Britský premiér Boris Johnson je "opatrně optimistický" při hodnocení možnosti, zda se podaří uzavřít brexitovou dohodu s Evropskou unií. Řekl to dnes na setkání s místními lidmi v severoanglickém Rotherhamu. V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem, informovala agentura Reuters.
"Pracujeme neuvěřitelně tvrdě na tom, abychom vyjednali dohodu," prohlásil premiér Boris Johnson na severu Anglie. Premiér dlouhodobě tvrdí, že je uzavření "rozvodové" dohody s EU prioritou jeho vlády. Zároveň ale říká, že se nebude zdráhat vyvést svou zemi 31. října z evropského bloku bez dohody. Kritici Johnsonovi vyčítají, že od nástupu do funkce nepředložil žádné návrhy, které by mohly vyřešit sporné body z aktuální dohody uzavřené expremiérkou Theresou Mayovou.
V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká v Lucembursku s dosluhujícím šéfem Evropské komise Junckerem a unijním brexitovým vyjednavačem Barnierem. Tématem "pracovního oběda" má být právě brexit. Následně se sejde také se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem, oznámil dnes úřad britské vlády.
"Uvidíme, kam se dostaneme," řekl Johnson s odkazem na pondělní schůzku s Junckerem a Barnierem. "Řekl bych, že jsem opatrně optimistický, ale ať se stane cokoli, odejdeme 31. října," zopakoval. Nedávno přijatý britský zákon nicméně odchod z EU bez dohody v podzimním termínu prakticky vylučuje. V jednáních v Německu, Francii a Irsku, které navštívil v uplynulých týdnech, Johnson podle svých slov dosáhl "značného pokroku".
Irský premiér Leo Varadkar dnes zapochyboval, zda je Johnson schopen učinit kompromis potřebný k dosažení "rozvodové" dohody Británie s EU. "Viděli jsme, jak těžké to bylo pro premiérku (Theresu) Mayovou... a nakonec nebyla schopna prosadit dohodu v parlamentu," řekl Varadakar a dodal, že situace, v jaké se ve vztahu k parlamentu nachází Johnson, je "ještě těžší". Irsko je nicméně podle premiéra nadále připraveno "bavit se o alternativních ujednáních".
Hlavním sporným bodem v jednáních Británie s EU je takzvaná irská pojistka obsažená v dohodě vyjednané bývalou premiérkou Mayovou. Opatření má zabránit přísným pobrexitovým kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Johnson pojistku označuje za nedemokratickou a chce ji z dohody odstranit. Brusel i Dublin to ale odmítají.
V těchto dnech toto téma pravidelně v Bruselu probírají vyjednavači britské vlády a Evropské komise, přičemž schůzka na "technické úrovni" byla na programu i dnes. Podle EK ale zatím z Londýna nepřišel žádný návrh, kvůli kterému by stálo za to oficiálně obnovit vyjednávání o "rozvodové" dohodě. Rozhovory vyjednavačů budou pokračovat i příští týden.
Podle informací novinářů z posledních dní se na schůzkách diskutuje například o možnosti nahradit stávající podobu irské pojistky opatřením, které by se vztahovalo pouze na Severní Irsko, nikoli na celou Británii. Britové také údajně v rámci případné alternativní pojistky chtějí větší slovo pro severoirský parlament při schvalování nových regulací.
Tento druhý návrh podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho vyvolává v EU obavy. "Není to tak přímočaré, jak někteří lidé naznačují," řekl dnes podle agentury Reuters Coveney médiím. "Jak řekl Michel Barnier. budeme zkoumat všechny nápady, které britská vláda předloží, ale budou přísně prověřovány. Zatím v zásadě nepřišly detailní návrhy v písemné podobě, což je zdrojem značné frustrace," dodal.
Související

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Brexit , Boris Johnson , Jean-Claude Juncker , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Leo Varadkar , irsko , Simon Coveney (irský ministr) , Michel Barnier , Theresa Mayová
Aktuálně se děje
před 13 minutami

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
před 1 hodinou

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
před 2 hodinami

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
před 3 hodinami

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
před 4 hodinami

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
před 4 hodinami

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 5 hodinami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 5 hodinami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 5 hodinami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 6 hodinami

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 7 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 8 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 10 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 10 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 12 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera
Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.
Zdroj: Libor Novák