Člověk zemřel poté, co velryba u pobřeží Sydney převrátila rybářský člun

Rybářský výlet se změnil v tragédii, když muž zemřel a další byl převezen do nemocnice poté, co velryba zasáhla jejich loď u pobřeží Sydney, informují agentury Reuters a AFP.

Úřady na východním pobřeží Austrálie oznámily, že v sobotu došlo ke srážce velryby s rybářskou lodí, při níž jeden muž zemřel a další se zranil. Státní policie Nového Jižního Walesu (NSW) uvedla, že k incidentu došlo kolem 6:00 místního času (v pátek 2000 GMT) ve vodách u La Perouse, které se nachází 14 kilometrů (9 mil) jihovýchodně od Sydney.

Lidé z jiného plavidla spatřili 4,8 metrů dlouhý prázdný člun kroužící ve vodách a informovali policii, která následně po příjezdu vytáhla z vody dva muže: 61letého pasažéra v bezvědomí a 53letého kapitána. 

Úřady uvedly, že pokusy o oživení prvního muže selhaly a na místě ho prohlásily za mrtvého, zatímco kapitán byl převezen do nemocnice a byl ve stabilizovaném stavu. 

Zastupující superintendantka vodní policie Siobhan Munroová sdělila, že kapitán se snažil zachránit svého společníka a pro záchranu udělal maximum. Srážku popsala jako „tragickou nehodu“ a uvedla, že velryba pravděpodobně pronikla poblíž nebo dokonce na loď. 

Policejní ministryně Nového Jižního Walesu Yasmin Catleyová později potvrdila, že za incidentem stojí velryba. Státní ministr pro nouzové služby Džihád Dib hovořil o „absolutní podivné nehodě“.

Úřady neposkytly přesný druh velryby, která stojí za srážkou s lodí. Kolem australského pobřeží žije přibližně 30 různých druhů velryb. U pobřeží Nového Jižního Walesu se vyskytují keporkaci a velryby jižní. Tyto velryby v zimě migrují na sever do teplejších vod a na jih se vracejí mezi zářím a listopadem.

"Dnes je na pobřeží mnoho velryb, a existuje mnoho případů, kdy se velryby pohybují blízko lodí," uvedla Munroová.

V červnu bylo zachráněno osm lidí, kteří se dostali do nebezpečí poté, co jejich plachetnice narazila do velryby.

Související

Více souvisejících

Austrálie Policie Austrálie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy