Theresa Mayová

Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.
Donald Trump a Kim Čong-un

CNN: Trump v telefonátech uráží spojence. Autoritářům jako Putin a Kim pochlebuje

Americký prezident Donald Trump se během telefonátů se světovými lídry chová jako neřízená střela, bývá nepřipravený, nedokáže mluvit k tématu, často nevybíravě uráží spojence a naopak pochlebuje autoritářským vůdcům jako je Vladimir Putin nebo Kim Čong-un. Takto nelichotivý obrázek vykreslila ve své rozsáhlé reportáži stanice CNN.
Evropská Unie

Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili

Komentář - Do roku 2019 vstupovala Evropská unie s velkým očekáváním i odhodláním, bylo totiž zřejmé že se bude jednat o rok plných výzev a důležitých událostí, které ovlivní fungování a směřování unie v nadcházejících letech. Jakým výzvám evropský blok v uplynulém roce čelil a jak se s nimi vypořádal? Tento článek se zaměří na klíčové tři klíčové okamžiky první poloviny roku 2019.
Theresa Mayová

Byznys expremiérky Mayové? Přes agenturu nabízí placené projevy

Bývalá britská premiérka Theresa Mayová těsně po odchodu z Downing Street podepsala smlouvu s americkou agenturou, která se specializuje na zprostředkovávání placených projevů významných osobností. Napsal to server televize Sky News, podle něhož by si někdejší předsedkyně vlády díky lukrativnímu kontraktu mohla přijít na tisíce liber.
Boris Johnson

Nová brexitová smlouva? Johnson bude poprvé jako premiér jednat s Junckerem

Britský premiér Boris Johnson je "opatrně optimistický" při hodnocení možnosti, zda se podaří uzavřít brexitovou dohodu s Evropskou unií. Řekl to dnes na setkání s místními lidmi v severoanglickém Rotherhamu. V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem, informovala agentura Reuters.
Boris Johnson

Než aby poslouchala Johnsona, šla Mayová radši na kriket

Bývalá britská premiérka Theresa Mayová si dnes nechala ujít první projev svého nástupce Borise Johnsona v parlamentu a místo toho se šla podívat na kriketový zápas. Píše o tom britský tisk, podle nějž usmívající se Mayová vypadala uvolněně.
Boris Johnson

Boris Johnson se ujal funkce: Co přinese první mítink britského kabinetu?

Po včerejší noci, kdy nový britský ministerský předseda Boris Johnson sestavil svůj vládní tým, se dnes tento kabinet poprvé oficiálně sejde. Britský tisk o včerejší obměně kabinetu hovoří jako o "čistce" či "jatkách". Nový konzervativní a vládní vůdce Johnson totiž vyhodil, či přiměl k odstoupení, většinu původního kabinetu bývalé premiérky Theresy Mayové. Současný britský kabinet je tak formován především z hlavních členů a podporovatelů tábora pro okamžitý odchod Británie z Evropské unie.
Boris Johnson

První slova nového premiéra? K brexitu dojde 31. října

Nový britský premiér Boris Johnson ve svém prvním projevu v roli ministerského předsedy přislíbil, že Spojené království v každém případě k 31. říjnu odejde z Evropské unie, a to s dohodou s Bruselem, nebo bez ní. Zdůraznil přitom, že je přesvědčen, že v nadcházejících 99 dnech, které do brexitu zbývají, se podaří s EU dojednat nové podmínky odchodu, země se ale i tak musí připravit na možnost nedohody. V projevu před tradičním sídlem britských premiérů v Downing Street rovněž přislíbil, že občané jiných unijních zemí, kteří v Británii žijí, budou moci zůstat.
Theresa Mayová

Éra Theresy Mayové končí, podala demisi do rukou královny

Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová dnes do rukou královny Alžběty II. podala demisi. Do čela vlády se nyní postaví někdejší ministr zahraničí a bývalý londýnský starosta Boris Johnson, který byl zvolen lídrem Konzervativní strany místo Mayové a kterého královna jmenuje ministerským předsedou při přijetí v Buckinghamském paláci.
Theresa Mayová

Theresa Mayová se loučila před sídlem v Downing Street, projev narušil demonstrant

Realizovat odchod Británie z Evropské unie takovým způsobem, který je dobrý pro celou zemi, označila končící britská premiérka Theresa Mayová za hlavní úkol svého nástupce Borise Johnsona. V dnešním krátkém projevu na rozloučenou před sídlem britských ministerských předsedů v Downing Street zároveň popřála novému kabinetu mnoho úspěchů. Následně zamířila za královnou Alžbětou II., aby podala demisi a doporučila panovnici jmenování Johnsona do čela vlády.
Donald Trump

Boris Johnson bude skvělý, raduje se Trump. Timmermans naopak varuje před tragédií

Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a udržet labouristického lídra Jeremyho Corbyna mimo vládu. V reakci na zvolení Borise Johnsona novým stranickým vůdcem to na twitteru uvedla končící britská premiérka Theresa Mayová. Dodala, že jako řadová poslankyně bude svého nástupce plně podporovat. Johnsonovi krátce po oznámení konzervativců gratuloval i americký prezident Donald Trump nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Šéfka příští Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že doufá v dobrý pracovní vztah s novým britským premiérem.
Boris Johnson

Komentář: Brexitová nejistota zas a znovu. Johnson je premiérem, co bude s podniky?

Komentář Anety Navrátilové: I přestože se "brexitové" referendum konalo před více než třemi lety, otázka odchodu Spojeného království z Evrospké unie se stále jeví jako nezodpovězená. Alespoň tedy částečně. Nejistotu do celého výstupového procesu navíc přinesla volba nového konzervativního vůdce, tedy zároveň i vůdce britské vlády. Nejvíce problémů způsobuje tato nejistota i nadále podnikům původem ze Spojeného království, ale i ze širšího okolí Evropské unie. Ani skutečnost, že budou mít britské ostrovy již brzy nového premiéra, vůbec nenasvědčuje tomu, že by se brexitová situace měla v blízké době stabilizovat či usměrnit. Jak dlouho v této nejistotě budou podniky a další místní a světoví aktéři ponecháni?
Boris Johnson

Boris Johnson bude britským premiérem, v souboj porazil Hunta

Bývalý londýnský starosta Boris Johnson se ve středu stane britským premiérem poté, co jej členové vládní Konzervativní strany podle očekávání vybrali jako svého nového lídra. Vedení strany i vlády přebírá od Theresy Mayové, které se dosud nepodařilo zemi vyvést z Evropské unie. Johnson tři roky po zlomovém referendu slibuje, že nový termín brexitu na konci října už je definitivní.
Theresa Mayová

Neoblomnost poslanců mě zaskočila, přiznává Mayová

Neoblomnost poslanců z obou stran brexitového sporu zaskočila britskou premiérku Theresu Mayovou, pro níž bylo neúspěšné vyjednávání se zákonodárci největší frustrací tří let v úřadě. Ministerská předsedkyně necelé dva týdny před ochodem z Downing Street BBC řekla, že opouští funkci se smíšenými pocity "hrdosti a zklamání".
Čínská policie

Kvůli protestům v Hongkongu zadrženo přes 20 lidí. Násilí podněcuje Británie, tvrdí Čína

V souvislosti s protesty v Hongkongu byly zadrženy už více než dvě desítky lidí, informovala dnes agentura Reuters. Ve středu byl zatčen první člověk v souvislosti s pondělními násilnostmi, při kterých byla poničena budova parlamentu. Čínská státní média nepokoje v bývalé britské kolonii dnes připsala vměšování Západu. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt ale vzápětí upozornil, že násilné protesty v Hongkongu nezaštítil. Místní parlament bude kvůli škodám mimo provoz tři měsíce, uvedla místní média.

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 48 minutami

Valerij Gerasimov

Nikomu to neříkejte. Server zjistil, jak Rusko oznámilo USA odpálení rakety Orešnik

Ruský útok balistickou střelou Orešnik na město Dnipro a následná diplomatická komunikace mezi náčelníky generálních štábů Ruska a USA naznačují rostoucí napětí a strategické kalkulace na obou stranách. Generál Valerij Gerasimov, náčelník ruského generálního štábu, a generál Charles Brown, předseda Sboru náčelníků štábů USA, vedli 27. listopadu rozhovor, v němž byla jedním z hlavních témat právě tato událost.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michel Barnier

Barnierova vláda se rozpadla. Politická krize ve Francii může zasáhnout celou EU

Situace ve Francii nabývá na intenzitě a její dopady dalece přesahují hranice země. Pád vlády premiéra Michela Barniera po hlasování o nedůvěře v parlamentu ilustruje hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Tato nestabilita má potenciál otřást nejen Francií, ale i celou Evropskou unií, zvláště v době rostoucí globální nejistoty a hrozeb, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Ruská spojka v NATO? Aliance s napětím sleduje volby v Rumunsku

Rumunsko stojí před klíčovým okamžikem, který by mohl zásadně ovlivnit jeho roli v NATO i geopolitickou stabilitu v regionu. Prezidentské volby, plánované na příští neděli, přitahují pozornost zejména kvůli kandidátovi Călinu Georgescuovi, jehož NATO-skeptický a proruský postoj znepokojuje spojence, uvedl server Politico.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Bitcoin, nová kybernetická měna

Historický rekord: Bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů

Bitcoin dnes nad ránem překonal „kultovní“ hranici 100 000 dolarů, je nejdražší v dějinách. V korunách letos zdražil z necelých 990 tisíc na takřka 2,5 milionu; jen od Trumpova zvolení přidal skoro 900 tisíc, tedy zhruba tolik, co od svého vzniku roku 2009 do začátku letoška.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy