Erdogan telefonoval s Putinem, Zelenskému nabídl zprostředkování jednání o míru

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil se svými protějšky z Ruska a Ukrajiny Vladimirem Putinem a Volodymyrem Zelenským. Putinovi řekl, že úsilí o mír na Ukrajině by podpořilo jednostranně vyhlášené příměří a vize spravedlivého řešení. Zelenskému nabídl, že Ankara je připraven být prostředníkem v jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na kancelář tureckého prezidenta.

Putin podle Kremlu v rozhovoru s tureckým protějškem zdůraznil "destruktivní roli západních států", které zásobují Ukrajinu zbraněmi a také jí poskytují informace umožňující zaměřit tyto zbraně na ruské síly. Rusko je podle prezidenta otevřeno "seriózním jednáním o Ukrajině", pokud ovšem Kyjev splní ruské požadavky a uzná "novou územní realitu", tedy Putinem ohlášené připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku.

Erdogan také podle turecké strany Zelenskému nabídl diplomatickou pomoc stran Záporožské jaderné elektrárny, kterou nyní okupují ruská vojska. Oba prezidenti spolu rovněž hovořili o humanitární pomoci a energetické pomoci Ukrajině, která se potýká s výpadky elektřiny kvůli ruským útokům na její kritickou infrastrukturu.

Kyjev už 316 dnů nehodlá kapitulovat a ukrajinská protiofenzíva od loňského léta osvobodila asi 40 procent území, které ruská vojska uchvátila po vpádu z loňského 24. února. Ukrajina si klade za cíl vytlačit ruská vojska nejen do pozic před začátkem války, ale obnovit územní celistvost Ukrajiny v mezinárodně uznávaných hranicích, tedy včetně Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014, a té části Donbasu, kterou Rusové posledních osm let ovládali prostřednictvím proruských separatistů.

Kyjev i Moskva před několika dny odmítly možnost příměří po dobu novoročních svátků. Dnes, v předvečer pravoslavných Vánoc, k němu vyzval moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve. Navrhl zastavit palbu od pátečního poledne do sobotního poledne, aby se věřící mohli zúčastnit svátečních bohoslužeb. Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře, bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna. Návrh Kirilla vyslyšel Putin, který dnes nařídil ruské armádě zastavit palbu na frontové linii na Ukrajině od pátečního poledne do sobotní půlnoci.

Ruská pravoslavná církev, žehnající militarizaci Ruska a vraždění a genocidě Ukrajinců, není žádná autorita, ale propagandista války, a tak její návrh není ničím jiným než součást propagandy a cynická past, zareagoval na patriarchův návrh Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta.

Putin a Erdogan podle tureckého komuniké hovořili také o energetice a o obilné dohodě, umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů. Erdogan ale také Putinovi řekl, že je třeba podniknout konkrétní kroky k vyčištění syrského pohraničí u hranic s Tureckem od kurdských bojovníků, napsala agentura Reuters.

Turecko podobně jako Západ a další země odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, zároveň se ale snaží udržet dobré vztahy s Moskvou a jako jediná členská země NATO se nepřipojilo k protiruským sankcím. V některých záležitostech působí Ankara jako neutrální prostředník, zaštítila například OSN zprostředkované dohody o vývozu obilí z Ruskem blokovaných ukrajinských přístavů a snažila se také o zajištění mírových rozhovorů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Recep Tayyip Erdogan Vladimír Putin Mychajlo Podoljak

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy