Giorgia Meloniová

Giorgia Meloniová, předsedkyně vlády Itálie

Řím podle premiérky nezvažuje stíhačky pro Kyjev, uvažuje o dodávce zbraní

Dodávka italských stíhaček Ukrajině "není na stole", prohlásila italská premiérka Giorgia Meloniová po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Na společné tiskové konferenci ale uvedla, že Itálie zvažuje poskytnutí dalších zbraní pro posílení protivzdušné obrany (PVO) země, která už rok čelí ruské agresi.
Giorgia Meloniová

Meloniová je spokojena s výsledky summitu ohledně migrace

Italská premiéra Giorgia Meloniová dnes řekla, že je spokojená s výsledky summitu EU ohledně migrace. V Evropské radě zaznamenala změnu postoje a větší důraz na ochranu vnějších hranic, řekla novinářům. Odmítla také kritiku některých komentátorů, že před summitem jednala s českým premiérem Petrem Fialou a šéfem polské vlády Mateuszem Morawieckým.
Giorgia Meloniová

Meloniová označila za nemístné Macronovo pozvání Zelenského do Paříže

Italská premiérka Giorgia Meloniová dnes po příjezdu na summit Evropské unie v Bruselu označila za nemístné, že francouzský prezident Emmanuel Macron pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na čtvrteční večer do Paříže, kde oba prezidenti povečeřeli spolu s německým kancléřem Olafem Scholzem. Podle Meloniové by to mohlo uškodit společnému postoji Evropské unie vůči Ukrajině, uvedla agentura DPA.
Testování na přítomnost koronaviru

Návrat covidu z Číny děsí Evropu. Meloniová chce, aby EU zavedla povinné testy

Povinné testy na covid-19 pro všechny cestující z Číny, které ve středu zavedla Itálie, by měly platit v celé Evropské unii, aby toto opatření bylo efektivní. Na své tiskové konferenci před závěrem roku to řekla italská premiérka Giorgia Meloniová. Podle ní dosud provedené testy ukázaly, že lidé, kterým vyšly testy pozitivní, byli nakažení už známými virovými variantami omikron. 
Giorgia Meloniová

Nová italská vláda premiérky Meloniové zpřísnila pravidla pro lodě zachraňující migranty

Italská vláda schválila dekret stanovující přísnější pravidla pro lodě neziskových organizací, které na moři pomáhají zachraňovat migranty. Informoval o tom deník La Repubblica. Nově mají lodě mimo jiné povinnost žádat o přidělení bezpečného přístavu ihned po první záchranné misi nebo informovat běžence, že mohou o mezinárodní ochranu požádat v kterékoli zemi Evropské unie. Za nedodržení pravidel hrozí vysoké pokuty. 
Giorgia Meloniová

Rusko udělalo podle Meloniové obrovskou chybu, Itálie bude dál na straně Ukrajiny

Rusko udělalo obrovskou chybu, když vojensky zaútočilo na sousední Ukrajinu. Itálie bude Kyjev dál podporovat, dokud si Moskva svou chybu neuvědomí. Na tiskové konferenci před koncem roku to dnes řekla italská premiérka Giorgia Meloniová, podle které je pomoc Ukrajině nejlepší cestou k ukončení války. Meloniová také novinářům sdělila, že do konce února podnikne cestu do Kyjeva.
Giorgia Meloniová

Itálie zmrazila ruským oligarchům přes dvě miliardy eur, řekla Meloniová

Itálie zmrazila ruským oligarchům a dalším osobám, na které byly v souvislosti s válkou na Ukrajině zavedeny unijní sankce, přes dvě miliardy eur (50 miliard korun). Dnes to řekla v parlamentu italská premiérka Giorgia Meloniová. Sankce proti Rusku označila za správné, ačkoliv je před volbami kritizovali někteří její koaliční partneři. Podle informací z konce listopadu úřady v celé EU Rusům na sankčních seznamech zmrazily zhruba 19 miliard eur.
Benito Mussolini

GLOSA: Stoleté výročí Mussoliniho nástupu k moci je varovným prstem ve stávající krizi

Před sto lety, 31. října 1922, se italským premiérem stal Benito Mussolini. Začala více než dvacetiletá tvrdá a krvavá vláda fašistického hnutí, jehož byl nový ministerský předseda zakladatelem i čelním protagonistou. Nástup fašismu měl přitom konkrétní příčiny, především hlubokou sociální krizi. Na tuto skutečnost bychom neměli zapomínat, obzvláště v dnešní mimořádně obtížné době. Už jen z toho důvodu, že v Itálii, kolébce fašismu, byl předminulý týden jmenován vládní kabinet, jehož hlavní síla – strana Bratři Itálie – má historické i ideologické vazby na Mussoliniho hnutí.
Giorgia Meloniová

Nová předsedkyně italské vlády Meloniová chce být oficiálně oslovována jako premiér

Nová předsedkyně italské vlády Giorgia Meloniová, která se o víkendu stala první ženou v této funkci, uvedla, že chce v oficiální komunikaci užívat titul premiér, nikoli premiérka. Vysloužila si tím kritiku zejména z levicových kruhů. Někteří v této souvislosti připomněli, že i její krajně pravicová strana Bratři Itálie má genderově nevyvážený název, informovala dnes agentura APA.
Giorgia Meloniová

Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu

V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní složili i přísahu zbývající ministři její vlády. Informují o tom tiskové agentury.
Giorgia Meloniová

Meloniová představila novou italskou vládu, přísahu složí v sobotu

Italský prezident Sergio Mattarella dnes pověřil sestavením nové italské vlády šéfku postfašistické strany Bratři Itálie (FdI) Giorgiu Meloniovou. Politička, jejíž strana vyhrála zářijové volby, pověření přijala a v rozporu se zvyklostmi rovnou předložila seznam ministrů. Nová vláda složí přísahu v sobotu v 10:00 SELČ, řekl šéf prezidentské kanceláře Ugo Zampetti. Meloniová se stane první ženou v čele italského kabinetu.

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace

Vítězství Roberta Fica může zdiskreditovat Slovensko v očích zahraničních partnerů a zemi izolovat, pokud bude naplňovat sliby z kampaně. Dnešní doba vyžaduje spolupráci se zahraničím, členství v Evropské unii každému členskému státu šetří prostředky. Budoucí obnova Ukrajiny je lukrativní, jenže o to Slováci mohou díky Ficově politice přijít. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy