Módí čelí kritice za vřelé přijetí od Putina. Ukrajinci mezitím ze sutin vytahovali mrtvoly

Indický premiér Nárendra Módí se v pondělí setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v jeho soukromé rezidenci Novo-Ogarjovu nedaleko Moskvy. Stalo se tak právě v den, kdy ruské řízené rakety zasáhly dětskou nemocnici v Kyjevě a za celý den na Ukrajině pozabíjely až 40 lidí.

Podle britské BBC jde o první Módího návštěvu v Moskvě od roku 2019 – tedy první od započetí ruské plnohodnotné agrese proti Ukrajině. Setkání trvalo pět hodin a konalo se v Putinově rezidenci v Novo-Ogarjovu. 

Zahraniční politiky a experty nenadchla především vřelá a přátelská atmosféra, v jaké se oba lídři setkali. „Naše země se těší desítky let dobrému přátelství. Dnes mají naše vztahy charakter privilegovaného strategického partnerství,“ vylíčil Putin podle ruské agentury TASS.

Indický premiér po setkání vyjádřil Rusku podporu v mírových jednáních. „Indie je připravena vás všemožně podpořit, abyste dosáhli míru. Ujišťuji vás i celý svět, že jsme pro mír a po včerejším rozhovoru s přítelem Putinem mám naději,“ poznamenal. 

Módímu adresoval slova mimo jiné mluvčí amerického resortu diplomacie Matthew Miller. „Naléhavě žádáme Indii, stejně jako každou zemi, když jedná s Ruskem, aby dala jasně najevo, že jakékoli řešení konfliktu na Ukrajině musí být takové, které respektuje Chartu OSN, respektuje územní celistvost Ukrajiny, suverenitu Ukrajiny,“ zdůraznil. 

Návštěvu Módího v Moskvě kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jako „obrovské zklamání a zničující ránu mírovému úsilí“, napsala americká stanice CNN. „Je obrovským zklamáním a zničující ranou pro mírové snahy, že vůdce největší demokracie na světě objímá v takový den nejkrvavějšího zločince na světě,“ čílil se Zelenskyj. 

Premiérovu návštěvu v Moskvě pokrýval také prestižní americký list New York Times. „Příjezd vůdce největší demokratické země světa do Ruska poskytl Putinovi další důkaz, že se vyhnul statusu vyvrhele, který se mu západní představitelé snažili vnutit po invazi,“ napsal.

S cestou indického lídra nesouhlasí ani různí experti. „Máme za sebou dva a půl roku nekonečných ruských zvěrstev a většina světa se nebojí a necítí se nepříjemně, když s Moskvou udržuje obvyklé vztahy,“ připomněl viceprezident Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Andrew Weiss. 

Když se v Moskvě oba lídři scházeli, tak ukrajinští záchranáři po útoku ruskými řízenými střelami v několika městech vytahovali mrtvoly ze sutin. Celkový počet obětí se vyšplhal minimálně na 37. Nové informace hovoří až o čtyřicítce obětí, z toho čtyřech mrtvých dětech.

Rusové zasáhli několik dalších měst, kde záchranáři zaznamenali přes deset dalších obětí. Většina střel byla řízených, tedy velmi pravděpodobně přesně zaměřených na zasažené objekty. O těchto útocích informovaly také EuroZprávy.cz. 

Útok byl nejsmrtelnější za poslední dva měsíce. Ukrajinským silám se podle serveru Kyiv Independent podařilo v pondělí sestřelit 30 z 38 raket. „Celkem ruské síly odpálily jednu balistickou střelu Kinžal, čtyři balistické střely Iskander-M, jednu hypersonickou řízenou střelu 3M22 Zirkon, 13 řízených střel Kh-101, 14 řízených střel Kalibr, dvě řízené střely Kh-22 a tři řízené letecké střely Kh-59/69,“ shrnula Státní služba pro mimořádné situace.

Jen v metropoli Kyjevě zemřelo minimálně 19 lidí, z nichž se dvě oběti nacházely v Národní dětské specializované nemocnici Ohmatdyt. „Střela zasáhla jeden z prostorů dětského zdravotnického zařízení,“ informoval starosta Kyjeva Vitalij Kličko. „Bombardování bylo jedním z nejhorších útoků na hlavní město od začátku války,“ zdůraznil.

Související

Módí, Naréndra (indický premiér)

Módí složil přísahu. Potřetí se stal premiérem Indie

Indický premiér Naréndra Módí složil v neděli přísahu a ujal se tak třetího pětiletého funkčního období na postu předsedy vlády. Na slavnostní ceremonii v prezidentském paláci přísahal věrnost indické ústavě. Informuje agentura AFP.

Více souvisejících

Naréndra Módí (indický premiér) Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko Indie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 10 hodinami

Tragická dopravní nehoda u Otrokovic: Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem

Ani uplynulý prázdninový víkend se neobešel bez nehod. Tragickou havárii vyšetřují od soboty policisté na Zlínsku. Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem u Otrokovic. Silnice musela být kvůli nehodě na nějaký čas uzavřena. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy