Čaputová po smutečním obřadu řekla, co Schwarzenberg ukázal Slovensku

Na sobotním pohřbu Karla Schwarzenberga nechyběli ani zahraniční státníci v čele se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Kníže byl podle jejích slov nejen Čechem, ale také přesvědčeným Evropanem. 

Čaputová usedla po boku českého prezidenta Petra Pavla, posledního rozloučení se zúčastnil i jeho předchůdce Miloš Zeman. Během smutečního obřadu zazněla na přání zesnulého i slovenská hymna.

Slovenská hlava státu konstatovala, že Schwarzenberg byl přesvědčeným Evropanem, jehož život a myšlenky přesáhly dějiny a hranice států. "Ukázal i Slovensku, jak být hrdými Středoevropany," napsala na facebooku.

"Vždy zůstal věrný svojí vlasti, i tehdy, kdy se k němu otočila zády. Vyzařoval klid a noblesu, byl zásadový a moudrý. Neznal pýchu, i když historie jeho rodu procházela stoletími. Zažil krutost nelidských režimů a přitom si zachoval laskavost a víru v lidské dobro. Velkým dějinným pohybem rozuměl stejně jako mysli svých krajanů," dodala Čaputová. 

Zádušní mše ve svatovítské katedrále byla pro pozvané hosty, veřejnost ji mohla sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí. Mši odsloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali kněží Tomáš Halík či Ladislav Heryán. Smuteční řeč pronesl prezident Petr Pavel, jednu z přímluv přečetl exministr financí Miroslav Kalousek. Rakev byla po obřadu ve svatovítské katedrále za doprovodu policejního vozu převezena na Orlík. 

Mezi přítomnými šlechtici nechyběli monacký kníže Albert, velkovévoda Jindřich Lucemburský a lichtenštejnský princ Alois. 

Související

Více souvisejících

pohřeb Karla Schwarzenberga (9.12.2023) Zuzana Čaputová Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy