Bratislava - Pětadvacet let od pádu komunismu Česko ustupuje od tlaku na nedemokratické režimy, poznamenal dnes slovenský list Sme. V souvislosti s nynější návštěvou prezidenta Miloše Zemana v Číně píše o údajné změně zahraniční politiky České republiky.
Na všech vládních pozicích, které se podílejí na tvorbě české zahraniční politiky, jsou podle Sme lidé, kteří soudí, že ve vztahu k Číně jsou prioritou ekonomické zájmy. "Postkomunistická země už nebude Pekingu připomínat hodnoty, které pomáhaly obnovit demokracii v komunistickém Československu," tvrdí slovenský deník.
List upozorňuje, že disident a někdejší český prezident Václav Havel během svého působení v úřadu hlavy státu Čínu nenavštívil, čínskému komunistickému režimu připomínal dodržování lidských práv a podporoval nezávislost Tibetu.
Deník také připomíná postoj bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a jeho strany TOP 09 - před dvěma lety nesouhlasili s tehdejším premiérem Petrem Nečasem, podle něhož podpora vyjadřovaná tibetskému dalajlamovi nebo ruským aktivistkám Pussy Riot může ohrozit český export.
"Nyní ekonomické zájmy na české politické scéně neohrožuje nikdo. Prezident Zeman odjíždí na návštěvu komunistického režimu v době, kdy premiér Bohuslav Sobotka označil rozvoj diplomatických a ekonomických vztahů s Čínou za zahraničněpolitické priority své vlády," poznamenává Sme. Zároveň připomíná, že šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek v dubnu v Číně podepsal prohlášení, že Česko nepodporuje samostatnost Tibetu.
Česko podle Sme také ustupuje od tlaku na kubánský režim i režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Změnu ve vztahu k Číně prý Česko završí příští rok, kdy by ho měl poprvé v jeho samostatné historii navštívit čínský prezident.
Související
Překvapivý průzkum: Podpora demokracie u lidí klesá, nejhorší je ve Francii, Španělsku a Polsku
Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy
demokracie , Miloš Zeman , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
před 4 hodinami
40,6 stupně. Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
před 5 hodinami
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
před 6 hodinami
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
před 6 hodinami
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
před 7 hodinami
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 8 hodinami
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 9 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 10 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 10 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 11 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 12 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 13 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 14 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
V čínském hlavním městě narazilo v pátek odpoledne malé letadlo do nejvyšší budovy v Pekingu, mrakodrapu Citic Tower, který je známý také pod názvem Čína Zun. Incident v jedné z nejstřeženějších metropolí světa vyvolal paniku v centrální obchodní čtvrti, kde z výšky desítek pater začaly na ulice plné automobilů padat kusy trosek a částí letadla.
Zdroj: Libor Novák