Britský premiér Boris Johnson je "opatrně optimistický" při hodnocení možnosti, zda se podaří uzavřít brexitovou dohodu s Evropskou unií. Řekl to dnes na setkání s místními lidmi v severoanglickém Rotherhamu. V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem, informovala agentura Reuters.
"Pracujeme neuvěřitelně tvrdě na tom, abychom vyjednali dohodu," prohlásil premiér Boris Johnson na severu Anglie. Premiér dlouhodobě tvrdí, že je uzavření "rozvodové" dohody s EU prioritou jeho vlády. Zároveň ale říká, že se nebude zdráhat vyvést svou zemi 31. října z evropského bloku bez dohody. Kritici Johnsonovi vyčítají, že od nástupu do funkce nepředložil žádné návrhy, které by mohly vyřešit sporné body z aktuální dohody uzavřené expremiérkou Theresou Mayovou.
V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká v Lucembursku s dosluhujícím šéfem Evropské komise Junckerem a unijním brexitovým vyjednavačem Barnierem. Tématem "pracovního oběda" má být právě brexit. Následně se sejde také se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem, oznámil dnes úřad britské vlády.
"Uvidíme, kam se dostaneme," řekl Johnson s odkazem na pondělní schůzku s Junckerem a Barnierem. "Řekl bych, že jsem opatrně optimistický, ale ať se stane cokoli, odejdeme 31. října," zopakoval. Nedávno přijatý britský zákon nicméně odchod z EU bez dohody v podzimním termínu prakticky vylučuje. V jednáních v Německu, Francii a Irsku, které navštívil v uplynulých týdnech, Johnson podle svých slov dosáhl "značného pokroku".
Irský premiér Leo Varadkar dnes zapochyboval, zda je Johnson schopen učinit kompromis potřebný k dosažení "rozvodové" dohody Británie s EU. "Viděli jsme, jak těžké to bylo pro premiérku (Theresu) Mayovou... a nakonec nebyla schopna prosadit dohodu v parlamentu," řekl Varadakar a dodal, že situace, v jaké se ve vztahu k parlamentu nachází Johnson, je "ještě těžší". Irsko je nicméně podle premiéra nadále připraveno "bavit se o alternativních ujednáních".
Hlavním sporným bodem v jednáních Británie s EU je takzvaná irská pojistka obsažená v dohodě vyjednané bývalou premiérkou Mayovou. Opatření má zabránit přísným pobrexitovým kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Johnson pojistku označuje za nedemokratickou a chce ji z dohody odstranit. Brusel i Dublin to ale odmítají.
V těchto dnech toto téma pravidelně v Bruselu probírají vyjednavači britské vlády a Evropské komise, přičemž schůzka na "technické úrovni" byla na programu i dnes. Podle EK ale zatím z Londýna nepřišel žádný návrh, kvůli kterému by stálo za to oficiálně obnovit vyjednávání o "rozvodové" dohodě. Rozhovory vyjednavačů budou pokračovat i příští týden.
Podle informací novinářů z posledních dní se na schůzkách diskutuje například o možnosti nahradit stávající podobu irské pojistky opatřením, které by se vztahovalo pouze na Severní Irsko, nikoli na celou Británii. Britové také údajně v rámci případné alternativní pojistky chtějí větší slovo pro severoirský parlament při schvalování nových regulací.
Tento druhý návrh podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho vyvolává v EU obavy. "Není to tak přímočaré, jak někteří lidé naznačují," řekl dnes podle agentury Reuters Coveney médiím. "Jak řekl Michel Barnier. budeme zkoumat všechny nápady, které britská vláda předloží, ale budou přísně prověřovány. Zatím v zásadě nepřišly detailní návrhy v písemné podobě, což je zdrojem značné frustrace," dodal.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Boris Johnson , Jean-Claude Juncker , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Leo Varadkar , irsko , Simon Coveney (irský ministr) , Michel Barnier , Theresa Mayová
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 4 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.
Zdroj: Jan Hrabě