Mayová opět míří do Bruselu. Londýn má návrh, jak prolomit brexitový pat

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu opět zamíří do Bruselu, kde bude od 18:30 SEČ jednat o podmínkách britského odchodu z Evropské unie s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Oznámil to dnes mluvčí EK Margaritis Schinas. Časový limit platnosti takzvané irské pojistky, která se stala hlavním sporným bodem připravené brexitové dohody, nebo jednostranné právo na vypovězení této pojistky podle mluvčího nejsou přijatelná řešení současného patu.

Kromě Mayové budou ve středu v Bruselu jednat také britský ministr pro brexit Stephen Barclay a generální prokurátor Geoffrey Cox, který by nyní podle britských médií mohl být klíčovou osobou brexitového procesu. Podle bruselského zpravodaje BBC Adama Fleminga se očekává, že Cox představitelům EU předloží dokumenty s "technickými podrobnostmi" možného dalšího postupu.

ATTENTION BREXIT DOCUMENT GEEKS. The Attorney General is expected to bring papers containing “technical details” on his return to Brussels on Weds. ?You say “draft codicil to the backstop?” ?I say “aides-memoirs” ?But it’s not an alternative Withdrawal Agreement.

— Adam Fleming (@adamfleming) 18. února 2019

Britská premiérka v posledních týdnech hlásila snahy o úpravy textu "rozvodové" dohody s cílem rozptýlit obavy britských euroskeptických poslanců ohledně "irské pojistky". EU ale změny v dohodě vehementně odmítá a některá média na konci minulého týdne přinesla informaci, že Londýn své požadavky zmírní. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v nejnovějším rozhovoru s magazínem Politico řekl, že přepracování brexitové dohody není nutné, ale že Británie potřebuje více než pouhé "vysvětlující" prohlášení.

Mluvčí Mayové nicméně po dnešním zasedání vlády uvedl, že Británie stále usiluje o obnovení vyjednávání o brexitové dohodě. Premiérka podle něj kolegům z kabinetu sdělila, že tvrdě pracuje na dosažení "právně závazných změn, které parlament potřebuje". Podle Hunta přitom poslanci pouze požadují konkrétnější definici dočasného charakteru irské pojistky.

"EU27 nebude znovu otvírat dohodu o vystoupení. Nemůžeme přijmout časový limit pojistky ani jednostranný mechanismus odstoupení," řekl dnes Schinas.

Opatření známé jako irská pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem po brexitu. Se stávající podobou pojistného mechanismus nesouhlasí řada poslanců Konzervativní strany, kteří se obávají, že pojistka by mohla Británii i po odchodu z evropského bloku na dlouhou dobu udržet v unijní bezcelní zóně. EU zdůrazňuje, že protokol o Irsku a Severním Irsku je výsledkem kompromisu s Británií a že unijní země si jeho dlouhodobé uplatnění také nepřejí.

Na nalezení východiska ze současného mrtvého bodu už nezbývá mnoho času, neboť odchod Británie z EU je plánován na 29. březen. Ačkoli se v těchto dnech mocně spekuluje o možném odkladu brexitu, britská vláda stále trvá na tom, že harmonogram dodrží. V rozhovoru s televizí Sky News dnes tuto variantu zpochybnil bývalý předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

"Myslím, že nejpravděpodobnější je, že se to letos v březnu nestane. (...) I kdybychom teď měli dobrou dohodu, z praktického úhlu pohledu je jasné, že není všechno připravené. Takže si myslím, že by bylo správné prodloužit (lhůtu stanovenou článkem 50 Lisabonské smlouvy) a jsem přesvědčen, že pokud by Spojené království o prodloužení požádalo, země EU by žádosti vyhověly," řekl.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Jean-Claude Juncker Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie irsko Stephen Barclay (ministr UK) Jeremy Hunt (britský politik) José Manuel Barroso

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy