Premiér Sunak podal králi demisi. Po historické porážce Konzervativců končí i v čele strany

Rishi Sunak po katastrofálních výsledcích parlamentních voleb se omluvil Británii a řekl, že slyšel „hněv a zklamání“ voličů a touhu po změně. Píše The Guardian.

Britský premiér Rishi Sunak ohlásil svou rezignaci a úmysl odejít z čela Konzervativní strany poté, co jeho strana utrpěla historickou porážku v parlamentních volbách. V posledním projevu v Downing Street vyjádřil podporu svému nástupci Keiru Starmerovi z Labouristické strany, který vedl stranu k výraznému vítězství ve volbách.

„V této práci budou jeho úspěchy úspěchy nás všech," řekl odcházející premiér. „Ať už se v této kampani neshodneme jakkoliv, je to slušný člověk se smyslem pro veřejnou službu, kterého respektuji," pokračoval.

Sunak neodstoupí z čela Konzervativní strany s okamžitou platností. Řekl, že tak učiní „jakmile budou připraveny podmínky pro výběr mého nástupce".

Sunak prohlásil, že Konzervativní strana nyní potřebuje rekonstrukci a opětovné přijetí své „klíčové“ role v opozici. Omluvil se také stranickým kandidátům a aktivistům za nedostatek volebního úspěchu: „Je mi líto, že jsme nedokázali ocenit vaše úsilí. Bolí mě, když si uvědomuji, kolik skvělých kolegů, kteří tolik přispěli svým komunitám a naší zemi, již nebude v Dolní sněmovně.“

Následně se vydal na svou poslední audienci u krále v Buckinghamském paláci před tím, než se Keir Starmer formálně ujme úřadu premiéra. Sunak při svém hodnocení svého dědictví zdůraznil, že dosáhl snížení inflace na cílovou hodnotu Bank of England 2 %, snížil úrokové sazby hypoték a posílil mezinárodní postavení Spojeného království. Zmínil také podporu pro Ukrajinu a vyjednávání o obchodních dohodách v rámci Windsorského rámce po brexitu v Severním Irsku.

„Na tyto úspěchy jsem hrdý,“ uvedl. „Věřím, že naše země je nyní bezpečnější, silnější a odolnější než před 20 měsíci. Je prosperující, spravedlivější a odolnější než v roce 2010.“ Sunak také reflektoval na svůj historický status prvního asijského premiéra Spojeného království a zdůraznil: „Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů Británie je, jak mimořádně normální je, že dvě generace poté, co sem moji prarodiče přišli s málo, jsem se mohl stát premiérem. A viděl jsem své dvě malé dcery, jak zapalují svíčky Diwali na schodech Downing Street. Musíme se držet této představy o tom, kdo jsme - o vizí laskavosti, slušnosti a tolerance, která vždy byla britským způsobem.“

Mezi poraženými toryi začíná obviňování

V pooelu historické porážky konzervativců se mezi sesazenými poslanci a aktivisty vzedmula vlna nevole kvůli chybám ve strategii volební kampaně strany.

"Kandidáti jsou rozhořčeni na CCHQ, která stáhla lidi z oblastí, které byly potenciálně výherní," sdělil jeden vysoký člen strany Financial Times.

Jako příklad uvedli Hendon, kde konzervativci prohráli o pouhých 15 hlasů, a dodal, že aktivistům bylo „před dvěma týdny nařízeno, aby tam ukončili svou kampaň".

Jiní konzervativní kandidáti a poradci nazvali tuto kampaň nejhorší v historii strany a někteří vinili Rishiho Sunaka.

Sunak vyzývá k laskavosti, slušnosti a toleranci

Nyní už ex-premiér Británie vyzval k zachování „vize laskavosti, slušnosti a tolerance" pro Spojené království. Píše web Deadline.

„Jednou z pozoruhodných věcí na Británii je, jak neuvěřitelné je, že dvě generace poté, co moji prarodiče přišli do této země, jsem se mohl stát premiérem," řekl. „Musíme zůstat věrní tomu, kým jsme. Je to těžký den, ale opouštím tuto práci s hrdostí, že jsem byl vaším premiérem."

Sunak věnoval Starmerovi vřelá slova, která stála v kontrastu s občas nemilosrdnou kampaní, a označil ho za „slušného, veřejně založeného muže, kterého si vážím".

„On a jeho rodina potřebují naše pochopení, když přecházejí do nové fáze života a vypořádávají se s touto nejnáročnější prací ve stále nestabilnějším světě," dodal. „Jeho úspěchy budou našimi úspěchy a přeji jemu i jeho rodině hodně štěstí v budoucím životě."

Související

Více souvisejících

Velká Británie Rishi Sunak Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 53 minutami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 1 hodinou

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 1 hodinou

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 2 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 4 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy