Indický premiér Naréndra Módí se během čtvrteční státní návštěvy Spojených států setkal s americký prezidentem Joem Bidenem, informoval server Deutsche Welle. Americký lídr se vyhýbal kritice Indie, zatímco indický premiér se snažil o postavení své země do silnější pozice vůči USA.
Stal se teprve třetím lídrem, kterému Biden umožnil oficiální státní návštěvu. Oba muži vedli bilaterální rozhovory, následovala tisková konference a posléze Módí přednesl projev v americkém Kongresu. „Souhlasím s prezidentem Bidenem, že se jedná o určující partnerství tohoto století,“ řekl před Kongresem.
Ocenil pouto mezi Washingtonem a Dillí. „Dokážu se vcítit do bojů vášní, přesvědčování a politiky. Jsem však potěšen, že jste se dnes sešli, abyste oslavili pouto mezi dvěma největšími demokraciemi světa: Indií a Spojenými státy,“ pokračoval indický lídr.
List New York Times připomněl Bidenovy výroky na adresu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga coby diktátora. Schůze vrcholných představitelů Indie a USA totiž byla pod drobnohledem Pekingu. „Vyhýbání se faktu ohledně Číny prostě není něco, co bych hodlal příliš měnit. Očekávám, že se se Sim ještě letos setkám. Nemyslím si, že by to mělo nějaké skutečné důsledky,“ prohlásil šéf Bílého domu na tiskové konferenci.
Tentokrát se vyhnul kritice indického režimu. Módímu bylo ještě předtím, než se stal premiérem, odepřeno americké vízum kvůli jeho roli ve smrtelných náboženských nepokojích v Indii. „Obě země jsou spřízněné demokracie, které se hlásí k univerzálním hodnotám,“ uvedl Biden. Kvůli snaze o sblížení se americký prezident podle NY Times vyhnul slovům o boji mezi autokracií a demokracií coby určujícím boji doby.
Módí se během svých proslovů vyhýbal jmenování Číny a Ruska. „S konfliktem na Ukrajině se do Evropy vrátila války,“ zněla jediná zmínka, kterou v tomto ohledu připomněl. Varoval před „temnými mraky nátlaku a konfrontace“, které „vrhají svůj stín do Indopacifiku“. Neuvedl ale, kdo nátlak nebo konfrontaci provádí.
Představil Indii jako matku demokracie. „Jsme domovem všech náboženství na světě a všechna je oslavujeme,“ podotkl Módí. Zdůraznil také, že jeho země vyrostla z desáté největší ekonomiky na světě z roku 2016 na pátou největší ekonomiku dnes. Podle NY Times je odhodlán přimět Spojené státy, aby Indii vnímaly jako téměř rovnocennou. Nejen jako rozvojovou zemi, nýbrž velkou a rostoucí mocnost.
Analytik Meenakshi Ahamed je k Bidenovu přístupu vůči Módímu skeptický. „Pokud Spojené státy očekávají, že se jim podaří Módího uchlácholit a přimět ho k bezpečnostním závazkům v Indopacifiku, které se promítnou do vojenské podpory proti Číně, pokud se Tchaj-wan stane konfliktní zónou, pak si USA dělají iluze a nepochopily, co je hnací silou indo-amerických vztahů,“ zhodnotil.
„Snadnost, s jakou Bidenova administrativa odhodila svůj závazek podporovat demokracie namísto autokracie, byla dechberoucí ve své dychtivosti vyhovět premiéru Módímu,“ podotkl Ahamed.
Související

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
USA (Spojené státy americké) , Indie , Joe Biden , Naréndra Módí (indický premiér) , Čína , Rusko
Aktuálně se děje
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
včera

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
včera

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
včera

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
včera

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
včera

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
včera

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
včera

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
včera
Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.
Zdroj: Libor Novák