Čína se ponořila do oslav lunárního nového roku. Letos je ve znamení zajíce

Lidé po celé Číně i v dalších částech světa dnes oslavili začátek nového roku setkáními v rodinném kruhu a návštěvami chrámů. Lunární Nový rok je v Číně nejvýznamnějším svátkem a poté, co vláda v prosinci po vlně protestů náhle zrušila politiku nulové tolerance covidu-19, jsou oslavy největší od začátku pandemie před třemi lety, píše agentura AP.

Svátky jara (čchun-ťie) neboli nového roku jsou nejvýznamnějším svátkem roku pro Číňany, Tchajwance, Vietnamce, Singapurce, Korejce a Japonce a jsou srovnatelné s českými Vánocemi. Oslavy trvají 15 dní. Každý čínský rok je pojmenován podle jednoho z 12 znamení čínského zvěrokruhu v opakujícím se cyklu. Po roce tygra letos nastupuje rok zajíce. Ten je vnímán jako symbol míru a naděje, což by mohlo signalizovat klidnější rok, napsal list The Washington Post.

Po zmírnění většiny restrikcí souvisejících s covidem-19 se letos lidé mohli konečně bez obav z karantény, výluk či omezení pohybu vydat na návštěvu svých rodných měst a setkat se se svými rodinami. Po celé Číně se také vrátily v předchozích letech zrušené veřejné oslavy. Jenom v Pekingu se konaly tisíce kulturních akcí.

Asi kilometr dlouhá fronta se utvořila před známým lamaistickým chrámem Jung-che-kung v Pekingu, kam se lidé přišli pomodlit za své blízké. Podle agentury AP se však zástupy zdály být menší než v dobách před pandemií. Jedna z obyvatelek Pekingu uvedla, že si přeje, aby rok zajíce přinesl "pro všechny zdraví".

"Myslím si, že tato vlna pandemie odezněla," řekla sedmapadesátiletá žena. "Já jsem se virem nenakazila, ale můj manžel a všichni v mé rodině ano. Přesto si myslím, že je důležité se (před nákazou) chránit," uvedla.

Masové přesuny a cestování můžou podle předního epidemiologa čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Wu Cun-joua v některých oblastech způsobit další šíření covidu-19. Už dříve však Wu uvedl, že v příštích dvou až třech měsících není rozsáhlý nárůst onemocnění pravděpodobný, protože během nedávné vlny se nakazilo asi 80 procent z 1,4 miliardy obyvatel Číny.

V Hongkongu se v sobotu krátce před půlnocí sjely zástupy lidí k největšímu místnímu taoistickému chrámu, aby jako první v novém roce zapálili vonné tyčinky. I tento oblíbený rituál úřady v posledních dvou letech kvůli pandemii zrušily.

Zatímco většina východní Asie vítala nový rok ve znamení zajíce, Vietnamci letos mají rok kočky. Proč se tradice v této jihoasijské zemi liší od okolních států, není jasné, píše The Washington Post. Kočky jsou nicméně ve Vietnamu mnohem oblíbenější a častější než zajíci, a často se vyskytují v místním folklóru či říkankách. Zobrazovány jsou jako společníci zemědělců, kterým pomáhají zahánět krysy.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Čínský nový rok

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

Británie: Neutrální státy by měly být v NATO, pokud chtějí ochranu

Neutrální země, které nejsou členy Severoatlantické aliance, ale využívají její "ochranný deštník", by měly vstoupit do NATO. Uvedl to dnes britský ministr obrany Grant Shapps. Informace přinesl zpravodajský portál Politico.eu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy