Brusel - Na Ukrajině sice platí příměří, ale co dál? José Manuel Barroso, dosluhující předseda eurokomise, dnes řekl, že klid zbraní k trvalému míru rozhodně nastačí. Neváhal ani pohrozit tvrdou reakcí proti Rusku, pokud selže diplomacie.
"Příměří je nedostatečné pro zabezpečení trvalého míru," řekl odcházející šéf bruselské exekutivy s odkazem na zastavení palby, které na východě Ukrajiny trvá už týden.
"Jsme sice oddáni politickému řešení, ale nebudeme váhat s rozhodnou odpovědí na nepřijatelné chování Ruska," uvedl dále. Ukrajinskou krizi je podle něj možné řešit jen cestou kompromisů.
Ukrajina je svrchovaná země a má právo bránit se jakýmikoli prostředky, byť se při tom musí řídit určitými zásadami, řekl dále Barroso. "Může uzavírat jakékoli smlouvy o nákupu zbraní. K vyřešení konfliktu, jak se zdá mně i Evropské komisi, by ale bylo lepší volit politické prostředky," zdůraznil.
Související
Mayová opět míří do Bruselu. Londýn má návrh, jak prolomit brexitový pat
Barroso zpražil nevděčné Řecko: Chudší země vám pomahají a vy útočíte
José Manuel Barroso , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
před 2 hodinami
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
před 3 hodinami
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 4 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 5 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 7 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
Fotbaloví fanoušci se dočkali. V neděli večer se odehrál dlouho očekávaný finálový zápas historicky největšího fotbalového světového šampionátu v dějinách, do kterého se nakonec dostali fotbalisté Španělska a Argentiny. Zatímco Španělé se snažili navázat na svůj dosud jediný titul z roku 2010, kdy poprvé a naposledy hráli finále MS, Argentina se pokusila obhájit titulu z roku 2022. To se jí ale nepovedlo a titul mistrů světa si podruhé v historii odneslo Španělsko.
Zdroj: David Holub