Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.
Duda na sociální síti X uvedl, že jen několik zemí zažilo ve svých dějinách takové tragické události. "My Poláci, kteří jsme přežili nehodu polského vládního letadla ve Smolensku v Rusku v roce 2010, známe šok a prázdnotu, která zůstává v srdcích lidí a ve státě po náhlé ztrátě politické a společenské elity, po náhlé ztrátě milovaných a přátel," napsal Duda.
Při nehodě polského vládního speciálu zemřelo všech 96 lidí na palubě. Delegace nejvyšších polských představitelů cestovala na vzpomínkovou událost na památku obětí katyňského masakru. Během druhé světové války v okolí Katyně ve Smolenské oblasti ruská tajná policie NKVD zavraždila tisíce zajatých polských důstojníků a civilistů.
Mnoho Poláků pobouřilo, že Duda přirovnal zesnulého polského prezidenta k Raísímu, který je údajně zodpovědný za popravu tisíců íránských politických disidentů, píše DPA. Jeden Polák na sociálních sítích Dudu obvinil, že truchlí za zločincem a spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina.
Šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Bartosz Wielinski uvedl, že chápe, že Duda musel Íránu vyjádřit soustrast. Přirovnání k nehodě Kaczyńského však označil za "velmi nevhodné".
15. května 2026 12:35
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
Související
Dvacet let stačí. Trump stanovil novou podmínku pro mír s Íránem
Trump ustupuje. Už mu nevadí, že by Írán v budoucnu obohacoval uran
Írán , Polsko , Andrzej Duda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
před 1 hodinou
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
před 2 hodinami
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
před 3 hodinami
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
před 3 hodinami
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
před 4 hodinami
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
před 5 hodinami
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
před 6 hodinami
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
před 6 hodinami
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
před 7 hodinami
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
před 8 hodinami
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
před 9 hodinami
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
před 10 hodinami
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
před 10 hodinami
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
před 11 hodinami
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
před 12 hodinami
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
před 13 hodinami
Víkendové počasí bude za týden jiné, vyplývá z výhledu
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
včera
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
včera
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
Ministerstvo dopravy rozhodlo o prodloužení pilotního provozu zvýšené nejvyšší dovolené rychlosti 150 km/h na vybraném úseku dálnice D3 mezi kilometry 84–131. Na základě dosavadního průběžného vyhodnocení bude pilotní režim prodloužen do konce letošního roku, aby bylo možné získat dostatek reprezentativních dat pro objektivní posouzení dopadů na bezpečnost a plynulost provozu.
Zdroj: Jan Hrabě