Komentář: Brexitová nejistota zas a znovu. Johnson je premiérem, co bude s podniky?

Komentář Anety Navrátilové: I přestože se "brexitové" referendum konalo před více než třemi lety, otázka odchodu Spojeného království z Evrospké unie se stále jeví jako nezodpovězená. Alespoň tedy částečně. Nejistotu do celého výstupového procesu navíc přinesla volba nového konzervativního vůdce, tedy zároveň i vůdce britské vlády. Nejvíce problémů způsobuje tato nejistota i nadále podnikům původem ze Spojeného království, ale i ze širšího okolí Evropské unie. Ani skutečnost, že budou mít britské ostrovy již brzy nového premiéra, vůbec nenasvědčuje tomu, že by se brexitová situace měla v blízké době stabilizovat či usměrnit. Jak dlouho v této nejistotě budou podniky a další místní a světoví aktéři ponecháni?

Aktuální situace nasvědčuje tomu, že ať už se budoucím britským ministerským předsedou stane favorit Boris Johnson, nebo jeho protivník Jeremy Hunt, brexitový pat to v blízké době pravděpodobně nerozřeší. Britské podniky, ale i firmy na evropském kontinentu tak budou nadále ponechány v "limbu" nevědomosti a nepřiravenosti. Podoba odchodu z evropského bloku totiž stále visí ve vzduchu. A podniky na to už pár let doplácejí.

Doposud nebyla vyloučena ani varianta tzv. divokého brexitu - tedy odchodu Británie z EU bez dohody. Tuto možnost nepřímo favorizuje bývalý ministr zahraničí Johnson, který dlouhodobě zdůrazňuje to, že Británie opustí unii k 31. říjnu tohoto roku - a to "ať se stane cokoliv." Jeho protivník, současný šéf zahraničí Jeremy Hunt, je ohledně odchodu Británie z unijního bloku bez dohody poněkud mírnější - v případě jeho zvolení hovořil o tom, že by do konce září chtěl rozhodnout, zda by bylo reálné vyjednat s EU novou dohodu. Evropští lídři totiž několikrát rázně zdůraznili, že se aktuálně sjednaná smlouva nebude otevírat a obměňovat.

Hunt také zmínil to, že v případě, že by se stal nástupcem současné premiérky Theresy Mayové, by na počátku září zveřejnil předběžný rozpočet pro případ brexitu bez dohody. Na základě toho by pak nechal unijní straně několik týdnů na rozmyšlenou, zda by byla možnost a potřeba pro dosažení nové "rozvodové" dohody.

Podniky všech velikostí a ze všech sfér a oblastí by proto měly aktuální, stále nejistou situaci zohlednit a podstoupit náležité kroky k tomu, aby byly případně na tvrdý brexit připraveny. Pokud však určitá opatření obchodíci a podnikatelé zahájí, budou na to muset ze svých rozpočtů vyčlenit nemalé výdaje a v tuto chvíli opravdu není jisté, zda se jim tento krok vyplatí.

Vzhledem k současné situaci není překvapivé, že se za poslední rok nahromadilo obrovské množství žádostí o poradeství ze strany společností, které jsou závislé na exportu a importu. Mnohé podniky si  v průběhu uplynulých dvanácti měsíců začaly zajišťovat tzv. ekonomický operační status, který jim má zaručit a zabezpečit jejich aktuální pozici v dodavatelském řetezci.

Pro některé firmy může být nicméně pokušením setrvat v pozici, ve které se nacházejí nyní - tedy v pozici, kdy vyčkávají a v podstatě nic nedělají. Takovýto přístup však problém brexitu nevyřeší - nehledě na to, že se jeho datum opět blíží. Proto by si podniky měly pro případ tvrdého brexitu vytvořit jasný plán, říká konzultant a spoluzakladatel společnosti The Customs People  - David Miller.

Související

Více souvisejících

Brexit Jeremy Hunt (britský politik) Velká Británie Boris Johnson Theresa Mayová Obchody Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy