„Vymyslel by si další záminku, jinou lež“. Britové reagují na slova Farage o Putinově motivaci k invazi

Lídr strany Reform UK Nigel Farage je před parlamentními volbami 4. července pod palbou kritiky za své výroky o ruské motivaci k invazi proti Ukrajině. Prohlašoval, že Západ ruskou invazi na Ukrajinu vyprovokoval. Zapomněl ale na nekalé ruské aktivity, které se v Evropě dějí už dlouhá léta a se šířením NATO mají pramálo společného. 

Farage před pár dny vzbudil pozdvižení, když prohlásil, že „Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu“ a rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina Ukrajinu napadnout označil za důsledek expanze EU a NATO. „Proč jsem to řekl? Bylo mi jasné, že neustálé rozšiřování NATO a Evropské unie směrem na východ dává tomuto člověku důvod, aby jeho ruský lid řekl, že si pro nás opět přijde, a aby šel do války,“ líčil Farage v rozhovoru pro britskou BBC. ¨

Jeho výroků se chytil britský bulvár v čele s The Sun. „To nahrává Putinovi. Je to člověk, který použil nervově paralytické látky v britských ulicích, uzavírá dohody se Severní Koreou,“ prohlásil premiér země Rishi Sunak s odkazem na kauzu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. „Tento druh ústupků je pro bezpečnost Británie nebezpečný,“ doplnil Sunak. 

Farage následně doplnil, že samotná válka je Putinova chyba. „Vyprovokovali jsme tuto válku – samozřejmě je to jeho vina – použil to, co jsme udělali, jako záminku,“ řekl podle CNN. „Jsem jednou z mála osobností, které byly konzistentní a upřímné ohledně války s Ruskem. Putin se mýlil, když napadl suverénní stát, a EU se mýlila, když se rozšiřovala na východ.“

Lídra reformní strany kritizoval předseda labouristů Keir Starmer. „Myslím, že každý, kdo chce kandidovat na zástupce v našem parlamentu, by měl mít opravdu jasno v tom, že ať už jde o ruskou agresi na bojišti, nebo na internetu, že se proti této agresi stavíme. To znamená stát za Ukrajinou, ale také stát za naší svobodou,“ uvedl během rozhovoru pro Sky News.

Labouristický poslanec a stínový ministr obrany John Healey poznamenal, že jde o ostudné komentáře. „Odhalují pravou tvář Nigela Farage: apologeta Putina, kterému by nikdy neměla být svěřena bezpečnost našeho národa. Farage ukázal, že raději olízne botu Vladimiru Putinovi, než aby se postavil za lid Ukrajiny,“ řekl. 

Proti výrokům Farage se postavil také komentátor serveru Politico Jamie Dettmer. Připomněl Putinova slova ze samého počátku roku 2022, kdy prohlašoval, že „nedovolíme, aby se situace doma rozkolísala, a nedovolíme, aby se odehrávaly takzvané barevné revoluce“. Tehdy šéf Kremlu velice tvrdě kritizoval rozšiřování západních struktur na východ. „Kam se poděly záruky, které naši západní partneři poskytli po rozpuštění Varšavské smlouvy?“ tázal se Putin na Mnichovské bezpečnostní konferenci už v roce 2007. 

Někdejší velvyslanec USA na Ukrajině Steven Pifer zdůraznil skutečnost, že se „západní lídři nikdy nezavázali nerozšiřovat NATO“. „Tento příběh tak dobře zapadá do obrazu, který se ruský vůdce snaží vykreslit, jako ublížené Rusko, kterého ostatní využívají a které je stále více izolováno – ne kvůli svým vlastním činům, ale kvůli machinacím prolhaného Západu,“ shrnul.

Komentátor Politica Dettmer zdůraznil různé kroky, které dokazují, že expanze NATO na východ nebyla tím jediným důvodem, který Putina vedl k rozhodnutí rozpoutat brutální invazi proti Ukrajině. „Byli jsme svědky kybernetických útoků zaměřených na americké a evropské jaderné elektrárny a další infrastrukturu veřejných služeb, pokusu o atentát nervově paralytickou látkou na bývalého ruského špiona Sergeje Skripala na britské půdě, dezinformačních kampaní usilujících o vměšování do západních voleb a financování rozvratných pravicových a levicových populistických stran v rámci snahy destabilizovat Západ,“ napsal. 

„Farage samozřejmě nechtěně vypustil kočku z pytle, když svůj komentář zkomolil a dodal, že NATO a EU daly Putinovi záminku k válce. Jinými slovy, Putin si chtěl bez ohledu na to dělat, co chce. Prostě by si vymyslel další záminku, další velkou lež,“ uzavřel svůj komentář Dettmer. 

Související

Nigel Farage

Setkání s Trumpem by dopadlo lépe, kdyby si Zelenskyj vzal oblek, vzkázal Farage Kyjevu

Britský politik Nigel Farage vyvolal vlnu kritiky poté, co prohlásil, že setkání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mohlo proběhnout lépe, kdyby si Zelenskyj oblékl oblek. Lídr strany Reform UK, který je blízkým spojencem Trumpa, uvedl, že současný prezident Spojených států je „neuvěřitelně staromódní“, pokud jde o oblékání v Oválné pracovně. 
Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trumpovi lidé v EU: Kdo z lídrů je evropským poskokem amerického prezidenta?

Po nástupu Donalda Trumpa do druhého prezidentského období se evropští politici předhánějí v tom, kdo z nich se stane jeho nejbližším spojencem na starém kontinentu. Vzhledem k Trumpovu nevyzpytatelnému stylu politiky, ochranářským ekonomickým postojům a tvrdým požadavkům na evropské spojence v NATO se nabízí otázka: Kdo v Evropě má k Trumpovi nejblíže?

Více souvisejících

Nigel Farage Vladimír Putin válka na Ukrajině Velká Británie Rishi Sunak Keir Starmer (labouristi)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 3 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 5 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy