V Chorvatsku, kam v létě každý rok míří desítky tisíc Čechů na dovolenou, se opět třásla země. O trojici otřesů, které ve čtvrtek ráno zaznamenaly seismografy, informoval web Dubrovnik Times. Škody hlášeny nejsou.
Podle webu zaznamenaly seismografy ve čtvrtek ráno dvě slabá a jedno nepatrně silnější zemětřesení na poloostrově Pelješac v jižní Dalmácii, který spadá pod Dubrovnicko-neretvanskou župu. K otřesům došlo mezi 5:15 a 5:33. Nejsilnější byl ten poslední o síle 3,5 stupně.
Byl však stále slabší než úterní zemětřesení na severu Chorvatska o síle 4,4 stupně. Otřesy tehdy byly cítit v širší oblasti severního Chorvatska. Slovenská agentura TASR s odvoláním na maďarskou MTI uvedla, že je pocítili i obyvatelé na jihozápadě Maďarska. K zemětřesení došlo asi jen 15 kilometrů od společných hranic obou zemí.
"Jako kdyby vybuchla bomba a potom se otřásla zem," uvedl jeden ze svědků předevčírem podle webu topky.sk. "Hrozný pocit, zahřmělo a celý dům se třásl. Trvalo to několik sekund," dodal další.
Chorvatsko se nachází v blízkosti rozhraní adriatické a euroasijské litosférické desky, které probíhá podél chorvatského pobřeží. Navíc tam sousedí několik významných evropských geologických útvarů – jihovýchodní výběžek Alp, pohoří Dinaridy a Panonská pánev. Jejich rozhraní tvoří významné zlomové systémy, podle nichž se tyto geologické jednotky vůči sobě pomalu pohybují. To má za následek četná, zpravidla nejvýše středně silná zemětřesení.
Související
Rybář nevěřil svým očím. V Chorvatsku útočil žralok
Možná ho viděli i Češi. Na nebi nad Chorvatskem zaujal neobvyklý mrak
Chorvatsko , zemětřesení v Chorvatsku , Zemětřesení
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 1 hodinou
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 1 hodinou
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 2 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 3 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 4 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
Snad každá země má svou typickou loutkovou postavičku. V Anglii to je Mr. Punch, v Německu Kašpárek a v Itálii třeba Pinocchio. Pro Česko je charakteristická postava Hurvínka. Ten se zrodil přesně před 100 lety.
Zdroj: Lucie Žáková