Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

"Ano" brexitu

Britové si v referendu 23. června 2016 zvolili odchod z Evropské unie. Následujícího dne odstoupil premiér David Cameron, jehož nahradila Theresa Mayová, euroskeptička, která nicméně v referendu hlasovala proti brexitu.

Mayová 29. března 2017 aktivovala článek 50 lisabonské smlouvy, čímž byl zahájen proces odchodu z EU, který měl skončit nejpozději po dvou letech.

K posílení svého mandátu před jednáními s EU Mayová vypsala předčasné volby. V nich 8. června konzervativci sice vyhráli, přišli ale o většinu v parlamentu, což přinutilo Mayovou ke spolupráci s malou severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP).

První smlouva

Vyjednávači EU a Británie se 13. listopadu 2018 shodli na textu dohody o brexitu, kterou 25. listopadu schválil mimořádný summit EU.

Tuto dohodu britští poslanci třikrát za sebou odmítli (15. ledna 2019, 12. března a 29. března 2019). Brexit byl odložen do 22. května, a pak znovu do 31. října. Mayová byla nucena zorganizovat volby do Evropského parlamentu 23. května, kterých se Britové museli zúčastnit. Následujícího dne oznámila, že 7. června odstoupí.

U kormidla Boris Johnson

Konzervativci si 23. července 2019 vybrali jako nástupce Mayové Borise Johnsona, který byl stoupencem odchodu Británie z EU k 31. říjnu, ať s dohodou, nebo bez ní.

Británie a sedmadvacítka oznámily 17. října vyjednání nové dohody. Britský parlament 22. října podpořil prováděcí zákon k dohodě, ale odmítl podpořit zrychlený harmonogram jeho projednávání. Johnson vypsal předčasné volby.

Sedmadvacítka 28. října schválila odložení brexitu na 31. ledna 2020.

Brexit

Johnson si v parlamentních volbách v prosinci 2019 zajistil absolutní většinu v parlamentu s nejlepším volebním výsledkem pro konzervativce od dob Margaret Thatcherové.

Ihned vrátil dohodu o brexitu do obnoveného parlamentu, který jej schválil 9. ledna 2020, horní sněmovna 22. ledna. Po podpisu královny Alžběty II. text dohody schválil 29. ledna také Evropský parlament.

Británie formálně opustila EU 31. ledna 2020. Nastalo přechodné období do 31. prosince 2020, během kterého se Británie ještě řídí pravidly EU.

Vyjednávání po brexitu

Na začátku března 2020 zahájily EU a Británie vyjednávání o budoucích obchodních a bezpečnostních vztazích, s cílem dosáhnout dohody o volném obchodu bez cel a kvót. Jednání, narušovaná pandemií nemoci covid-19, se zadrhla na rybolovu, pravidlech hospodářské soutěže a dohledem nad řešením sporů.

Británie 12. června formálně odmítla možnost prodloužení přechodného období, které tedy končí 31. prosince 2020.

Britská vláda letos 9. září zveřejnila návrh zákona o vnitřním trhu, který podle tamních médií umožňuje kabinetu ignorovat části závazné brexitové dohody týkající se Severního Irska. Podle EU to znamená porušení mezinárodního práva. Evropská komise (EK) zahájila s Británií 1. října právní řízení kvůli porušení loni schválené brexitové dohody.

V cílové rovince

Sedmadvacítka 15. října vyzvala Londýn, aby učinil "nutné kroky" k uzavření dohody. Johnson reagoval prohlášením, že Británie a EU možná nakonec žádnou dohodu neuzavřou. Po týdnu stagnace prohlásil vyjednavač EU Michel Barnier, že obě strany musejí učinit kompromisy, a ujistil, že obchodní dohoda bude respektovat suverenitu Británie.

Jednat se znovu začalo od 22. října, rozhovory mezi Johnsonem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o budoucích obchodních vztazích ale dlouho nepřinesla zásadní průlom. Před dvěma týdny Johnson připustil, že existuje "velká pravděpodobnost", že se EU a Británii dohodu o budoucích obchodních vztazích uzavřít nepodaří. Také von der Leyenová na unijním summitu v Bruselu uvedla, že krach jednání je pravděpodobnější než dosažení dohody. Rozhovory ale pokračovaly.

???? The clock is no longer ticking. After 4.5 years of collective effort and #EU unity:To preserve peace on the island of Ireland. To protect citizens and the Single Market. To build a new partnership with the UK. Thank you all ?

— Michel Barnier (@MichelBarnier) December 24, 2020

Důležitým termínem k tomu, aby případná dohoda mohla platit od začátku roku, byl 20. prosinec. O den později poslanci Evropského parlamentu konstatovali, že i kdyby text dohody dostali, nestihnou ji už letos schválit.

Dnes úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se EU a Británie dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období. "Dohoda je hotová," uvedl.

Související

Monika Brusenbauch Meislová Rozhovor

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 
Brexit, ilustrační foto

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU

Spojené království a Evropská unie v pondělí uzavřely dlouho připravovanou dohodu, která má potenciál výrazně změnit vztahy mezi oběma stranami. Premiér Keir Starmer označil dohodu za „hat-trick“ po podobných úspěších s Indií a USA a předseda Evropské rady António Costa ji uvítal jako „novou kapitolu“ vzájemných vztahů. Navzdory tomuto optimistickému tónu přináší dohoda především přísliby budoucích změn, nikoli okamžité revoluční kroky.

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie David Cameron Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Palestina

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil

Podle experta Michaela Barrona by oficiální uznání Palestiny jako státu jednoznačně potvrdilo právo Palestinské samosprávy (PA) na těžbu zemního plynu z ložiska Gaza Marine. Tato naleziště, která by podle něj mohla generovat až 4 miliardy dolarů v příjmech při současných cenách, by mohla Palestincům přinést roční výnos až 100 milionů dolarů po dobu 15 let – a tím snížit jejich závislost na zahraniční pomoci.

před 1 hodinou

včera

Volodymyr Zelenskyj

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod rostoucí vlnou kritiky poté, co policie provedla razie v domě prominentního protikorupčního aktivisty Vitalije Šabunina. Tento krok znepokojuje nejen domácí opozici, ale i mezinárodní partnery Kyjeva, kteří varují, že země může opět sklouznout k autoritářskému způsobu vládnutí. Uvedl to prestižní server Financial Times s tím, že nejen Zelenskyj, ale i další vrcholní představitelé Ukrajiny čelí obviněním z autoritářských praktik.

včera

Ilustrační foto

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

Evropské zdravotnické nevládní organizace čelí vážné krizi. Po rozhodnutí Evropské komise nezveřejnit výzvu k podávání žádostí o provozní granty pro letošní rok se desítky z nich ocitly bez klíčového financování. Některé už byly nuceny propustit zaměstnance, jiné zavírají kanceláře nebo zcela opouštějí Brusel. Situace vyvolává nejen obavy o přežití těchto organizací, ale i o dlouhodobé důsledky pro veřejné zdraví a demokratické fungování EU.

včera

včera

Policie USA

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění, když v sobotu brzy ráno vjel neznámý vůz do davu čekajícího před nočním klubem v losangeleské čtvrti East Hollywood. Podle místních hasičů se incident odehrál před hudebním podnikem The Vermont Hollywood.

včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu politickému tlaku poté, co jeho vládu opustila ultraortodoxní strana Šas kvůli neschválení zákona, který by osvobodil studenty náboženských škol od vojenské služby. Tento krok následoval po odstoupení šesti poslanců z partnerské strany Sjednocený judaismus Tóry. Vládní koalice tím ztratila většinu v parlamentu, což výrazně ztěžuje její fungování.

včera

Donald Trump

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.

včera

AC Sparta Praha

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA

Krátce před zahájením nové sezóny tuzemské fotbalové Chance ligy se v nejednom týmu této soutěže stala nejedna změna a pražská Sparta v tomto ohledu není výjimkou. Pražané například oznámily, že do nové sezóny nastoupí s novým kapitánem, přičemž tak kapitánskou pásku od Filipa Panáka převzal Lukáš Haraslín. Součástí týmu pak už není obránce Tomáš Wiesner, jenž odešel do zámořské MLS, kde bude nově oblékat dres Houstonu. A nemusí zůstat jen u tohoto odchodu.

včera

Ilustrační foto

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce

Jeho ostrý zákrok z letošního dubna v rámci pohárovém zápasu s Olomoucí, po kterému olomouckému útočníkovi Janu Klimentovi ukončil předčasně sezónu, v níž měl fazónu a měl namířeno za angažmá do pražské Slavie, z kterého nakonec sešlo, byl na jaře tématem nejedné debaty. Nebylo divu, že za takový zákrok vyfasoval od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) jeden z největších trestů v lize – stopku na deset zápasů. Nyní mu jich zbývá odpykat ještě pět a to proto, že neuspěl v těchto dnech s žádostí o podmínečné prominutí zbytku trestu.

včera

Patrik Schick

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán

Přestože to podle vyjádření trenéra Erika ten Haga vypadalo, že jsou dveře pro případný odchod českého útočníka Patrika Schicka zavřené, jelikož s jeho službami v Leverkusenu nadále počítá, ještě přeci jenom rozvířil spekulace zájmem o jeho osobu italský AC Milán. Ten totiž stále hledá náhradu do útoku za Tammyho Abrahama a Luky Joviče.

včera

UEFA

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří

Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.

včera

Michel Platini, UEFA

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí

Terčem zlodějů se v noci ze čtvrtka na pátek francouzská fotbalová legenda a někdejší šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini. Právě do jeho rezidence Bouches-du-Rhône nacházející se poblíž Marseille se měl tehdy vloupat zloděj a jak uvádí francouzská televizní stanice RTL, Platinimu ukradl až dvacet trofejí.

včera

Alexus Grynkewich

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO

Spojené státy a NATO čelí podle generála Alexuse Grynkewiche naléhavému varování: svět se podle něj musí připravit na možnost, že Rusko a Čína rozpoutají souběžné vojenské konflikty v Evropě a Tichomoří. Generál Grynkewich, nový nejvyšší velitel amerických sil v Evropě a zároveň vrchní velitel spojeneckých sil NATO, promluvil ve čtvrtek na mezinárodním obranném sympoziu LandEuro ve Wiesbadenu.

včera

Ilustrační foto

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku

Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.

včera

včera

včera

Zásah hasičů v porodnici u Apolináře

V porodnici u Apolináře v noci hořelo. Maminky utíkaly s novorozenci

V noci na sobotu zasahovali pražští hasiči u požáru, který vypukl ve vestibulu kliniky porodnictví, gynekologie a neonatologie v Apolinářské ulici. Oheň, který podle vyšetřovatelů vznikl v kávovém automatu, způsobil husté zakouření prostor a vyžádal si rychlou evakuaci několika desítek lidí včetně novorozeňat. Nikdo naštěstí neutrpěl zranění.

včera

včera

Trump žaluje Ruperta Murdocha a Wall Street Journal

Americký prezident Donald Trump podal žalobu na 10 miliard dolarů na mediální společnost Dow Jones, která vydává deník The Wall Street Journal, a jejího vlastníka Ruperta Murdocha. Tvrdí, že list jej pomluvil a porušil zákony o nactiutrhání tvrzením, že Trump v roce 2003 zaslal „oplzlý“ vzkaz finančníkovi a pozdějšímu odsouzenému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy