Na Valném shromáždění OSN chybí přední politici, například Macron. Poslankyně mluví o ztrátě

Několik mocných světových politiků se nevyskytlo na letošním Valném shromáždění Organizace spojených národů. Zatímco u ruského lídra Vladimira Putina a jeho čínského protějška Si Ťin-pchinga už je to normou, absence francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britského premiéra Rishiho Sunaka překvapila. O jejich absenci informoval server Politico. 

Z Rady bezpečnosti OSN se na Valné shromáždění dostavil pouze americký prezident Joe Biden. Jeho projevu to poskytlo daleko vyšší pozornost. Ztratit na tom může nejen čínský a ruský lídr, ale také indický premiér Nárendra Módí. 

Zejména Macronův program na příští týdny je plně nabitý. Ve francouzské metropoli bude hostit britského krále Karla III., jehož návštěva byla kvůli jarním protestům původně odložena. Do Francie přicestuje rovněž předseda britské labouristické strany Keir Starmer a papež František. 

Jeden z nejmenovaných francouzských ministrů má jasno. „Macron byl právě na summitu G20. Bude mít za sebou spoustu zahraničněpolitických aktivit, takže je tu otázka času a vyváženosti. Dalším smyslem Valného shromáždění OSN je pronést velký projev, ale nedošlo k přehodnocení francouzské zahraniční politiky, takže není třeba dělat projev každý rok,“ shrnul.

Například poslankyně francouzského parlamentu Anne Genetetová je z jeho absence na Valném shromáždění zklamaná. „Bude to pro nás ztráta. Jsem přesvědčena, že jet na Valné shromáždění OSN je užitečné, jsou tam velké projevy a diplomatické rozhovory, které jsou opravdu intenzivní. Je nezbytné pochopit a přesvědčit ostatní,“ vysvětlila. 

Britský premiér Sunak zase řeší vnitropolitické problémy. Jeho konzervativci se v předvolebních průzkumech propadají a snaží se soustředit na domácí politiku. Jeho absence je ale překvapivá hlavně kvůli tomu, že mělo jít o jeho první Valné shromáždění ve funkci předsedy britské vlády. 

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron OSN Rishi Sunak diplomacie Naréndra Módí (indický premiér)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy