Britská premiérka Theresa Mayová ve středu opět zamíří do Bruselu, kde bude od 18:30 SEČ jednat o podmínkách britského odchodu z Evropské unie s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Oznámil to dnes mluvčí EK Margaritis Schinas. Časový limit platnosti takzvané irské pojistky, která se stala hlavním sporným bodem připravené brexitové dohody, nebo jednostranné právo na vypovězení této pojistky podle mluvčího nejsou přijatelná řešení současného patu.
Kromě Mayové budou ve středu v Bruselu jednat také britský ministr pro brexit Stephen Barclay a generální prokurátor Geoffrey Cox, který by nyní podle britských médií mohl být klíčovou osobou brexitového procesu. Podle bruselského zpravodaje BBC Adama Fleminga se očekává, že Cox představitelům EU předloží dokumenty s "technickými podrobnostmi" možného dalšího postupu.
ATTENTION BREXIT DOCUMENT GEEKS. The Attorney General is expected to bring papers containing “technical details” on his return to Brussels on Weds. ?You say “draft codicil to the backstop?” ?I say “aides-memoirs” ?But it’s not an alternative Withdrawal Agreement.
— Adam Fleming (@adamfleming) 18. února 2019
Britská premiérka v posledních týdnech hlásila snahy o úpravy textu "rozvodové" dohody s cílem rozptýlit obavy britských euroskeptických poslanců ohledně "irské pojistky". EU ale změny v dohodě vehementně odmítá a některá média na konci minulého týdne přinesla informaci, že Londýn své požadavky zmírní. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v nejnovějším rozhovoru s magazínem Politico řekl, že přepracování brexitové dohody není nutné, ale že Británie potřebuje více než pouhé "vysvětlující" prohlášení.
Mluvčí Mayové nicméně po dnešním zasedání vlády uvedl, že Británie stále usiluje o obnovení vyjednávání o brexitové dohodě. Premiérka podle něj kolegům z kabinetu sdělila, že tvrdě pracuje na dosažení "právně závazných změn, které parlament potřebuje". Podle Hunta přitom poslanci pouze požadují konkrétnější definici dočasného charakteru irské pojistky.
"EU27 nebude znovu otvírat dohodu o vystoupení. Nemůžeme přijmout časový limit pojistky ani jednostranný mechanismus odstoupení," řekl dnes Schinas.
Opatření známé jako irská pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem po brexitu. Se stávající podobou pojistného mechanismus nesouhlasí řada poslanců Konzervativní strany, kteří se obávají, že pojistka by mohla Británii i po odchodu z evropského bloku na dlouhou dobu udržet v unijní bezcelní zóně. EU zdůrazňuje, že protokol o Irsku a Severním Irsku je výsledkem kompromisu s Británií a že unijní země si jeho dlouhodobé uplatnění také nepřejí.
Na nalezení východiska ze současného mrtvého bodu už nezbývá mnoho času, neboť odchod Británie z EU je plánován na 29. březen. Ačkoli se v těchto dnech mocně spekuluje o možném odkladu brexitu, britská vláda stále trvá na tom, že harmonogram dodrží. V rozhovoru s televizí Sky News dnes tuto variantu zpochybnil bývalý předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
"Myslím, že nejpravděpodobnější je, že se to letos v březnu nestane. (...) I kdybychom teď měli dobrou dohodu, z praktického úhlu pohledu je jasné, že není všechno připravené. Takže si myslím, že by bylo správné prodloužit (lhůtu stanovenou článkem 50 Lisabonské smlouvy) a jsem přesvědčen, že pokud by Spojené království o prodloužení požádalo, země EU by žádosti vyhověly," řekl.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Jean-Claude Juncker , Brexit , EU (Evropská unie) , Velká Británie , irsko , Stephen Barclay (ministr UK) , Jeremy Hunt (britský politik) , José Manuel Barroso
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák