Po nástupu Donalda Trumpa do druhého prezidentského období se evropští politici předhánějí v tom, kdo z nich se stane jeho nejbližším spojencem na starém kontinentu. Vzhledem k Trumpovu nevyzpytatelnému stylu politiky, ochranářským ekonomickým postojům a tvrdým požadavkům na evropské spojence v NATO se nabízí otázka: Kdo v Evropě má k Trumpovi nejblíže?
Na základě dosavadních kontaktů a politických postojů některých lídrů sestavil server Politico žebříček největších evropských „Trump whisperers“ – tedy politiků, kteří mají největší šanci na přímou komunikaci s americkým prezidentem.
Evropská verze hnutí MAGA
Giorgia Meloni (Itálie)
Italská premiérka se stala jedinou šéfkou vlády z Evropské unie, která byla pozvána na Trumpovu lednovou inauguraci. Její vztah s americkým prezidentem se začal upevňovat již v prosinci 2024, kdy se oba politici setkali na slavnostním znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame, setkání zprostředkoval Elon Musk. V lednu pak Meloni dorazila do Mar-a-Lago na soukromou schůzku, po níž Trump prohlásil, že je „fantastická žena“.
Navzdory těmto úspěchům má Meloni několik slabin – italské výdaje na obranu zůstávají pod 2 % HDP, což je daleko od Trumpem požadovaných 5 %, a její vazby na Muska se mohou stát překážkou, pokud se Trumpův vztah s miliardářem zhorší.
Viktor Orbán (Maďarsko)
Maďarský premiér se s Trumpem zná roky a v roce 2024 absolvoval dvě návštěvy jeho floridského sídla. Trump ho několikrát veřejně pochválil jako „skvělého muže“ a maďarská vláda se podílela na konzervativním strategickém plánu „Project 2025“.
Nicméně Orbánova proruská a pročínská politika může být překážkou – zatímco Trump vyhrožuje sankcemi proti Rusku, Budapešť se staví proti dalším protiruským opatřením EU. Navíc Maďarsko jasně odmítlo Trumpův požadavek na 5% výdaje na obranu.
Andrzej Duda a Mateusz Morawiecki (Polsko)
Polský prezident a bývalý premiér jsou dlouholetými podporovateli Trumpa. Morawiecki v prosinci 2024 prohlásil, že by společně s Meloni mohl být ideálním prostředníkem mezi USA a Evropou, což mu zřejmě zajistilo místo mezi hosty na Trumpově inauguraci.
Polsko má však výhodu i v tom, že jeho výdaje na obranu se skutečně blíží požadovaným 5 % HDP. Klíčovou otázkou ale bude, zda se v květnových prezidentských volbách dostane k moci někdo, kdo udrží úzké vztahy s Trumpovou administrativou.
Nigel Farage (Spojené království)
Bývalý lídr Brexit Party je dlouholetým Trumpovým spojencem a na jeho inauguraci byl viděn v popředí mezi konzervativními hosty. Trump o něm kdysi prohlásil, že je „pohledný chlap“ a že by byl lepším velvyslancem než britská vláda.
Nicméně Farage není lídrem žádné vlády, což jeho vliv výrazně snižuje. Navíc jeho konflikt s Elonem Muskem kvůli podpoře některých radikálních britských aktivistů může jeho pozici oslabit.
Pragmatici v NATO a EU
Mark Rutte (NATO)
Bývalý nizozemský premiér a současný generální tajemník NATO se už několikrát vyjádřil, že Trump má pravdu, když požaduje vyšší evropské výdaje na obranu. Právě on bude klíčovou postavou v Trumpově snaze dotlačit Evropu k většímu vojenskému angažmá.
Trump ho přijal ve svém sídle Mar-a-Lago, ale jejich vztah je čistě pragmatický – Rutte je celoživotní centrista bez přímé ideologické vazby na amerického prezidenta.
Donald Tusk a Radosław Sikorski (Polsko)
Současný polský premiér a ministr zahraničí s Trumpem nesdílí politické názory, ale mají jednu obrovskou výhodu: Polsko plní Trumpovu podmínku na obranné výdaje. Sikorski byl navíc jedním z prvních evropských ministrů, kteří hovořili s novým americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem.
Pokud však prezidentské volby v květnu přinesou vítězství kandidáta podporovaného opoziční stranou PiS, Trumpova pozornost se může opět obrátit k Varšavě.
Friedrich Merz (Německo)
Předseda německé CDU a možná budoucí kancléř je zatím pro Trumpa neznámou veličinou. Jeho obchodní zkušenosti by mu mohly pomoci při jednáních s Bílým domem, ale zatím mezi nimi neproběhl žádný přímý kontakt.
Trump Německo v minulosti ostře kritizoval kvůli nízkým obranným výdajům, a i když Merz slibuje, že se situace zlepší, zatím nemá žádnou osobní vazbu na amerického prezidenta.
Ti, co mají smůlu
Emmanuel Macron (Francie)
Francouzský prezident s Trumpem nemá špatné vztahy, ale také nepatří mezi jeho favority. Přestože se snažil Trumpovi lichotit po jeho zvolení, na inauguraci pozván nebyl.
Trump ho nazval „velmi milým chlapem“, ale také „chytrákem“, což naznačuje, že jejich vztah je spíše formální než blízký.
Ursula von der Leyen, Kaja Kallas a António Costa (EU instituce)
Nejvyšší představitelé EU pro Trumpa prakticky neexistují. Místo nich preferuje bilaterální jednání s jednotlivými státy.
Pokusy těchto lídrů navázat dialog s Trumpem zatím vyznívají do prázdna, což ukazuje, že americký prezident neplánuje EU jako celek brát příliš vážně.
Zatímco některým evropským lídrům se podařilo získat přístup k Trumpovi, jiní zůstávají v jeho stínu. Meloni a Orbán jsou jeho nejbližšími spojenci, zatímco Macron, von der Leyen a další představitelé EU mají minimální vliv.
Klíčovou otázkou do budoucna bude, zda Trump v Evropě upřednostní tvrdé ideologické spojence, nebo pragmatické partnery, kteří mohou nabídnout konkrétní politické a obchodní dohody.
Související

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
EU (Evropská unie) , Donald Trump , Giorgia Meloniová , Viktor Orbán , Andrzej Duda , Nigel Farage
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
včera

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
včera

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy
včera

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
včera

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
včera
Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí překvapivě prohlásil, že je otevřen možnosti přímých bilaterálních jednání s Ukrajinou. Tento výrok přišel ve chvíli, kdy Spojené státy zvyšují tlak na obě strany, aby uzavřely mírovou dohodu, a pohrozily, že pokud jednání nepřinese výsledky, mohou z mírových snah zcela odstoupit.
Zdroj: Libor Novák