Ruský raketový útok v pondělí ráno zasáhl Národní dětskou specializovanou nemocnici v Kyjevě. Zasažena byla také města Krvyvyj Rih a Dnipro. Celkem zahynulo 33 lidí, dalších několik desítek osob utrpělo zranění.
Ukrajina se během pondělního dopoledne stala terčem masivního ruského raketového útoku. „Kyjev, Dněpr, Kryvyj Rih, Slavjansk, Kramatorsk. Víc než 40 raket různých typů,“ vyjmenoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zasažená města. Potvrdil také informace o poškození budov, infrastruktury a také dětské nemocnice.
Napříč zemí kvůli útoku zemřelo 33 lidí, jak informovala britská stanice BBC. Jen v metropoli Kyjevě zemřelo 19 lidí, z nichž se dvě oběti nacházely v Národní dětské specializované nemocnici Ohmatdyt. „Střela zasáhla jeden z prostorů dětského zdravotnického zařízení,“ informoval starosta Kyjeva Vitalij Kličko. „Bombardování bylo jedním z nejhorších útoků na hlavní město od začátku války,“ zdůrazni.
Podle prezidenta Zelenského se na místě nacházeli lidé pod troskami. „Výbuch zasáhl onkologické oddělení a oddělení intenzivní péče,“ upřesnil ministr zdravotnictví Viktor Ljaško.
Jeho slova potvrdila lékařka z této nemocnice Lesia Lysytsia. „Jedna část nemocnice byla zničena a v další hořelo. Je opravdu velmi poškozená – možná 60 až 70 % nemocnice,“ vyčíslila. „Okamžik zásahu byl jako ve filmu, velké světlo a pak strašný zvuk,“ vylíčila. Celkově bylo po zásahu nemocnice ošetřeno až dvacet dětí.
Během dopoledne probíhala rozsáhlá evakuace. „V současné době organizujeme evakuaci a přemístění všech, kteří se v budově nacházeli,“ sdělil ředitel nemocnice Ohmatdyt Volodymyr Žovnir. Záběry z místa tragédie sdílela například stanice Nexta na sociální síti X.
„Dnes kolektivní ‚entita Putin‘ opět řekla své závažné lidožroutské slovo tím, že zahájila rozsáhlý raketový úder na Kyjev. Křižující, balistické rakety a Kinžaly ve velkém počtu s pečlivě promyšleným genocidním záměrem – zaměřeným na největší dětskou nemocnici, na děti,“ napsal na sociální síti X poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychaljo Podoljak.
Ten také volá po spravedlnosti. „Rusko nám všem doslova křičí do tváře – ‚zastavte mě, nebo budu pokračovat v masakrování vašich dětí, zabíjení civilistů a zasahování velkých měst‘,“ doplnil. „Stačí mít odvahu učinit jediné správné rozhodnutí: Rusko musí sedět na lavici obžalovaných, Rusko musí prohrát…“
Kryvyj Rih: Nejméně 10 mrtvých
Součástí téhož raketového útoku byl také zásah města Kryvyj Rih. „Při útoku na Kryvyj Rih v 11:40 místního času bylo zabito nejméně deset lidí a 31 zraněných,“ upozornil náčelník vojenské správy města Oleksandr Vilkul. Deset lidí bylo zraněno vážně.
Jeden z několika úderů byl zaměřen proti administrativní budově průmyslového podniku. „Na místě stále pracují záchranné složky,“ doplnil Vilkul.
Útok se týkal i města Dnipro. „Ve městě Dnipro byl jeden člověk zabit a dalších šest zraněno. Zasažena byla výšková budova a podnik,“ uvedl šéf Dněpropetrovské oblasti Sergej Lysak.
Tři lidé dále zemřeli v Pokrovsku na východě Doněcké oblasti. V tomto regionu podle BBC Rusové ovládli za poslední týdny řadu vesnic.
Další zásah v Kyjevě: Tentokrát přinesla smrt ruská raketa vypálená na porodnici
Zásah ruskou raketou během pondělního odpoledne schytala kyjevská soukromá porodnice Isida. Existují informace minimálně o dvou obětech, starosta Kyjeva Vitalij Kličko ale informoval o sedmi. Tato tvrzení v současnosti nelze nezávisle ověřit.
Rusové v Kyjevě opět zaútočili raketami – tentokrát na soukromou porodnici Isida. „Předběžně jsou informace o dvou mrtvých. Jsou zde také zranění. Budova je poškozená. Na místo vyjíždějí záchranné složky,“ informoval šéf kyjevské městské správy Serhij Popko podle serveru Ukrainska Pravda.
Server Kyiv Independent prostřednictvím svého účtu na sociální síti X informoval o čtyřech obětech. „Kyjevská porodnice Isida byla poškozena troskami při posledním ze série ruských útoků na hlavní město 8. července,“ napsal server.
Kyjevský starosta Vitalij Kličko následně počet mrtvých opět aktualizoval. „Po druhé vlně denních raketových útoků Ruska na hlavní město Kyjev bylo dnes zabito dalších sedm civilistů,“ citoval server Kyiv Post jeho prohlášení.
Padající trosky byly pozorovány také v Dněpropetrovské oblasti. „Jsou zde 4 mrtví a 3 zranění. Informace jsou průběžně aktualizovány. Na místě pracují záchranáři,“ informovala Státní služba pro mimořádné situace.
Přítomné na místě události jsou složky ukrajinského ministerstva vnitra. „Byly zraněny děti a civilisté, zničeny obytné budovy a nemocnice. Tyto útoky jsou dalším příkladem bezohlednosti a krutosti agresora, který se nezastaví před žádným zločinem, aby mezi obyvatelstvem šířil paniku a strach,“ shrnulo ministerstvo na telegramu.
Jde již o druhý útok proti ukrajinské civilní infrastruktuře během pondělí. „V důsledku raketového útoku na dětskou nemocnici Ochmatdyt zahynuli dva lidé,“ vyčíslil ministr vnitra Igor Klymenko. „Provádíme záchranné operace, abychom co nejrychleji vyprostili lidi ze sutin. Jsou mezi nimi i děti a případně zdravotnický personál,“ doplnil.
Smrt se zřejmě se štěstím vyhnula dětem. „V současné době nejsou k dispozici žádné informace o usmrcených nezletilých. Existuje však možnost, že pod troskami mohou být děti,“ upozornil Klymenko podle serveru RBC-Ukraine.
Související
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
válka na Ukrajině , Kyjev , Ukrajina , Ruská armáda , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Mychajlo Podoljak
Aktuálně se děje
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
24. února 2026 19:42
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
Český ministr zahraničí Petr Macinka vystoupil v úterý na půdě Valného shromáždění OSN v New Yorku s neobvykle přímočarým projevem. U příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítl opakovat diplomatické fráze a svůj apel adresoval přímo ruskému šéfovi diplomacie Sergeji Lavrovovi, i když ten v sále osobně přítomen nebyl.
Zdroj: Libor Novák