Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.
Od roku 2022 platí ve Francii zákon, podle kterého musí výrobci obalů, textilu, elektroniky, nářadí a dalších produktů přikládat ke zboží tzv. „Triman“ logo nebo informační štítek „Info-tri“. Tyto štítky mají spotřebitelům názorně ukázat, jak jednotlivé části výrobku správně vytřídit.
Evropská komise ale tvrdí, že taková povinnost je jednostranná, „nepřiměřená“ a představuje překážku volného pohybu zboží v rámci EU. Zatímco Francie si stojí za svým systémem jako nástrojem k posílení recyklace, Brusel dlouhodobě usiluje o sjednocení pravidel označování v celé EU.
Evropská pravidla ohledně obalového označování byla sice schválena už loni, ale začnou platit až v srpnu 2028. Do té doby podle Komise nesmí jednotlivé státy zavádět národní povinnosti, které narušují fungování společného trhu.
„Triman logo v průběhu let představovalo nepřiměřenou zátěž pro evropské firmy,“ uvedla Francesca Stevensová, generální tajemnice organizace Europen, která zastupuje obalový průmysl. Podle ní byly firmy nuceny upravovat design obalů výhradně pro francouzský trh, což znamenalo významné náklady navíc.
Francouzské ministerstvo životního prostředí reagovalo s tím, že se země plánuje přizpůsobit novému unijnímu nařízení do roku 2028, ale do té doby si přeje systém Triman zachovat. „Spor skončí s příchodem nové legislativy,“ uvedl mluvčí ministerstva.
Evropská komise zaslala Paříži oficiální výzvy k nápravě již v únoru 2023 a znovu v listopadu 2024. Jelikož Francie na výtky nereagovala změnou legislativy, věc nyní míří k Soudnímu dvoru EU.
Související
Opravdu se Evropa bez USA neubrání? Experti zhodnotili Rutteho varování
Ukrajina bude v roce 2027 připravena na vstup do EU, potvrdil Zelenskyj. Putina pozval do Kyjeva
EU (Evropská unie) , Francie , recyklace
Aktuálně se děje
včera
Na jihu Čech v týdnu zaznamenaly
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
včera
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
včera
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
včera
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
včera
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
včera
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Americký prezident Donald Trump se postaral o další kontroverzi během svého druhého mandátu. Na sociálních sítích zveřejnil rasistický klip, v němž byli jeho předchůdce Barack Obama s manželkou Michelle vyobrazeni jako opice. Trump již video smazal.
Zdroj: Lucie Podzimková