Nový šéf NATO: Česko nevnímáme jako "zlobivé děcko"

Brusel - NATO nepovažuje Českou republiku za "zlobivé děcko", oznámil ministr obrany Martin Stropnický, který dnes v Bruselu jednal s nový šéfem NATO. Pro alianci jsme stabilní člen, dodal. Kritika podfinancování armády tedy nebude tak vážná?

Nor Jens Stoltenberg se řízení NATO ujal na počátku měsíce, kdy vystřídal Anderse Fogha Rasmussena. Kladné hodnocení Česka je podle ministra výsledek práce českých vojáků v zahraničních misích.

Česko je mezi státy, které dlouhodobě na vlastní obranu vydávají méně, než jsou aliancí doporučovaná dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČR je nyní na polovině této hodnoty, strany nynější vládní koalice se ale zavázaly zvyšovat rozpočet tak, aby v roce 2020 dosáhl 1,4 procenta HDP. Podle Stropnického je důležitý především rostoucí trend a také to, aby byla dostatečná část peněz využita na obranné investice.

Podle Stropnického je normální, že aliance upozorňuje na celkovou podfinancovanost a také na to, že není dlouhodobě udržitelné, aby 75 procent rozpočtu platily Spojené státy. "Ne všichni zareagovali tak promptně jako my. To je ten zásadní rozdíl, " řekl novinářům Stropnický.

Dále připomněl, že Praha nabízí 150 vojáků speciálních sil do chystaného aliančního uskupení velmi vysoké připravenosti. Na vzniku hrotové jednotky schopné zasáhnout v řádu několika dní se v rámci reakce NATO na ukrajinskou krizi a ostatní bezpečnostní výzvy dohodla aliance na zářijovém summitu ve Walesu. Český příspěvek tam tehdy oznámil prezident Miloš Zeman. Do už existujících sil rychlé reakce by měla ČR přispět příští rok 1500 vojáky, do tohoto počtu se bude zřejmě započítávat i oněch 150 speciálů.

Stropnický uvedl, že shodou okolností by měl v pondělí vládě předat materiál s návrhem působení českých vojáků v zahraničních misích v příštích letech. "Měl by potom relativně rychle, a já věřím, že bez větších problémů, projít oběma komorami parlamentu," poznamenal ministr.

Stoltenberg se podle českého ministra zajímal o český pohled na situaci na Ukrajině, také v souvislosti s blížící se zimou a související otázkou energetických surovin. "Jsem střízlivým optimistou," řekl Stropnický.

Stropnický poznamenal, že česká kapacita neumožňuje nasazení stíhaček gripen do operací proti Islámskému státu (IS), o kterém se nedávno zmínil prezident Miloš Zeman. Gripeny nyní působí na Islandu a podle Stropnického alianci zasahující proti IS letouny nechybí.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie. Analýza

Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka

Nejnovější zprávy o masivním soustřeďování ruských sil u hranic Evropské unie byly rychle zpochybněny jako neověřené a přehnané. Zkušenost posledních let – a zejména ta ukrajinská – však ukazuje, že podobné varovné signály nelze jednoduše smést ze stolu. Otázkou je, zda Moskva zůstane u hybridního nátlaku na NATO, nebo přejde k otevřené agresi, jak odolná by byla Evropa bez americké opory a jak zásadně by plné zapojení USA změnilo rovnováhu sil. 

Více souvisejících

NATO Jens Stoltenberg Martin Stropnický

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

včera

včera

Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy

Konec roku přinese do Česka pravé zimní počasí doprovázené mrazem, sněžením a nepříjemným větrem. Podle aktuální předpovědi meteorologů nás čeká týden, kdy se teploty budou pohybovat kolem bodu mrazu a řidiči by si měli dávat pozor zejména na ranní náledí a sněhové jazyky ve vyšších polohách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy