Premiér Sunak podal králi demisi. Po historické porážce Konzervativců končí i v čele strany

Rishi Sunak po katastrofálních výsledcích parlamentních voleb se omluvil Británii a řekl, že slyšel „hněv a zklamání“ voličů a touhu po změně. Píše The Guardian.

Britský premiér Rishi Sunak ohlásil svou rezignaci a úmysl odejít z čela Konzervativní strany poté, co jeho strana utrpěla historickou porážku v parlamentních volbách. V posledním projevu v Downing Street vyjádřil podporu svému nástupci Keiru Starmerovi z Labouristické strany, který vedl stranu k výraznému vítězství ve volbách.

„V této práci budou jeho úspěchy úspěchy nás všech," řekl odcházející premiér. „Ať už se v této kampani neshodneme jakkoliv, je to slušný člověk se smyslem pro veřejnou službu, kterého respektuji," pokračoval.

Sunak neodstoupí z čela Konzervativní strany s okamžitou platností. Řekl, že tak učiní „jakmile budou připraveny podmínky pro výběr mého nástupce".

Sunak prohlásil, že Konzervativní strana nyní potřebuje rekonstrukci a opětovné přijetí své „klíčové“ role v opozici. Omluvil se také stranickým kandidátům a aktivistům za nedostatek volebního úspěchu: „Je mi líto, že jsme nedokázali ocenit vaše úsilí. Bolí mě, když si uvědomuji, kolik skvělých kolegů, kteří tolik přispěli svým komunitám a naší zemi, již nebude v Dolní sněmovně.“

Následně se vydal na svou poslední audienci u krále v Buckinghamském paláci před tím, než se Keir Starmer formálně ujme úřadu premiéra. Sunak při svém hodnocení svého dědictví zdůraznil, že dosáhl snížení inflace na cílovou hodnotu Bank of England 2 %, snížil úrokové sazby hypoték a posílil mezinárodní postavení Spojeného království. Zmínil také podporu pro Ukrajinu a vyjednávání o obchodních dohodách v rámci Windsorského rámce po brexitu v Severním Irsku.

„Na tyto úspěchy jsem hrdý,“ uvedl. „Věřím, že naše země je nyní bezpečnější, silnější a odolnější než před 20 měsíci. Je prosperující, spravedlivější a odolnější než v roce 2010.“ Sunak také reflektoval na svůj historický status prvního asijského premiéra Spojeného království a zdůraznil: „Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů Británie je, jak mimořádně normální je, že dvě generace poté, co sem moji prarodiče přišli s málo, jsem se mohl stát premiérem. A viděl jsem své dvě malé dcery, jak zapalují svíčky Diwali na schodech Downing Street. Musíme se držet této představy o tom, kdo jsme - o vizí laskavosti, slušnosti a tolerance, která vždy byla britským způsobem.“

Mezi poraženými toryi začíná obviňování

V pooelu historické porážky konzervativců se mezi sesazenými poslanci a aktivisty vzedmula vlna nevole kvůli chybám ve strategii volební kampaně strany.

"Kandidáti jsou rozhořčeni na CCHQ, která stáhla lidi z oblastí, které byly potenciálně výherní," sdělil jeden vysoký člen strany Financial Times.

Jako příklad uvedli Hendon, kde konzervativci prohráli o pouhých 15 hlasů, a dodal, že aktivistům bylo „před dvěma týdny nařízeno, aby tam ukončili svou kampaň".

Jiní konzervativní kandidáti a poradci nazvali tuto kampaň nejhorší v historii strany a někteří vinili Rishiho Sunaka.

Sunak vyzývá k laskavosti, slušnosti a toleranci

Nyní už ex-premiér Británie vyzval k zachování „vize laskavosti, slušnosti a tolerance" pro Spojené království. Píše web Deadline.

„Jednou z pozoruhodných věcí na Británii je, jak neuvěřitelné je, že dvě generace poté, co moji prarodiče přišli do této země, jsem se mohl stát premiérem," řekl. „Musíme zůstat věrní tomu, kým jsme. Je to těžký den, ale opouštím tuto práci s hrdostí, že jsem byl vaším premiérem."

Sunak věnoval Starmerovi vřelá slova, která stála v kontrastu s občas nemilosrdnou kampaní, a označil ho za „slušného, veřejně založeného muže, kterého si vážím".

„On a jeho rodina potřebují naše pochopení, když přecházejí do nové fáze života a vypořádávají se s touto nejnáročnější prací ve stále nestabilnějším světě," dodal. „Jeho úspěchy budou našimi úspěchy a přeji jemu i jeho rodině hodně štěstí v budoucím životě."

Související

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

Více souvisejících

Velká Británie Rishi Sunak Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

před 1 hodinou

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

před 4 hodinami

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem

Ukazuje se, že obchodní válka není střetem dvou strategií, ale konfliktem mezi iracionalitou a racionálním tlakem. Na jedné straně chaotické výkřiky administrativy Donalda Trumpa, na druhé straně klidná, promyšlená a přesně mířená odpověď Evropské unie.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy