrovolně přicestovali dva uprchlíci s tím, že jim ještě Británie zaplatila 3000 liber. Mezitím je tento plán obecně kritizovaný jako „nehumánní“, zatímco jej jiní chválí coby „pragmatickou reakci na globální migrační krizi“.

Jak dopadnou britské volby?

Podle předvolebních průzkumů se k moci dostanou po dlouhých čtrnácti letech labouristé; je jim přisuzováno až 41 % hlasů. U Konzervativní strany se očekává zisk 21 %, noví reformisté z Reform UK mohou získat 16 % hlasů a liberální demokraté 11 %.

Zdá se, že tradičně nejsilnější strany si udrží první dvě pozice, strana Reform UK s kontroverzním Nigelem Faragem v čele ale konzervativce nebezpečně dohání. Farage prohlásil, že za ruskou invazí na Ukrajinu stojí provokace EU a NATO. „Na otázku, co si myslí o invazi na Ukrajinu a zda obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina, Farage řekl, že osobně ho nemá rád, ale „obdivuje ho jako politického činitele“, protože má nad Ruskou federací „kontrolu“.

Pokud se průzkumy nepletou, novým premiérem se po volbách stane labouristický lídr Keir Starmer. Nepřesnost průzkumů se ale nedá očekávat, protože Labouristická strana udržuje dvouciferný náskok přes rok a půl. Konzervativci kromě toho utrpěli výrazné ztráty i u voleb starostů a místních zastupitelstev. „Analytici se domnívají, že konzervativci by nyní museli dosáhnout něčeho téměř zázračného, aby získali byť jen těsnou většinu,“ uzavírají NY Times.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Rishi Sunak

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy