EU zlepšila odhad růstu unijní i české ekonomiky. Horší je to s inflací

Evropská ekonomika si letos povede lépe, než se původně předpokládalo. Zatímco v zimě předpovídala Evropská komise růst HDP zemí sedmadvacítky o 0,8 procenta, nyní už se očekává růst o rovné procento. Nepatrné zlepšení se týká i české ekonomiky. 

Zhoršila se naopak predikce ohledně meziroční inflace, jejíž průměrná hodnota v EU dosáhne 6,7 procenta, což je o tři desetiny více než v předchozích odhadech. V roce 2024 má pak zdražování dále zpomalit na 3,1 procenta. 

Pro českou ekonomiku nadále platí, že zaostane za celounijním průměrem. Hrubý domácí produkt má sice letos vzrůst jen o dvě desetiny procenta, přesto jde o nepatrné zlepšení oproti předchozí prognóze. V příštím roce počítá EK s růstem o 2,6 procenta. 

Inflační výhled se zhoršil rovněž pro Česko. Zatímco v únoru se počítalo s meziročním růstem cen o 9,3 procenta, nyní už se uvádí téměř 12 procent. Více se má v rámci unie zdražovat pouze v Maďarsku. 

Související

Vláda ČR

Strategie vlády: ekonomický růst a modernizace ekonomiky v krátké době

Urychlení investic do dopravní infrastruktury, modernizace zákoníku práce či reformní kroky v regionálním školství patří do souboru opatření, jimiž chce vláda urychlit ekonomický růst a modernizovat tuzemskou ekonomiku. Tyto kroky jsou součástí strategického dokumentu prorůstových opatření, který projednal kabinet na středeční schůzi.

Více souvisejících

Ekonomika EU (Evropská unie) Česká republika inflace

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 25 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové slibují tropický závěr týdne

Jak probíhající týden začal, tak také o víkendu vyvrcholí. Meteorologové předpokládají, že v neděli dosáhnou nejvyšší teploty opět tropických hodnot. Teploměr ukáže až 33 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy