Nová brexitová smlouva? Johnson bude poprvé jako premiér jednat s Junckerem

Britský premiér Boris Johnson je "opatrně optimistický" při hodnocení možnosti, zda se podaří uzavřít brexitovou dohodu s Evropskou unií. Řekl to dnes na setkání s místními lidmi v severoanglickém Rotherhamu. V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem, informovala agentura Reuters.

"Pracujeme neuvěřitelně tvrdě na tom, abychom vyjednali dohodu," prohlásil premiér Boris Johnson na severu Anglie. Premiér dlouhodobě tvrdí, že je uzavření "rozvodové" dohody s EU prioritou jeho vlády. Zároveň ale říká, že se nebude zdráhat vyvést svou zemi 31. října z evropského bloku bez dohody. Kritici Johnsonovi vyčítají, že od nástupu do funkce nepředložil žádné návrhy, které by mohly vyřešit sporné body z aktuální dohody uzavřené expremiérkou Theresou Mayovou.

V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká v Lucembursku s dosluhujícím šéfem Evropské komise Junckerem a unijním brexitovým vyjednavačem Barnierem. Tématem "pracovního oběda" má být právě brexit. Následně se sejde také se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem, oznámil dnes úřad britské vlády.

"Uvidíme, kam se dostaneme," řekl Johnson s odkazem na pondělní schůzku s Junckerem a Barnierem. "Řekl bych, že jsem opatrně optimistický, ale ať se stane cokoli, odejdeme 31. října," zopakoval. Nedávno přijatý britský zákon nicméně odchod z EU bez dohody v podzimním termínu prakticky vylučuje. V jednáních v Německu, Francii a Irsku, které navštívil v uplynulých týdnech, Johnson podle svých slov dosáhl "značného pokroku".

Irský premiér Leo Varadkar dnes zapochyboval, zda je Johnson schopen učinit kompromis potřebný k dosažení "rozvodové" dohody Británie s EU. "Viděli jsme, jak těžké to bylo pro premiérku (Theresu) Mayovou... a nakonec nebyla schopna prosadit dohodu v parlamentu," řekl Varadakar a dodal, že situace, v jaké se ve vztahu k parlamentu nachází Johnson, je "ještě těžší". Irsko je nicméně podle premiéra nadále připraveno "bavit se o alternativních ujednáních".

Hlavním sporným bodem v jednáních Británie s EU je takzvaná irská pojistka obsažená v dohodě vyjednané bývalou premiérkou Mayovou. Opatření má zabránit přísným pobrexitovým kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Johnson pojistku označuje za nedemokratickou a chce ji z dohody odstranit. Brusel i Dublin to ale odmítají.

V těchto dnech toto téma pravidelně v Bruselu probírají vyjednavači britské vlády a Evropské komise, přičemž schůzka na "technické úrovni" byla na programu i dnes. Podle EK ale zatím z Londýna nepřišel žádný návrh, kvůli kterému by stálo za to oficiálně obnovit vyjednávání o "rozvodové" dohodě. Rozhovory vyjednavačů budou pokračovat i příští týden.

Podle informací novinářů z posledních dní se na schůzkách diskutuje například o možnosti nahradit stávající podobu irské pojistky opatřením, které by se vztahovalo pouze na Severní Irsko, nikoli na celou Británii. Britové také údajně v rámci případné alternativní pojistky chtějí větší slovo pro severoirský parlament při schvalování nových regulací.

Tento druhý návrh podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho vyvolává v EU obavy. "Není to tak přímočaré, jak někteří lidé naznačují," řekl dnes podle agentury Reuters Coveney médiím. "Jak řekl Michel Barnier. budeme zkoumat všechny nápady, které britská vláda předloží, ale budou přísně prověřovány. Zatím v zásadě nepřišly detailní návrhy v písemné podobě, což je zdrojem značné frustrace," dodal.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Jean-Claude Juncker Velká Británie EU (Evropská unie) Leo Varadkar irsko Simon Coveney (irský ministr) Michel Barnier Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku

Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy