Mayová opět míří do Bruselu. Londýn má návrh, jak prolomit brexitový pat

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu opět zamíří do Bruselu, kde bude od 18:30 SEČ jednat o podmínkách britského odchodu z Evropské unie s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Oznámil to dnes mluvčí EK Margaritis Schinas. Časový limit platnosti takzvané irské pojistky, která se stala hlavním sporným bodem připravené brexitové dohody, nebo jednostranné právo na vypovězení této pojistky podle mluvčího nejsou přijatelná řešení současného patu.

Kromě Mayové budou ve středu v Bruselu jednat také britský ministr pro brexit Stephen Barclay a generální prokurátor Geoffrey Cox, který by nyní podle britských médií mohl být klíčovou osobou brexitového procesu. Podle bruselského zpravodaje BBC Adama Fleminga se očekává, že Cox představitelům EU předloží dokumenty s "technickými podrobnostmi" možného dalšího postupu.

ATTENTION BREXIT DOCUMENT GEEKS. The Attorney General is expected to bring papers containing “technical details” on his return to Brussels on Weds. ?You say “draft codicil to the backstop?” ?I say “aides-memoirs” ?But it’s not an alternative Withdrawal Agreement.

— Adam Fleming (@adamfleming) 18. února 2019

Britská premiérka v posledních týdnech hlásila snahy o úpravy textu "rozvodové" dohody s cílem rozptýlit obavy britských euroskeptických poslanců ohledně "irské pojistky". EU ale změny v dohodě vehementně odmítá a některá média na konci minulého týdne přinesla informaci, že Londýn své požadavky zmírní. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v nejnovějším rozhovoru s magazínem Politico řekl, že přepracování brexitové dohody není nutné, ale že Británie potřebuje více než pouhé "vysvětlující" prohlášení.

Mluvčí Mayové nicméně po dnešním zasedání vlády uvedl, že Británie stále usiluje o obnovení vyjednávání o brexitové dohodě. Premiérka podle něj kolegům z kabinetu sdělila, že tvrdě pracuje na dosažení "právně závazných změn, které parlament potřebuje". Podle Hunta přitom poslanci pouze požadují konkrétnější definici dočasného charakteru irské pojistky.

"EU27 nebude znovu otvírat dohodu o vystoupení. Nemůžeme přijmout časový limit pojistky ani jednostranný mechanismus odstoupení," řekl dnes Schinas.

Opatření známé jako irská pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem po brexitu. Se stávající podobou pojistného mechanismus nesouhlasí řada poslanců Konzervativní strany, kteří se obávají, že pojistka by mohla Británii i po odchodu z evropského bloku na dlouhou dobu udržet v unijní bezcelní zóně. EU zdůrazňuje, že protokol o Irsku a Severním Irsku je výsledkem kompromisu s Británií a že unijní země si jeho dlouhodobé uplatnění také nepřejí.

Na nalezení východiska ze současného mrtvého bodu už nezbývá mnoho času, neboť odchod Británie z EU je plánován na 29. březen. Ačkoli se v těchto dnech mocně spekuluje o možném odkladu brexitu, britská vláda stále trvá na tom, že harmonogram dodrží. V rozhovoru s televizí Sky News dnes tuto variantu zpochybnil bývalý předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

"Myslím, že nejpravděpodobnější je, že se to letos v březnu nestane. (...) I kdybychom teď měli dobrou dohodu, z praktického úhlu pohledu je jasné, že není všechno připravené. Takže si myslím, že by bylo správné prodloužit (lhůtu stanovenou článkem 50 Lisabonské smlouvy) a jsem přesvědčen, že pokud by Spojené království o prodloužení požádalo, země EU by žádosti vyhověly," řekl.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Jean-Claude Juncker Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie irsko Stephen Barclay (ministr UK) Jeremy Hunt (britský politik) José Manuel Barroso

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 4 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 4 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 4 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Letní počasí nevydrží. Na víkend se opět ochladí

O víkendu denní maxima poklesnou, přesto by se podle ČHMÚ.cz měly pohybovat kolem 20 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy