Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) chce rekrutovat špiony z řad ruských vojenských představitelů, oligarchů a podnikatelů nespokojených s válkou, kterou Rusko vede na Ukrajině, řekl šéf operací CIA David Marlowe. Dnes o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ).
"Hledáme ve světě Rusy, kteří jsou (invazí na Ukrajinu) stejně znechucení jako my, a jsme otevření spolupráci," uvedl Marlowe v projevu na Univerzitě George Masona ve státě Virginie.
Tvrzení o možném náboru agentů z řad nespokojených ruských vojenských důstojníků, podnikatelů, Rusů, kteří ze země uprchli, a oligarchů, jejichž majetek se ztenčil v důsledku sankcí, již v minulosti zazněla od bývalých představitelů CIA.
Evropské vlády od počátku ruské invaze na Ukrajinu vyhostily stovky ruských diplomatů podezřelých ze špionáže a zatkly přinejmenším dva nelegální agenty z Ruska. Kreml zároveň nařídil omezit přítomnost diplomacie Spojených států na území Ruska a výrazně tím omezil možnosti americké špionáže, píše WSJ.
"Přibližně 400 ruských zpravodajských důstojníku působících pod diplomatickým krytím bylo podle posledních údajů vyhoštěno ze země," uvedl v červenci šéf britské tajné služby MI6 Richard Moore, a dodal, že ruská špionáž v Británii tím byla podle jeho odhadů snížena o polovinu.
Související
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
Aktuálně se děje
před 6 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 7 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 8 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu.
Zdroj: Jan Hrabě