Naréndra Módí (indický premiér)

Vladimir Putin

Putin se zítra zúčastní summitu SCO. Členské země k němu vzhlížejí, říká analytik

V úterý se koná virtuální summit Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), který nabízí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi příležitost posílit podporu od členských zemí. Putinův režim využívá SCO k posílení své prestiže a spolupráce především s Čínou. Letos se očekává, že se k organizaci oficiálně připojí Írán. Kazachstán a další členové SCO vnímají potlačení vzpoury Jevgenije Prigožina v Rusku jako úspěch Putinova režimu.
Naréndra Módí a Volodymyr Zelenskyj přijel na Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Ukrajina má pochopení většiny světa, řekl Zelenskyj po intenzivních jednáních

Ukrajina našla ve všech důležitých bodech pochopení u většiny světa, řekl ve svém pravidelném večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V uplynulých dvou dnech jednal s řadou světových lídrů včetně amerického prezidenta Joea Bidena nebo indického premiéra Naréndry Módího na summitu skupiny G7 v Hirošimě. V pátek se kromě toho zúčastnil summitu Ligy arabských států (LAS) v Saúdské Arábii.
Joe Biden

Biden a Módí hovořili o spolupráci svých zemí v obraně i ve vesmíru

Indický premiér Naréndra Módí a americký prezident Joe Biden v dnešním telefonátu hovořili o spolupráci svých zemí v obraně, technologiích polovodičů i zkoumání vesmíru, uvedla v prohlášení Módího kancelář. Uvítali také zakázku indické letecké společnosti Air India, která si od amerického Boeingu objednala 220 letadel. Jejich katalogová hodnota je 34 miliard dolarů (zhruba 750 miliard Kč).
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj počítá s Indií v plánu na ukončení války s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počítá s tím, že Indie se zapojí do realizace ukrajinského plánu na ukončení války s Ruskem. Oznámil to v prohlášení zveřejněném na twitteru po telefonátu s indickým premiérem Naréndrou Módím. V příspěvku odkazoval na dříve ohlášený "mírový vzorec", který obsahuje i podmínku stažení všech ruských jednotek z Ukrajiny. Módí v telefonátu vyjádřil podporu jakýmkoliv mírovým snahám.
Nárendra Módí (indický premiér)

Módí řekl Putinovi, že doba není vhodná na válčení

Doba není vhodná na válku, řekl dnes ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi podle webu The Times of India šéf indické vlády Naréndra Módí. Rusko udělá vše, co je v jeho silách, aby konflikt na Ukrajině ukončilo co nejdřív, Kyjev ale odmítá diplomatická jednání, reagoval podle agentury TASS Putin.
Indie, ilustrační foto

V Indii sílí protesty farmářů proti zemědělské reformě

Tisíce zemědělců s traktory se dnes vydaly z indického státu Rádžasthán do Dillí a pohrozily zablokováním hlavní dálnice z Džajpuru do indické metropole. Informují o tom místní média. Indičtí zemědělci protestují proti několika novým zákonům, které podle nich pomohou velkým společnostem a uškodí jejich živobytí. Farmáři demonstrují už několik týdnů, série jednání s vládou ale zatím dohodu nepřinesla.
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Šéf OSN Guterres apeloval na politiky, aby vyhlásili stav klimatické nouze

Generální tajemník OSN António Guterres dnes apeloval na světové lídry, aby ve svých zemích vyhlásili stav klimatické nouze a pomohli tak urychlit kroky, které by zabránily katastrofálním důsledkům globálního oteplování. Na virtuálním klimatickém summitu, který pořádá Británie, vystoupil mimo jiné čínský prezident Si Ťin-pching, který ohlásil závazek snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého v poměru k HDP o 65 procent oproti roku 2005.
Tádžmahal

Indie začala se stavou metra k Tádž Mahalu, vadí znečištění

Indický premiér Naréndra Módí oznámil zahájení výstavby metra, které propojí proslulý chrám Tádž Mahal a další památky ve městě Ágra. Jedním z důvodů je znečištění ovzduší, které přispívá ke změně barvy historické památky, píše BBC News.
Indie, ilustrační foto

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil bouři na indických sociálních sítích. S Trumpovou poznámkou se ztotožnilo mnoho uživatelů internetu, kteří začali upozorňovat na špatnou kvalitu ovzduší především v hlavním městě Dillí a vyzývat k podniknutí kroků, které by vedly k jeho zlepšení. Apelovali také na indického premiéra Naréndru Módího, aby na situaci zareagoval, píše dnes server BBC.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy