Čína násilně deportovala 600 Severokorejců. Slehla se po nich zem

Lidskoprávní skupina se sídlem v Soulu oznámila, že až 600 Severokorejců "zmizelo" po násilné deportaci ze strany Číny. Varovala, že těmto jednotlivcům hrozí v Severní Koreji vězení, mučení, sexuální násilí a poprava. 

Informace poskytla Pracovní skupina pro přechodnou spravedlnost (TJWG) přibližně dva měsíce poté, co Jižní Korea protestovala proti Číně kvůli podezření, že deportovala velký počet Severokorejců, kteří se snažili uprchnout na jih.

TJWG uvedla, že dne 9. října byly stovky uprchlíků přepraveny hlídanými vozidly z čínských detenčních center přes hranice do KLDR, což označila za největší hromadnou repatriaci za poslední roky.

Identita těchto jednotlivců zůstává neznámá, ale většina z nich jsou ženy. Skupina upozornila, že od jejich násilného návratu není možné s nimi navázat žádnou komunikaci.

TJWG dále uvedla, že repatriovaní jednotlivci čelí vážným hrozbám mučení, sexuálního a rodově podmíněného násilí, věznění v koncentračních táborech, nucených potratů a poprav. Severokorejský režim je považuje za zločince a zrádce.

Státní média v Severní Koreji se k případu nevyjádřila, ale vůdce Kim Čong-un opakovaně odsuzuje přeběhlíky jako "lidskou spodinu" a v posledních letech zpřísnil hranice.

Představitelé Pekingu v říjnu popřeli, že by v Číně byli "takzvaní přeběhlíci", ale uvedli, že Severokorejci vstoupili do země nelegálně z ekonomických důvodů a Čína situaci vždy řeší v souladu se zákonem. Jižní Korea se k této zprávě ve čtvrtek neprojevila.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy