V úterý se koná virtuální summit Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), který nabízí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi příležitost posílit podporu od členských zemí. Putinův režim využívá SCO k posílení své prestiže a spolupráce především s Čínou. Letos se očekává, že se k organizaci oficiálně připojí Írán. Kazachstán a další členové SCO vnímají potlačení vzpoury Jevgenije Prigožina v Rusku jako úspěch Putinova režimu.
V úterý se má Putin zúčastnit virtuálního summitu SCO, který může po vzpouře wagnerovců Putinovi nabídnout možnost utužení podpory napříč členskými zeměmi, píše americká stanice CNN.
Summitu se má rovněž zúčastnit čínský vůdce Si Ťin-pching a indický premiér Naréndra Módí. „Je to virtuální, takže tam nebudou osobně, jinak by stáli vedle sebe, kolegové siláci ukazující sílu,“ podotkl vedoucí obranný analytik amerického think tanku RAND Corporation Derek Grosssman.
Mnozí z vůdců SCO podle Grossmana vzhlížejí k Číně a Rusku téměř jako ke vzorům. „Pokud je Putin tímto povstáním tak trochu viditelně otřesen, pak jim to něco napoví – že ani nejsilnější siláci nemusí být nutně imunní vůči potenciálním povstáním ve svých zemích,“ dodal.
SCO byla založena v roce 2001 coby fórum pro spolupráci a dialog. Zakládajícími členy byly Čína, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán. Později se připojili Indové a Pákistánci. SCO vznikla s cílem podporovat regionální spolupráci v oblastech bezpečnosti, ekonomiky či kultury. Zaměřuje se na boj proti terorismu, separatismu a extremismu a na podporu hospodářské integrace a rozvoje v regionu.
Putinův režim využívá SCO k posílení své mezinárodní prestiže. Umožňuje mu působit jako významný hráč v mezinárodním společenství a spolupracovat s dalšími vlivnými státy v regionu, zejména s Čínou.
Očekává se, že letos přibude jako plnoprávný člen také Írán. Na loňském summitu podepsal Teherán několik memorand. Jako pozorovatelský stát je přizváno i Bělorusko.
Čínský a ruský lídr vyhlásili krátce před invazí na Ukrajinu v únoru loňského roku takzvané „přátelství bez hranic“. Peking od té doby válku neodsoudil, naopak obviňuje NATO z vyprovokování konfliktu a zesílení dezinformační kampaně.
„Si kvůli tomu nechce úplně zkazit vztahy Číny v Evropě, nechce, aby se Čína stala větším terčem NATO, než byla už před válkou. Větší přínosy rusko-čínských vztahů převažují nad jakýmikoli pochybnostmi, které může mít Si ohledně ochabující války a jejího dopadu na globální obraz Číny,“ vysvětlil analytik Grossman.
Profesor Jasuhiro Matsuda z Tokijské univerzity, zaměřený na asijská studia, míní, že Peking je nyní ve složité situaci kvůli selhávání Moskvy ve válce proti Kyjevu. „Po Putinově invazi bylo pro Čínu nejlepším scénářem, že Putin vyhraje válku během několika dnů nebo týdnů, Zelenského administrativa se zhroutí a Evropa ani USA nemohou nic dělat. To byl pro Čínu ten nejlepší scénář – a ten už je pryč," zdůraznil.
Závislost na Moskvě
Zejména Kazachstán začátkem loňského roku ukázal, že je na Rusku závislý. Došlo totiž ke smrtícím protestům, které podnítila všeobecná nespokojenost s vládou. Násilnosti si vyžádaly přes 160 životů a tisíce zadržených. Úřady požádaly Moskvu o vojáky, aby pomohli nepokoje potlačit.
Politolog Alexander Korolev z Univerzity Nového Jižního Walesu připomněl, že kazašskou situaci i potlačení Prigožnovy vzpoury vnímají členové SCO jako úspěch. „Ale myslím, že chápou, že povstání neznamená konec Putinova režimu. V autoritářských režimech se vůdci čas od času dostanou do problémů a on světu a svým elitám ukázal, že se dokáže vypořádat s obrovskými výzvami,“ popsal s tím, že v očích Číňanů a dalších členů SCO je obrovský úspěch. „Nedokáže to mnoho státníků.“
Související

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
Vladimír Putin , Rusko , Čína , Si Ťin-pching , Naréndra Módí (indický premiér)
Aktuálně se děje
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
včera

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
včera

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
včera

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
včera

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
včera

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
včera

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
včera
Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák