Mayová opět míří do Bruselu. Londýn má návrh, jak prolomit brexitový pat

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu opět zamíří do Bruselu, kde bude od 18:30 SEČ jednat o podmínkách britského odchodu z Evropské unie s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Oznámil to dnes mluvčí EK Margaritis Schinas. Časový limit platnosti takzvané irské pojistky, která se stala hlavním sporným bodem připravené brexitové dohody, nebo jednostranné právo na vypovězení této pojistky podle mluvčího nejsou přijatelná řešení současného patu.

Kromě Mayové budou ve středu v Bruselu jednat také britský ministr pro brexit Stephen Barclay a generální prokurátor Geoffrey Cox, který by nyní podle britských médií mohl být klíčovou osobou brexitového procesu. Podle bruselského zpravodaje BBC Adama Fleminga se očekává, že Cox představitelům EU předloží dokumenty s "technickými podrobnostmi" možného dalšího postupu.

ATTENTION BREXIT DOCUMENT GEEKS. The Attorney General is expected to bring papers containing “technical details” on his return to Brussels on Weds. ?You say “draft codicil to the backstop?” ?I say “aides-memoirs” ?But it’s not an alternative Withdrawal Agreement.

— Adam Fleming (@adamfleming) 18. února 2019

Britská premiérka v posledních týdnech hlásila snahy o úpravy textu "rozvodové" dohody s cílem rozptýlit obavy britských euroskeptických poslanců ohledně "irské pojistky". EU ale změny v dohodě vehementně odmítá a některá média na konci minulého týdne přinesla informaci, že Londýn své požadavky zmírní. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v nejnovějším rozhovoru s magazínem Politico řekl, že přepracování brexitové dohody není nutné, ale že Británie potřebuje více než pouhé "vysvětlující" prohlášení.

Mluvčí Mayové nicméně po dnešním zasedání vlády uvedl, že Británie stále usiluje o obnovení vyjednávání o brexitové dohodě. Premiérka podle něj kolegům z kabinetu sdělila, že tvrdě pracuje na dosažení "právně závazných změn, které parlament potřebuje". Podle Hunta přitom poslanci pouze požadují konkrétnější definici dočasného charakteru irské pojistky.

"EU27 nebude znovu otvírat dohodu o vystoupení. Nemůžeme přijmout časový limit pojistky ani jednostranný mechanismus odstoupení," řekl dnes Schinas.

Opatření známé jako irská pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem po brexitu. Se stávající podobou pojistného mechanismus nesouhlasí řada poslanců Konzervativní strany, kteří se obávají, že pojistka by mohla Británii i po odchodu z evropského bloku na dlouhou dobu udržet v unijní bezcelní zóně. EU zdůrazňuje, že protokol o Irsku a Severním Irsku je výsledkem kompromisu s Británií a že unijní země si jeho dlouhodobé uplatnění také nepřejí.

Na nalezení východiska ze současného mrtvého bodu už nezbývá mnoho času, neboť odchod Británie z EU je plánován na 29. březen. Ačkoli se v těchto dnech mocně spekuluje o možném odkladu brexitu, britská vláda stále trvá na tom, že harmonogram dodrží. V rozhovoru s televizí Sky News dnes tuto variantu zpochybnil bývalý předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

"Myslím, že nejpravděpodobnější je, že se to letos v březnu nestane. (...) I kdybychom teď měli dobrou dohodu, z praktického úhlu pohledu je jasné, že není všechno připravené. Takže si myslím, že by bylo správné prodloužit (lhůtu stanovenou článkem 50 Lisabonské smlouvy) a jsem přesvědčen, že pokud by Spojené království o prodloužení požádalo, země EU by žádosti vyhověly," řekl.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Jean-Claude Juncker Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie irsko Stephen Barclay (ministr UK) Jeremy Hunt (britský politik) José Manuel Barroso

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy